Domů » Bleskovky » Jde to i bez iPhonu: Nová platební karta MasterCard obsahuje NFC a čtečku otisků prstů

Jde to i bez iPhonu: Nová platební karta MasterCard obsahuje NFC a čtečku otisků prstů

Již zítra bude oficiálně v souvislosti s uvolněním systému iOS 8.1 spuštěn platební systém Apple Pay, který v sobě skloubí výhody technologie NFC a čtečky otisků prstů. Jeden z partnerů Apple, MasterCard, chce dokázat, že tuto dvojici lze spojit i bez iPhonu v klasické platební kartě.

  

Prototyp nové karty se jmenuje po dvou partnerech, kteří se na jeho vývoji podílejí – Zwipe MasterCard. První jmenovaný dodává čtečky biometrických údajů, která budou sloužit k verifikaci uživatele při standardních bezkontaktních platbách. Veškerá citlivá data přitom budou uchovávána přímo v kartě a nebudou se nikam odesílat.

  

Karta má mít standardní velikost a má spolupracovat se všemi současnými bezkontaktními platebními terminály, MasterCard ji plánuje uvést na trh již v příštím roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Jan P. (neregistrovaný)

  JÁ.TO.CHCI

 2. Jokeer (neregistrovaný)

  Dnešní kreditní karty dokáže poškrábat prakticky cokoliv, takovému riziku bude vystavena i čtečku otisků prstů na kartě, nehledě na to, že zneužití údajů různými organizacemi, úřady, osobami třetích stran tu je, ale to může mít i IPhone.

  • Zneuziti? A jak? Primo v clanku se pise, ze se data nebudou nikam odesilat a budou bezpecne ulozena v karte v nepristupne oblasti.

  • Jokeer (neregistrovaný)

   Jak moc nepřístupná, když se dají při platbě vyčíst?

 3. Dan (neregistrovaný)

  Rozhodně zajímavý koncept. Otázka je ale, přesně jak píše Jokeer, jak moc odolná ta čtečka bude. Čtečka na telefonu je určitě líp chráněna, než kreditka

 4. UMIS (neregistrovaný)

  kartu s cteckou otisku prstu jsem mel v ruce uz pred 4roky, takze zadna novinka

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).