Domů » Bleskovky » Kalkulačka ve Windows 10 se naučí vykreslovat grafy

Kalkulačka ve Windows 10 se naučí vykreslovat grafy

Microsoft v noci na dnešek vydal nové testovací sestavení Windows 10 pro Insidery, kteří odebírají nová sestavení v rychlém kanále aktualizací. Sestavení nese číslo 19546 a přináší jedno velké vylepšení pro systémovou kalkulačku.

Kalkulačka bude umět vytvářet z rovnic grafy

Kalkulačka je v systému Windows stálice, která na sebe v průběhu let nabalovala spoustu nových funkcí – aktuálně je možné používat ji ve standardní, vědecké nebo programátorské podobě, kromě toho umí sloužit i jako převodník jednotek či nástroj pro výpočet dní mezi jednotlivými daty.

graph 1

Insideři nyní můžou testovat grafický mód, který ocení zejména studenti zkoumající lineární algebru. Kalkulačka umí do grafu vynést jednu či více rovnic, poradí si i s rovnicemi s několika proměnnými, s nimiž lze manipulovat.

graph 1

Graf lze přímo analyzovat pomocí myši a klávesnice, ukazatelem myši lze například přímo zjistit souřadnice průsečíků jednotlivých funkcí.

graph 2

Zatím není jasné, kdy se nová kalkulačka do Windows dostane. Microsoft před nedávnem změnil způsob testování a rychlý kruh aktualizací nyní slouží jako věčný beta kanál, který není vázaný na konkrétní verzi systému a slouží k experimentování s novými funkcemi. Je tak možné, že grafický mód se objeví ve Windows 10 dříve než ve „velké“ podzimní aktualizaci letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).