Domů » Články » Kazam slibuje výměnu displeje zdarma: Navštívili jsme servisní středisko a zjistili, jak vše probíhá v praxi

Kazam slibuje výměnu displeje zdarma: Navštívili jsme servisní středisko a zjistili, jak vše probíhá v praxi

Kazam je nejen v našich končinách poměrně mladou značkou. Nabízí však zajímavý benefit ve formě bezplatné opravy zničeného displeje. Zavítali jsme proto do servisního střediska VSP Data a rovnou ověřili, jak to funguje v praxi.

V srpnu letošního roku vstoupila na český trh společnost britská společnost Kazam, kterou založili dva bývali manažeři z HTC – James Atkins a Michael Coombes. Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že telefony samotné se vyrábějí v Číně. K vybraným modelům společnost přidává nadstandardní benefit, který u konkurence nenajdeme.

 
Kdyby chudák telefon věděl, co jej v následujících minutách čeká… :-)

V případě, že si během prvního roku od koupě poškodíte displej, výrobce slibuje, že vám jej bez dalších otázek jednou zdarma vymění (pokud si panel poškodíte podruhé, máte už smůlu). To zní jako hodně zajímavá nabídka, kterou jsme se rozhodli prověřit v praxi. V rámci testování jsme vybrali model Kazam Thunder2 5.0. Ten nabízí 5″ HD displej, quad-core procesor, 1 GB RAM, 13Mpx fotoaparát či 2000mAh baterii; cena se aktuálně pohybuje okolo 5 700 Kč.


Na displeji je z výroby nanesena ochranná fólie, kterou jsme před pády na zem odlepili

Displej vs. dlažba: Kamarádi z nich nebudou

Zcela nový telefon jsme několikrát pustili na betonovou dlažbu. První dva pokusy z výšky 50 a 70 centimetrů displej přežil, pár šrámů se objevilo pouze na hliníkovém rámečku. Osudný se mu stal až třetí pád z výšky jednoho metru, kdy už došlo k prasknutí předního skla, přesto dotyková vrstva stále reagovala.

V rámci testu jsme realizovali ještě několik dalších pádů z výšky zhruba jednoho metru. Při jednom z nich už displej zhasl a telefon přestal reagovat, takže nastal nejvyšší čas vydat se do servisního střediska. Telefon na opravu samozřejmě lze poslat poštou, my jsme se ale pro potřeby testu rovnou vydali do Tábora, kde má sídlo společnost VSP Data. V Táboře se mimochodem servisuje nejen obrovské množství telefonů nejrůznějších značek, ale třeba také tiskárny, počítače nebo bankomaty. Ve VSP Data v dvousměnném provozu pracuje okolo 650 zaměstnanců.

 
Prvních pár pádů telefon vydržel, osudná se mu stala až „letová hladina“ jednoho metru

  

Na návštěvě v servisním středisku

Po příjezdu na recepci jsme vyplnili předávací protokol a telefon odevzdali do opravy, čímž by pro běžného zákazníka vše skončilo. Vzhledem k tomu, že je Kazam na trhu novou značkou, není zatím poptávek na reklamace či výměnu displeje tolik a většinou je šance, že prasklý displej zvládnou opravit na počkání (zpravidla do 45 minut až jedné hodiny). Aktuálně se u Kazamu registruje jen několik desítek oprav za měsíc. V případě osobní návštěvy a předání telefonu je ale dobré do VSP Data dopředu zavolat a domluvit si termín (toto samozřejmě platí i pro jiné značky).

Po přijetí asistentky telefon zanesou do databáze a zároveň provedou vnější diagnostiku. Jak již bylo zmíněno, pokud jsou volné kapacity, telefon rovnou putuje k technikovi na opravu. V případě, že nejsou k dispozici žádné volné kapacity, zařadí se telefon do fronty.

 
Telefon přistál na stole technikovi, který se pouští do jeho opravy

U námi testovaného modelu byla diagnostika celkem jasná – bylo potřeba vyměnit prasklý displej, respektive celý přední díl, který se skládá ze zobrazovacího panelu, dotykové vrstvy, ochranného skla a kovového rámečku. To s sebou neslo jednu velkou výhodu – od pádů poškozené a obouchané hrany telefonu budou zase jako nové. Telefon se mimochodem v rukou technika krátce probral k životu – displej se opět rozsvítil a v určitých částech reagoval na dotek.

A jde se na opravu

Technik po převzetí telefonu provede další kontrolu a z počítače na sklad pošle požadavek na potřebné náhradní díly. Postup výměny displeje je u každého modelu jiný – u některých jde o poměrně jednoduchou záležitost, v jiných ale může jít o úkon s časovou náročností až dvě hodiny (schválně si v diskuzi zkuste tipnout, který telefon z letošních TOP modelů je v tomto ohledu nejnáročnější na servisování :-) ).


Některé modely se nahřívají, aby šla lépe sundat jejich „občanka“, u jiných se tento proces používá kvůli povolení lepidla, které drží displej

V případě Thunderu2 5.0 to naštěstí není nijak složité, zařízení stačí odstrojit, tedy odšroubovat pár šroubků a sundat plastový zadní kryt. Následně je potřeba tělo na speciální plotně nahřát na 65 stupňů pro pohodlné sejmutí informačního štítku se sériovým číslem a IMEI, který je vlastně takovou občankou telefonu. Pak už jen stačí přendat komponenty ze starého kusu na nový  – tady se jedná například o přední a zadní fotoaparát, základní desku, antény a další moduly. Pak stačí nalepit informační štítek na nový díl a zkompletovat telefon zpět do původní podoby.

 
U modelu Thunder2 5.0 je nutné přemístit jednotlivé komponenty ze starého kusu do nového

Celý proces opravy, od převzetí telefonu technikem po dokončení, trval přibližně 35 minut. Servisní technik po kompletaci opět provede zběžnou kontrolu, která se skládá ze zapnutí zařízení a ověření, zda displej funguje. V případě, že je vše v pořádku, putuje telefon na finální diagnostiku k dalšímu testerovi, kde dojde k ověření všech základních funkcí – testuje se zde například fotoaparát, zvuk, vibrační motorek, příjem telefonního signálu, reproduktory, tlačítka, Wi-Fi, Bluetooth nebo GPS.

 
Poslední kontroly a telefon může jít zpět k zákazníkovi. Napadá vás, k čemu může být černá „krabička“ na třetí fotografii? V areálu VSP Data jich je umístěno spousta a jedná se o tzv. šířiče GPS signálu – to aby technici mohli bez problémů provádět testy GPS uvnitř haly.

Zajímavý je také fakt, že v případě zaslání telefonu do servisu skrze přepravní společnost probíhá přijetí balíčku a jeho opětovné odeslání zpět pod dohledem kamer. To aby došlo k zamezení případných dohadů a nedorozumění. V případě osobního předání telefonu do servisního střediska si jej následně opět můžete vyzvednout u usměvavé paní na recepci.

 
Příjem a odeslání zásilek probíhá „pod kamerou“

Telefon jako nový

Test tedy dopadl přesně tak, jak by se očekávalo. Telefon s poškozeným displejem byl po pár desítkách minut zase jako nový, pár šrámů po pádech zůstalo pouze na plastovém zadním krytu. Co mě mile překvapilo, bylo velmi vstřícné a přátelské chování lidí v servisu. Technici samozřejmě věděli, že jsem novinář, ale například paní na recepci o tom neměla ani páru a dokud jsme nevytáhli kameru, myslela si, že jsme normální zákazníci, co přišli odevzdat telefon na recepci, a přesto nás přivítala s úsměvem, což se příliš často nevidí.


Šup s nimi do bublinek a je hotovo. Starý díl zůstane v servisu a k zákazníkovi putuje opravený telefon

Při návštěvě VSP Data se mi hlavou honilo obrovské množství dalších námětů na reportáže. Ač to tak nemusí vypadat, celý koloběh testování a servisování zařízení za sebou skrývá spousty dalších příběhů a nápadů ke zpracování; tak snad se mi v budoucnu povede domluvit ještě nějakou detailnější exkurzi, abychom vám ukázali, jak to v celém areálu vlastně vypadá. A ještě zpět ke Kazamu – podle zákulisních informací by tento výrobce měl brzy na českém trhu k telefonům zdarma začít nabízet rozšířenou záruku na tři roky (opět s jednou bezplatnou opravou displeje v prvním roce).

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

14 komentářů

 1. Pro mě příjemná změna :-) Myslím tím, co se čtení a informací týče. Chválím :-)

 2. Martin (neregistrovaný)

  Stavim sa, ze najnarocnejsi telefon na servisovanie z tohtorocnych vlajkovych lodi je HTC One M8.

 3. peter (neregistrovaný)

  Pracujem v oblasti predaja telefonov a teda riesim aj ich servis. Mesacne riesim cca 200-300 telefonov. VSP Data je podla mna TOP servis mobilov. Ich pristup, rozlisovanie zarucnej a nezarucnej opravy a nehladanie zbytocnych chyb ako zamietnut zarucnu opravu, kvalita prace, ochota riesit nestandardne situacie, ktore ine servisy nechcu riesit …

  ESC na Slovensku sa im trochu priblizuje, ale musia urobit este viacero zmien, aby boli tak dobry ako VSP.

 4. Martin (neregistrovaný)

  PETER: Musím souhlasit, že VSP Data je opravdu velice příkladný servis. Perfektní prozákaznický přístup, rychlé řešení reklamací a další. Navíc jejich mimozáruční nebo pozáruční ceny nejsou dle mě ani tolik nadsazené jako jinde.

 5. Jakub (neregistrovaný)

  Ovšem servis vypadá na fotkách hrozně. To má být antistatické prostředí jo? Chtěl bych vidět audit na takovém pracovišti.

  • Andrej (neregistrovaný)

   VSP Data splnuje nejprisnejsi standardy, jinak by vubec neprosly schvalenim spoluprace ze strany nejen Kazamu, ale i HTC, HP, Catu, a dalsich znacek, ktere servisuji. Tady jsou dalsi fotky [odkaz]

 6. Mne kedysi vo VSP data servisovaly starucky HTC Diamond. Vyzdvihnutie aj odovzdanie kurierom zdarma a oprava trvala cca. tyzden. Aj napriek tomu, ze telefon bol osuchany a mal nejake skrabance na displeji, nemali ziadny problem s opravou, ako sa to stava u inych „znackovych“ servisoch.

 7. Clark (neregistrovaný)

  Super reportáž a povedené video! Vážně profi práce.

 8. Taky musim rict ze VSP Data jsou spickovy servis, bohuzel nektere jejich pobocky pokulhavaji chovanim (hlavne Praha), ale protoze sem z Tabora tak aspon navstivim rodice a rovnou si tam vyresim opravu, kolikrat opraveno do odpoledne, kdyz jsem telefon prinesl rano.

 9. Dobrý den,dcera mi hodila o zem 14 dni starý telefon a prez to ze na něm bylo ochranné sklo (které je prasklé jen v rozku),tak je displej roztekly. :-( je mozné ze by byla uznaná reklamace?

  • Rozhodne ne, tuto otazku jste nemyslela snad vazne a ani ve vtipu.. a to i z moralniho hlediska.
   Dceri dejte par facek a kupte ji maketu at vi jak se ma chovat k vecem.

  • Hana: Zkus to řešit přes nějakou pojistku. Kolik je dceři roku?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).