Kanadu trápí vysoký počet sebevražd, pomoci má umělá inteligence

Kanadské úřady v posledních letech trápí nárůst sebevražd u mladistvých ve věku mezi 10 a 19 lety a ani přes veškerou snahu se vládě nedaří počet dobrovolných odchodů ze světa snižovat. Zlepšení v tomto ohledu však možná přinese spolupráce se společností Advanced Symbolics, která se zabývá programováním algoritmů pro umělou inteligenci.

Díky informacím sbíraným na sociálních sítích by na jejich základě mohla předpovědět, kde se rodí další vlna sebevražd a dát tak vládním činitelům možnost jednat s předstihem až několik měsíců. Advanced Symbolics za sebou má již několik úspěšných předpovědí se svou verzí umělé inteligence, kdy se jí povedlo správně předpovědět vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách, výsledek kanadských voleb, i referenda o Brexitu.

Sociální sítě mohou odhalit počínající depresi.

V první části bude algoritmus analyzovat 160 000 účtů, ve kterých se budou výzkumníci snažit najít principy, podle kterých bude možné vysledovat počínající depresi. Problém sebevražd nemíjí ani samotný Facebook, který však hodnotí i samotné zprávy odesílané přes aplikaci Messenger a živá vysílání, zásah do soukromí je tedy o poznání hlubší. Kanadská vláda by spolu s umělou inteligencí měla využívat pouze veřejné příspěvky, otázkou však zůstává, jak úspěšný model bude s takto omezenou škálou informací.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku