- Množství krádeží telefonů je dle starosty i policie alarmující
- Denně jich proběhne asi 250 a částečně je na na vině jednoduchý prodej použitých zařízení z druhé ruky
- Starosta i policie apelují na výrobce smartphonů, aby svá zařízení softwarově zabezpečili a omezili tak množství zbytečných krádeží
BBC ve svém textu nedávno informovalo o obřím množství krádeží telefonů, které v britské metropoli každodenně probíhají. Podle dat tamní policie bylo za poslední rok ukradeno celkem 90 864 kusů smartphonů. To znamená zhruba 250 ukradených telefonů denně a jednu krádež každých šest minut. Své znepokojení nad touto situací vyjádřil starosta Sadiq Khan i šéf metropolitní policie Mark Rowley.
Podle obou veřejných činitelů by s tímto fenoménem měli bojovat i samotní výrobci telefonů, kteří nyní často nekladou příliš velké překážky pro opětovné použití uloupených zařízení. U 38 % londýnských kapesních krádeží byl kořistí mobilní telefon. Nejohroženější skupinou jsou dle dat policie mladiství zhruba ve věku 14 až 20 let. Těm telefony mizí nejčastěji, zároveň z této věkové skupiny pochází také největší množství pachatelů.

Řešení není jednoduché, může omezit prodej použitých zařízení
Asociace mobilních operátorů Mobile UK prohlásila, že bude velmi ráda spolupracovat s policií, starostou i výrobci mobilních telefonů na zabránění podobným incidentům. Zároveň ale expert na technologie Jake Moore dodává, že to nebude vůbec snadné a může to způsobit mnoho dalších komplikací. Velké množství telefonů se prodá také na sekundárním trhu a u použitých zařízení je velmi složité dokazování, kdo je původním majitelem a zdali si jej nový majitel poctivě zakoupil nebo někde ukradl.
Vzniká tedy velké nebezpečí, že i slušní uživatelé, kteří si smartphone pořídí z druhé ruky, mohou být obviňováni z krádeží nebo překupování kradených telefonů. Celá situace tedy nemá rychlé a prosté řešení, podle londýnského starosty je ale nyní příliš jednoduché ukrást cizí telefon a ihned ho prodat nicnetušícímu novému majiteli.