Koloběžky už Xiaomi nestačí, za 3 roky plánuje vlastní auto

xiaomi elektricke auto cover

Čínská společnost Xiaomi založila svůj úspěch na inspiraci u kalifornského giganta Apple. Nyní se ale z učedníka stává mistr – zatímco o elektromobilu od Applu se v kuloárech vášnivě debatuje už několik let, generální ředitel Xiaomi Lei Jun nejprve v březnu letošního roku oznámil plán na výrobu elektromobilů a nyní také první časový odhad začátku výroby.

Lei Jun věří, že Xiaomi začne s masovou výrobou elektromobilů v první polovině roku 2024, tedy za necelé tři roky. Čínský gigant plánuje v příštích 10 letech investovat do elektromobility 10 miliard dolarů (cca 218 miliard korun). Už nyní Xiaomi koupilo firmu DeepMotion, která se zaměřuje na vývoj technologií pro samořiditelná auta, a společnost již začala ve velkém nabírat zaměstnance.

xiaomi mi car 1
O podobě elektromobilu od Xiaomi prozatím nic nevíme

Prozatím však není jasné, zda si bude Xiaomi řídit výrobu elektromobilů kompletně samo, či k výrobě přizvalo nějakou existující automobilku. Na oznámení zareagovaly pozitivně také akcie Xiaomi, které poskočily o 5,4 %, což je jejich největší denní nárůst od 12. května.

Xiaomi není prvním technologickým gigantem vyrábějícím auta

Snaha o výrobu automobilů není mezi asijskými technologickými giganty žádnou novinkou. Své zkušenosti s tímto odvětvím má například Samsung, který vyrábí automobily ve spolupráci s Renaultem v jihokorejském městě Pusan, či Huawei, který v Číně spolupracuje s firmou Seres na výrobě elektromobilů.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku