TOPlist

Jak zvýšit nositelné elektronice výdrž na baterii? Třeba žvýkáním

Neustálá potřeba dobíjet baterii je Achillovou patou dnešních mobilních zařízení a i když existuje spousta způsobů, jak výdrž na baterii prodloužit, žádný z nich se zatím nedočkal masivního rozšíření, většinou kvůli nízké účinnosti. Tu nedokázala vyléčit ani bizarní metoda, na které pracují výzkumníci z École de Technologie Supérieure (ETS) v Montrealu.  

  

Ti se zabývají možností nabíjet nositelná zařízení žvýkáním, respektive dynamickými pohyby dolní čelisti. K převodu této energie na elektrickou slouží popruh z piezoelektrických kompozitů, složený z integrovaných elektrod a adhezivní polymerní maticí, která vytváří elektrický náboj během žvýkání žvýkačky, pojídání oběda nebo při běžném hovoru. Pomocí těchto popruhů lze nabíjet především nositelnou elektroniku, která se nosí na hlavě, například sluchátka, chytré brýle nebo náhlavní souprava pro virtuální realitu. Stejná technologie byla již dříve vyzkoušena například v botách Nike, přičemž nabíjení probíhalo při chůzi nebo běhu. 

   

Jak jsme však psali v úvodu, celý projekt trpí velmi nízkou účinností – průměrný „žvýkací výkon” je podle spoluautora studie Aidina Delnavaze 7 mikrowattů. Toto číslo se dá znásobit počtem popruhů, ale upřímně – chtěli byste svá bezdrátová sluchátka připevňovat k hlavě několika 6 mm tlustými popruhy vedenými pod bradou? 

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku