Domů » Bleskovky » Jarní update Windows 10 vjíždí do cílové rovinky. Chyby se opravují, novinek ubývá

Jarní update Windows 10 vjíždí do cílové rovinky. Chyby se opravují, novinek ubývá

Minulý týden byl bohatý na nová testovací sestavení Windows 10 pro Insidery. V rychlém kruhu aktualizací byly krátce po sobě vydány buildy s čísly 18342 a 18343 (19H1), update dorazil rovněž do kruhu Skip Ahead, kde se testuje velká jarní aktualizace roku 2020 (20H1); zde došlo k updatu na verzi 18841. Ve všech případech se zejména opravovaly chyby, na viditelné novinky je u 20H1 ještě příliš brzy, a u 19H1 příliš pozdě – aktualizace má totiž vyjít za několik týdnů a v nich bude Microsoft systém ladit, ladit a ladit. Na pár drobností ale přeci jen došlo.

Windows 10

Ještě lepší hraní

V sestavení 18342 došlo k vylepšení v oblasti hraní, byť Microsoft příliš sdílný nebyl. Stále však vybízí Insidery k dalšímu testování hry State of Decay, která je pro tyto účely zdarma. Tentokráte chtějí v Redmondu otestovat hraní s aktivovanou rodičovskou kontrolou. K otestování hry se dostanete skrze aplikaci Xbox Insider Hub, podrobný návod k instalaci najdete na Windows blogu.

Linux soubory dostupné z průzkumníka

V sestavení 18342 také přibyla možnost procházet soubory z linuxového subsystému Windows WSL, a to jak v příkazovém řádku, tak i v Průzkumníkovi souborů, VSCode a dalších aplikacích. Přístup je umožněn skrze příkaz \wsl$<distro_name>.

Windows Sandbox podporuje konfigurační soubory

Od sestavení 18342 lze skrze Windows Sandbox konfigurovat některé funkce, např. vGPU, síť nebo sdílené složky.

Známé chyby

Jelikož se vydání jarní aktualizace nezadržitelně blíží, v Redmondu se soustřeďují zejména na odstraňování chyb. Seznam těch známých se od minula zcvrknul na minimum, avšak stále je ještě co opravovat:

  • Spuštění her, které využívají anti-cheat software, skončí zelenou obrazovkou smrti
  • Zvukové karty Creative X-Fi a čtečky SD karet Realtek nemusí fungovat korektně
  • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
  • V prostředí Windows Sandbox spadne aplikace Nastavení při použití funkce Lupa
  • Po odhlášení a opětovném přihlášení může dojít k nekorektnímu přepnutí barvy kurzoru
  • Na čínských verzích Windows nefunguje spousta her

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. A jestli se to konečně už naučí „drobnosti“ jako Esc nebo Back…

  2. Posledni updaty mi skoro opravil bezpecne odebrani externiho HDD, bravo, snad se svita na lepsi casy..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).