Kdy Microsoft představí Windows 12? Možná už příští rok

windows 11 surface unsplash
  • Windows 11 jsou s námi teprve chvíli a už se spekuluje o Windows 12
  • Nový systém by mohl dorazit příští rok společně s novými AI procesory

Když Microsoft v roce 2015 uvedl na trh systém Windows 10, tvrdil o něm, že se jedná o poslední verzi Windows vůbec. Předloni však toto tvrzení popřel vydáním systému Windows 11, který přinesl nový design a zvýšené hardwarové nároky. „Jedenáctky“ tu s námi určitě ještě nějaký čas budou, avšak v zákulisí se proslýchá, že v přípravě je nástupnická verze. Tyto spekulace nyní nepřímo přiživuje Intel.

Windows 11 2

Informátor @leaf_hobby, který je známý svými přesnými předpověďmi z tábora Intelu, přinesl první zprávy o příští čipové sadě Z980 určené pro procesory Meteor Lake a Arrow Lake. Kromě několika technických specifikací, které údajně pocházejí z interní dokumentace Intelu, jsme se dozvěděli, že čipová sada bude podporovat systém Windows 12.

Microsoft zatím příští generaci Windows neoznámil, avšak několikrát ji naznačil. Marketingový šéf Yusuf Mendi například před nedávnem v rozhovoru pro magazín The Verge uvedl, že jakmile bude zahájen vývoj příštích Windows, budou v Redmondu přemýšlet o místech, kde by mohla uživatelskou zkušenosti vylepšit umělá inteligence. O umělé inteligenci ve Windows hovořili počátkem tohoto roku i další vysoce postavení manažeři Microsoftu, včetně samotného šéfa Windows Panose Panaye.

V tuto chvíli zatím nejsou výrobci počítačových procesorů na příchod umělé inteligence dobře připraveni, AMD teprve letos v lednu na veletrhu CES představilo svůj první mobilní procesor, který disponuje vlastním AI Enginem. V této oblasti mají velký náskok ARMové procesory, předpokládáme ale, že u budoucích procesorů od AMD i od Intelu bude vlastní AI jednotka čím dál častějším jevem.

S touto budoucností zřejmě v Redmondu počítají, a z tohoto důvodu pravděpodobně již nyní spolupracují s výrobci procesorů na vývoji příští velké verze Windows, která bude na příchod nových procesorů připravená. Podle nedávného zjištění Zaca Bowdena ze serveru Windows Central se Microsoft po představení Windows 11 vrátil ke tříletému obnovovacímu cyklu, což by znamenalo, že Windows 12 by mohly dorazit už na podzim příštího roku.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku