Kalifornie uvažuje nad zavedením daně z psaní textových zpráv

Ne, dnes opravdu není prvního dubna. Kalifornie, jeden ze států USA, opravdu v poslední době uvažuje o zavedení daně z psaní SMS zpráv. Celé je to ale trochu složitější.

Kaliforňané už od devadesátých let platí daň z telefonních hovorů. A nejen z nich, v rámci takzvaného Public Purpose Programs odvádí státu desátky také při odběru elektřiny nebo tankování pohonných hmot. Vybrané peníze pak jdou chudším obyvatelům Států.

Podobnou daň kdysi zavedlo i Maďarsko

Důvodem, proč Kalifornie o zavedení nové daně uvažuje, je snižující se příjem z daně z telefonních hovorů. Konkrétně se snížil o třetinu, což je logické, protože klasické hovory postupně nahrazují právě textové zprávy nebo různé messengery, které mimo jiné často umožňují i hlasové volání. Nová daň by se měla zaměřovat jen a pouze na klasické SMS zprávy, služby typu iMessage jí zatíženy nebudou. Pro zajímavost se hodí uvést, že daň z telefonování u nás v Evropě za dob krize zavedlo nedaleké Maďarsko.

Dopady „daně z textovek“ by nemusely být jen negativní, možná by se totiž snížil počet různých reklamních zpráv. A co říkáte na podobnou daň vy?

Autor článku
Alex Mensatoris
Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.

Kapitoly článku