Domů » Články » Jak jsme na tom s rychlostí mobilního internetu? Výsledek vás překvapí

Jak jsme na tom s rychlostí mobilního internetu? Výsledek vás překvapí

Dokázali byste si tipnout, jak je na tom Česká republika co se týče rychlosti mobilního internetu? Výsledek není vůbec špatný; v rámci měření rychlosti připojení k internetu přes mobilní telefon dokonce Česká republika patří ke špičce. Nejen v rámci Evropské unie, ale i celosvětově. Vyplývá to z pravidelného měření společnosti Ookla, v rámci iniciativy Speedtest Global Index za duben 2018.

Ve srovnání se zeměmi evropské osmadvacítky je Česká republika v TOP 10. S rychlostí 43 Mb/s se umístila na 7. místě. V celosvětovém srovnání mezi 126 zeměmi jsme dokonce obsadili 15. místo.

V rychlosti mobilního internetu patří Česká republika mezi špičku
V rychlosti mobilního internetu patří Česká republika mezi špičku

Zejména na venkově je dnes mobilní LTE internet často jediná možnost, jak se připojit ke skutečně vysokorychlostnímu internetu s rychlostí překračující 30 Mb/s. Mobilní operátoři odvedli velký kus práce, neboť rychlost stahování dat často předčí i poskytovatele tzv. pevného připojení,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Nejrychlejší připojení mají na Islandu a v Norsku, kde rychlost dosahuje 65 Mb/s. Nejpomalejší připojení v rámci EU mají v Polsku (25) a v Irsku (21). Průměrná rychlost mobilního internetu v EU je 36 Mb/s.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.