Domů » Bleskovky » Jeden z největších hackerských útoků za poslední roky: Milióny ukradených hesel a osobních dat

Jeden z největších hackerských útoků za poslední roky: Milióny ukradených hesel a osobních dat

Posledních pár hodin se řeší velice nepříjemná situace, která nastala v přímé souvislosti s e-mailovými účty a hackerským útokem. Všichni uživatelé Gmailu, Hotmailu, Yahoo Mailu nebo Mail.ru a mnoha dalších by měli zbystřit, protože se ukázalo, že na černém trhu v Rusku se ve velkém obchoduje s ukradenými hesly a dalšími osobními údaji.

Všechno to začalo tím, že se na černém trhu objevil prodejce, který nabízel přes 272 miliónů hesel k e-mailovým účtům. Tuto lákavou nabídku však odhalil bezpečnostní výzkumník Alex Holden ze společnosti Hold Security LLC, který upozornil agenturu Reuters s tím, že na ruském černém trhu se pohybuje prodejce, který ve velkém prodává ukradené osobní údaje.

Nejvíce hesel s největší pravděpodobností pochází ze služby Yahoo Mail, a to více jak 40 miliónů. V těsném závěsu je Hotmail, ze kterého uniklo přes 33 miliónů hesel a na třetí příčce je Gmail s 24 milióny přístupovými údaji. To ale není vše. Podle The Daily Mail uniklo několik miliónů osobních dat i z několika čínských e-mailových služeb či moskevského Mail.ru.

image7

Na ověřování všech uniklých informací bezpečnostní výzkumnící každou hodinou tvrdě pracují a zároveň se snaží odhalit, zda ještě nějaké prodeje na černých trzích neprobíhají. Zatím bylo ověřeno více jak 57 miliónů adres a uživatelských údajů. Pokud byste si sami chtěli ověřit, zda byla vaše e-mailová schránka terčem útoku hackerů, navštivte stránky haveibeenpwned.com, kde jen stačí zadat vaši e-mailovou adresu a kliknout na tlačítko „pwned?“.

V případě, že je vaše e-mailová adresa uvedena na seznamu, a stala se tak terčem útoku hackera, neprodleně si změňte vaše osobní přístupové heslo. Stejně tak si změňte i hesla ostatní, která se s heslem vaší e-mailové schránky schodovala, a která s vaším e-mailem přímo souvisí (e-shopy, fóra apod.).

positive-side-of-hacking

Za velkým únikem dat by měl podle dostupných informací stát hacker s přezdívkou „Collector“ (Sběratel), avšak jak bezpečnostní výzkumník Holden poznamenal, Collector všechna data nenasbíral sám, ale pomohli mu i jeho kolegové, kteří podobné nálety na e-mailové služby prováděli v minulosti. Je proto dost možné, že většina dat a uniklých hesel budou již zastaralá a nefunkční. Přesto je obezřetnost na místě.

Collector si pro slávu nechodí daleko. Na jednom z diskuzních fór se totiž vychloubal, že jeho úlovek je mnohem větší, a že má k dispozici více jak 1,7 miliardy hesel bezmocných uživatelů ze všech zákoutí světa. Tyto údaje prý nejsou na prodej a Collector je nabízí zdarma pouze jeho kolegům, kteří s nimi bůh ví jak nakládají. Tato hlava hackerského podsvětí tak stojí zřejmě nejvíce o publikum a uznání.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments