- Výdrž baterie moderních telefonů je palčivé téma pro velkou spoustu uživatelů
- Pokud nemáte v kapse zrovna úplně nový telefon, pravděpodobně řešíte výdrž také
- V nastavení iPhonu je jedna funkce, která vám znatelně zlepší výdrž baterie
Výrobci telefonů řeší stále větší baterie a rychlejší nabíjení. Trh s aplikacemi a hrami jde ale také dopředu a jednotlivé úkony, které na smartphonu provádíte, jsou čím dál energeticky náročnější. Přitom jediné co musíte dělat, je dávat si pozor na aplikace, které spotřebovávají energie nejvíce.
Aktualizace aplikací na pozadí
V nastavení systému iOS či iPadOS se nachází přehledné místo, kde můžete kontrolovat spotřebu jednotlivých aplikací. Stačí zamířit do Nastavení –> Baterie a dole vidíte soupis největších žroutů za posledních 24 hodin nebo 10 dní.
Důvodem, že některé aplikace mohou mít víc než některé jiné, může být to, že s nimi trávíte moc času, anebo že se často aktualizují na pozadí a vybíjí baterii telefonu i v případě, že jej máte zamčený a uložený v kapse u kalhot.
Jak ověřit, které aplikace vybíjí baterii nejvíce na pozadí? Přímo v nastavení baterie můžete u některých vidět popisek „Aktivita na pozadí“, což značí, že většinu energie vám aplikace pozřely ve chvíli, kdy jste je ani nepoužívali.
Jak omezit práci aplikací na pozadí?
Pro správu aplikací běžících na pozadí zamiřte do Nastavení –> Obecné –> Aktualizace na pozadí. Nemyslí se tím, že si aplikace samy stahují softwarové updaty, nýbrž že aktualizují svá data na pozadí. Apple tento proces vysvětluje takto: „Během připojení k Wi-Fi či mobilní síti budou aplikace na pozadí automaticky aktualizovat svůj obsah. Ukončením aplikací prodloužíte výdrž baterie.“
Tady vidíte soupis všech nainstalovaných aplikací, u kterých můžete vybrat, zdali mají obnovovat obsah na pozadí, či nikoliv. Určitě doporučíme vypnout funkci aktualizace na pozadí u aplikací, které používáte jen sporadicky (sekundární prohlížeče, nepoužívané nativní aplikace a podobně).
Naopak ponechte si aktivní aktualizaci na pozadí u aplikací, které naopak používáte na denní bázi. Nebo vám přes ně chodí důležitá push upozornění – řeč je o sociálních sítích, chatovacích aplikacích nebo kupříkladu e-mailových klientech.
Správa aplikací na Androidu
Tím, že některým aplikacím znemožníte neustále pracovat na pozadí, prodloužíte výdrž vašeho telefonu. Jenomže problém s výdrží nemají jen uživatelé iPhonů, ale také konkurenčního systému Android. Jak spravovat spotřebu aplikací běžících na pozadí na Androidu?
V nastavení přejděte do Aplikace –> Všechny aplikace a zde máte přístup ke všem nainstalovaným aplikacím. Po otevření jednotlivých máte přístup k tomu, jaká oprávnění aplikace využívají, kolik zabírají na úložišti nebo kolik procent baterie spotřebovávají.

Nepřehlédněte
Sbohem klasické skrolování! Na iPhonu můžete TikTok či Instagram ovládat stylovým způsobem
Pod položkou „Baterie“ můžete změnit využití baterie – buď zvolit optimalizované využití, které si telefon řídí sám, anebo nastavit omezeno a aplikace nebude nic provádět na pozadí.