Domů » Články » Jak jsme na tom s rychlostí mobilního internetu? Výsledek vás překvapí

Jak jsme na tom s rychlostí mobilního internetu? Výsledek vás překvapí

Dokázali byste si tipnout, jak je na tom Česká republika co se týče rychlosti mobilního internetu? Výsledek není vůbec špatný; v rámci měření rychlosti připojení k internetu přes mobilní telefon dokonce Česká republika patří ke špičce. Nejen v rámci Evropské unie, ale i celosvětově. Vyplývá to z pravidelného měření společnosti Ookla, v rámci iniciativy Speedtest Global Index za duben 2018.

Ve srovnání se zeměmi evropské osmadvacítky je Česká republika v TOP 10. S rychlostí 43 Mb/s se umístila na 7. místě. V celosvětovém srovnání mezi 126 zeměmi jsme dokonce obsadili 15. místo.

V rychlosti mobilního internetu patří Česká republika mezi špičku
V rychlosti mobilního internetu patří Česká republika mezi špičku

Zejména na venkově je dnes mobilní LTE internet často jediná možnost, jak se připojit ke skutečně vysokorychlostnímu internetu s rychlostí překračující 30 Mb/s. Mobilní operátoři odvedli velký kus práce, neboť rychlost stahování dat často předčí i poskytovatele tzv. pevného připojení,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Nejrychlejší připojení mají na Islandu a v Norsku, kde rychlost dosahuje 65 Mb/s. Nejpomalejší připojení v rámci EU mají v Polsku (25) a v Irsku (21). Průměrná rychlost mobilního internetu v EU je 36 Mb/s.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

9 komentářů

 1. To je vše hezké, ale na dvě věci, byl bych radši kdyby to bylo trošku jinak, rychlost 10 až 20 Mb/s, ale neomezeně a za rozumnou cenu.

 2. Místo United States tam asi mělo být Kingdom, ne? :D

 3. Jeste by to chtelo napsat u jakeho operatora. Treba O2 kdyz se nahodou pripojite v Pardubicich ke 4G tak namerite max 25. Beznejsi je tak 8 az 10. V okoli i mene. Smerem na jih Pardubic je jen Edge a jste radi kdyz se tam s O2 vubec dovolate.

 4. O2 nejhorší operator tak co čekat. Kolikrát vypadne signal a jejich slavné LTE lol Vodafone luxus :)

  • Ja tedy pouzivam O2 dlouhodobe a na rychlost a ani na nejakou nestabilitu internetu, LTE vseobecne si nemohu stezovat a to po cele CR, dost cestuji. Navic casto pouzivam telefon na sdileni internetu k notebooku, takze mesicne po telefon protahnu 30GB, nemenil bych.

 5. Cestmir Valek

  Nesouhlasím mám rychlost nižší cca kolem 20 mb/s.

 6. Statistika tak nějak na Pikaču: S tragickými datovými limity jsou ty rychlosti k ničemu…

 7. Přesně, datový balíček, není problém „spálit“ za dvě hodiny… chjo

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).