Domů » Bleskovky » Jolla se otevírá světu: Bude licencovat Sailfish OS 2.0 ostatním výrobcům zařízení

Jolla se otevírá světu: Bude licencovat Sailfish OS 2.0 ostatním výrobcům zařízení

Systém Sailfish OS dosud neměl moc příležitostí dostat se na širší základnu zařízení, neboť ve své aktuální podobě pracuje pouze s hardwarem společnosti Jolla, který je zastoupen pouze jedním telefonem a jedním tabletem. S novou verzí systému Sailfish OS 2.0 ale dojde k výrazné změně.

  

Společnost Jolla na veletrhu MWC oznámila, že příští verzi svého systému hodlá licencovat výrobcům zařízení, aby se jejich zařízení odlišila od aktuálních telefonů a tabletů s Androidem nebo Windows (Phone). Systém má podle zástupců společnosti nabídnout pokročilý multitasking, vysokou bezpečnost, široké možnosti personalizace, lepší podporu aplikací pro Android a také podporu pro nový hardware včetně nových procesorů Intel Atom x3. Tyto čipy bude mimochodem podporovat i systém Windows 10 pro smartphony.

Jaké Jolla nastavila podmínky licencování, sděleno nebylo, v konkurenci Androidu a Windows (Phone) zdarma si však nemůže diktovat přehnané požadavky. Jsme zvědaví, s jakými výrobci se na výrobě telefonů nebo tabletů se systémem Sailfish OS 2.0 domluví. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Vypadá to nadějně, už akorát počkat na to, až se telefon dostane oficiální cestou do ČR, a až Jolla přijde s krásným telefonem, jako byla tenkrát Nokia N9

  • No ona je stejně Nokia v roce 2016 pohltí, takže Nokia N10 přijde tak či tak :-)

  • Proč ne, bylo by to fajn, moc rád vzpominam na pořádné telefony N900, N950, Nokia N9.

   Kdyby opět Nokia rozvíjela společně s novými telefony tento systém, byl bych celkem rád.

  • Taky bych to ocenil. Nokia N9 byla tenkrát skvost, ale nekoupil jsem si ji kvůli opravdu žalostné nabídce aplikací, teď je vše jinak, když můžeme spouštět aplikace z androidu.

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Bohuzel at uz je Jolla jakakoliv, staci se podivat kde jsou jeji vyrobky ve statistikach mobilu (v male dale nerozlisene kolonce ostatni – spolu s Firefox OS atd.). Zajimave jako nadsenecky projekt, ale bez sance na rozsireni.

  Ono udelat mobilni OS zase takovy problem neni, ovsem udelat konkurenceschopny ekosystem uz je radove slozitejsi (a nezvlada to ani gigant jako Samsung).

  A zminena podpora pro Android aplikace je taky dvousecna – na jedne strane pridane aplikace do zacatku, na druhe strane podtrhne vyvoj vlastnich aplikaci.

  Novy OS muze vyrust z niceho, ale musi nabidnout neco *radove* lepsiho… A to tady nevidim. Pripadne mi, ze hlavnim motive u Jolly jsou tady emoce – nostalgie po tom co mohlo byt, kdyby Nokia nepresla Windows Phone… Z toho se ovsem velky business neudela.

  • Kvalita se procentním podílem nedá určit. Můžeme se podívat třeba na android, který je hodně rozšířený, ale neustále se potýká se stejnými potíži, ať jde o odladěnost, zabezpečení, nakládání s uživateli, zasekávání telefonu atd… Oproti tomu Windows Phone má jen 3%, ale podle mě je daleko lepší než android, totéž si myslím o iOS, který má ale podíl výrazně větší.

   Navíc Jolla funguje opravu jen krátce a má asi 120 zaměstnanců, takže nemůžeme očekávat, že se během 2 let dostane na špičku prodaných zařízení.

 3. Budu mít hloupý dotaz, tak mě neukamenujte, nejsem ajťák. Jaký je rozdíl mezi Sailfish a Androidem? Pokud vím, je Sailfish postaven na Androidu, ale není to nadstavba. Vypadá stejně, ovládání je stejné. Jako hloupý user nevidím rozdíl. Tak v čem bude ta přidaná hodnota oproti Androidu? Jedinou a podstatnou výhodu vidím pouze v tom, že si vyrábí os i hw a nikdo jim nezasviní os různým reklamobalastem, což se stane až nabídnou Sailfish jiným výrobcům.

  • Rozdíl je veliký. Sailfish není postaven na androidu, je to úplně nový systém (nástupce MeeGo) s kompletně jiným ovládáním (gesty, bez tlačítek) než android. Výhodou oproti androidu je rychlost – systém běží přímo na hw telefonu, ne jako android ve virtuálním stroji (dalvik). Jediné co má s androidem společného je podpora android aplikací přes emulátor (Alien dalvik).

  • Tubuss: A když se teď v Androidu přešlo na ART, neohrožuje to kompatibilitu?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).