Domů » Bleskovky » Koloběžky už Xiaomi nestačí, za 3 roky plánuje vlastní auto

Koloběžky už Xiaomi nestačí, za 3 roky plánuje vlastní auto

Čínská společnost Xiaomi založila svůj úspěch na inspiraci u kalifornského giganta Apple. Nyní se ale z učedníka stává mistr – zatímco o elektromobilu od Applu se v kuloárech vášnivě debatuje už několik let, generální ředitel Xiaomi Lei Jun nejprve v březnu letošního roku oznámil plán na výrobu elektromobilů a nyní také první časový odhad začátku výroby.

xiaomi elektricke auto cover
Elektromobil od Xiaomi už má časový harmonogram, výroby se dočkáme již za 3 roky

Lei Jun věří, že Xiaomi začne s masovou výrobou elektromobilů v první polovině roku 2024, tedy za necelé tři roky. Čínský gigant plánuje v příštích 10 letech investovat do elektromobility 10 miliard dolarů (cca 218 miliard korun). Už nyní Xiaomi koupilo firmu DeepMotion, která se zaměřuje na vývoj technologií pro samořiditelná auta, a společnost již začala ve velkém nabírat zaměstnance.

xiaomi mi car 1
O podobě elektromobilu od Xiaomi prozatím nic nevíme

Prozatím však není jasné, zda si bude Xiaomi řídit výrobu elektromobilů kompletně samo, či k výrobě přizvalo nějakou existující automobilku. Na oznámení zareagovaly pozitivně také akcie Xiaomi, které poskočily o 5,4 %, což je jejich největší denní nárůst od 12. května.

Xiaomi není prvním technologickým gigantem vyrábějícím auta

Snaha o výrobu automobilů není mezi asijskými technologickými giganty žádnou novinkou. Své zkušenosti s tímto odvětvím má například Samsung, který vyrábí automobily ve spolupráci s Renaultem v jihokorejském městě Pusan, či Huawei, který v Číně spolupracuje s firmou Seres na výrobě elektromobilů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Doteraz nevyrobili poriadny telefón a už chcú vyrábať autá :D

  2. V půlce cesty do Prahy se vypne a budete muset odkoukat 5 vteřin reklamy :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).