Jeden výrobce vládne všem. TSMC dominuje trhu s polovodiči

chip cip cipset chipset procesor jeremy bezanger unsplash

Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, známá pod zkratkou TSMC, je podle Counterpoint Research dominantním výrobcem polovodičů, alespoň za období leden–březen letošního roku. Z celkového trhu, který zahrnuje výrobu procesorů, mobilních čipsetů a telefonních modemů, si ukrojila podíl rovných 70 procent. Druhý na pásce je jihokorejský Samsung se zbývajícími 30 procenty.

counterpoint research 2
Rozdělení trhu s polovodiči

Oproti meziročnímu srovnání se trh propadl o 5 procent, avšak příjmy za stejné období vzrostly o 23 procent. Kde Samsung oproti TSMC bodoval, je výroba mobilních čipsetů, kde podíl čebola narostl na 60 procent, především díky zakázce na výrobu Snapdragonu 8 Gen 1 pro Qualcomm.

counterpoint research 1
Rozdělení trhu s mobilními čipsety

I dílčí nadvláda Samsungu ale nejspíš zakrátko pomine. Analytická společnost předpokládá, že do konce roku se situace obrátí ve prospěch TSMC. Hlavním důvodem pro tento předpoklad jsou zakázky na výrobu čipsetů postavených na 4nm technologií, kterou využívá Snapdragon 8+ Gen 1. Kromě Qualcommu by kapacity TSMC mely využít také společnosti MediaTek a Apple.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku