Jolla smartphone se systémem Sailfish se začne prodávat 27. listopadu

Na konci listopadu loňského roku představila společnost Jolla vlastní operační systém pro mobilní zařízení, tablety a televize s názvem Sailfish. Jolla je finská společnost, kterou založili bývalí zaměstnanci Nokie, jež se podíleli například na systému MeeGo, který Nokia také zařízla. Nyní to Jolla zkouší na vlastní pěst a brzy na trh uvede svůj první smartphone, který bude osedlaný právě systémem Sailfish. Ten si díky speciální vrstvě poradí s emulací aplikací z Androidu a zároveň má nabídnout plnohodnotný multitasking.

Jolla se začne prodávat už 27. listopadu, avšak pouze v Helsinkách prostřednictvím operátora DNA. Cena byla stanovena na 399 EUR (cca 10 800 Kč) a k dispozici bude v celkem devíti barevných variantách. Zákazník si navíc bude moci nakonfigurovat, jaké předinstalované aplikace chce mít v základu.

Experience Sailfish OS on Jolla

Smartphone bude vybaven 4,5″ IPSdisplejem s qHD rozlišením, dvoujádrovým procesorem Snapdragon 400 s taktem 1,4 GHz, podporou LTE, 8Mpx fotoaparátem s přisvětlovací diodou, 16GB vnitřním úložiště a slotem na microSD karty. Do České republiky se Jolla letos oficiální cestou pravděpodobně nedostane, ale třeba se dočkáme na začátku příštího roku.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku