Domů » Články » Jaký smysl má využití USB 3.0 v dnešních telefonech a tabletech?

Jaký smysl má využití USB 3.0 v dnešních telefonech a tabletech?

Samsung přidal do obřího tabletofonu Galaxy Note 3 novou generaci USB portu (USB 3.0). Ta přináší výhody i jistá omezení, přesto se jedná o krok správným směrem.

U Samsung Galaxy Note 3 (videorecenze) najdeme na spodní straně na první pohled trochu neobvyklý konektor. Nejedná se o proprietární řešení, jaké zvolil například Apple (Lightning), do kterého je možné kabel zapojit z obou stran. Místo toho se Samsung rozhodl zvolit další ze standardů, konkrétně USB 3.0. To s sebou přináší řadu výhod, nicméně vše není tak růžové, jak se na první pohled zdá. V dnešním článku se proto podíváme, jaké jsou výhody novějšího standardu USB 3.0 a proč jeho klady nemusí být důležité pro tablety a chytré telefony.


Nový konektor s označením USB 3.0 Micro-B, který nabízí například Galaxy Note 3

Vyšší rychlost

USB 3.0 bylo poprvé představeno už v roce 2008 a bylo označováno jako super rychlé. Dovoluje totiž přenášet data rychlostí až 5 Gbit za sekundu, což je zhruba desetkrát více než USB 2.0. V letošním roce byl představen standard USB 3.1, který slibuje rychlost až 10 Gbit za sekundu. Tato novější verze v Galaxy Note 3 obsažena není, pouze klasické USB 3.0.


Konektory USB 2.0 vs. USB 3.0

Výhoda tohoto zrychlení je znatelná přenášení dat mezi mobilním zařízením a počítačem. Přesto je často snazší k přenosu využít bezdrátové připojení, když například doma nebo v kanceláři stejně využíváte WiFi, než hledat potřebné kabely. Galaxy Note 3 podporuje standart bezdrátového připojení 802.11ac, který je schopný data přenášet až rychlosti až 1 Gbit za vteřinu, což je pomalejší než v případě USB 3.0, ale ne o tolik. Samozřejmě, pokud často přenášíte velké objemy dat, má pro vás vyšší rychlost značný význam.

Rychlejší nabíjení

Další výhodou je nabíjení, respektive množství energie, které dostanete portem do vašeho zařízení. USB 3.0 dokáže poskytnout až 900 mA, zatímco USB 2.0 jen 500 mA (jedná se o maximální proudové zatížení jednoho portu). To znamená, že dokáže nabíjet téměř dvakrát tak rychleji. Další zajímavostí je režim pro rychlejší nabíjení, který poskytne 1,5 A. Tento režim je určený pouze pro nabíjení a neumožnuje žádný další datový přenos.

Bohužel, samotná čísla neřeknou celý příběh. Většina nabíječek dnes dokáže poskytnou proud 1 A. Některé 1,2 A a dokonce i 2 A, a dokážou to bez potřeby nějakého speciálního kabelu nebo portu na zařízení.

Výhody převyšují, najdeme ale i několik záporů

První nevýhodou je nutnost přítomnosti USB 3.0 portu na vašem počítači. Některá starší zařízení je nemají, jiné jich zase mají méně a často v nich máte zapojený například externí disk. Tudíž přepojování přináší další komplikace. Vše je samozřejmě otázkou času a rozšíření USB 3.0 portů bude v budoucnu lepší. Dále musíte užívat speciální kabel. Nestačí tedy jen využít port, musíte mít u USB 3.0 kabel, který dokáže využít výhody rozhraní.

I při tomto spojení dosáhnete nižší rychlosti nabíjení, než je tomu u klasické nabíječky v zásuvce. Zároveň je konektor na zařízeních, jakým je Galaxy Note 3 široký a zapojit do něj starší nabíječku, se kterou je kompatibilní, nebude nejrychlejší. USB 3.0 je tu již delší dobu a jeho adopce je zatím nižší a v tom vězí většina problémů, které snad časem odpadnou.

David Podzimek

2 komentářů

  1. Ještě, že vám spadla databáze. Ty smazané komentáře pod tímto článkem by si autor této hromady hnoje (to není článek, to je hnůj) za rámeček nedal…

  2. Mayonyx (neregistrovaný)

    a co usb host/otg? bude fungovat ako 3.0 (s prislusnou redukciou pochopitelne)?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).