Jak funguje bezdrátové nabíjení v nových Lumiích?

Jednou z nejčastěji zmiňovaných funkcí nových telefonů Nokia Lumia 820 a 920 je možnost jejich bezdrátového nabíjení. Pojďme si tuto technologii v jednoduchosti představit.

Princip bezdrátového přenosu energie není ničím novým pod sluncem. Jeho základy byly položeny již v polovině devatenáctého století a v roce 1893 jej pak ke všeobecnému úžasu obecenstva prezentoval Nikola Tesla na světové výstavě v Chicagu. V uplynulých letech se pak již několik výrobců pokusilo tuto technologii oživit a použít ji pro nabíjení mobilních zařízení. Jednalo se ale spíše o individuální výstřelky, které se příliš nerozšířily a časem upadly v zapomnění.

O renezanci bezdrátového přenosu energie se teď pokouší také Nokia se svými novými smartphony Lumia 820 a 920. Finský výrobce je spolu s více než stem dalších významných společností (HTC, Huawei, LG, Sony, Energizer a další) členem sdružení Wireless Power Consortium, které má za cíl sjednocení a standardizaci technologie bezdrátového nabíjení. Produktem jejich snažení je Qi [čchi] (čínský výraz pro proudění energie), což je tři roky starý standard, který má zajistit vzájemnou kompatibilitu zařízení podporujících právě bezdrátové nabíjení.

  

Standard Qi je založen na indukční technologii, což znamená, že k přenosu energie je zapotřebí dvou elektromagnetických cívek, jedné ve zdrojovém a druhé v cílovém zařízení. Ta první, na schématu níže označená jako L1, je umístěna v nabíjecí podložce a za pomoci elektrické energie přijímané ze sítě kolem sebe vytváří magnetické pole. V tomto poli pak vzniká elektrické napětí, díky kterému může druhá cívka (L2) nabíjet například akumulátor smartphonu.

  

Efektivita bezdrátového přenosu energie přitom závisí na kvalitě a materiálech obou cívek, jejich velikosti a jejich vzájemné vzdálenosti. Ta v současné době činí nejčastěji 5 milimetrů, což je právě důvod, proč je přijímací cívka umístěná co nejblíže zadního krytu zařízení a proč musí telefony ležet přímo na dobíjecí podložce. Na efektivní bezdrátové nabíjení přes celou místnost si zkrátka budeme muset ještě nějaký čas počkat.

  

V současné době je nabídka chytrých zařízení a příslušenství podporujících bezdrátové nabíjení velice omezená. Dá se ale očekávat, že i další výrobci sdružení v konsorciu WPC budou následovat příklad Nokie a představí vlastní produkty, které se budou moci touto technologií pochlubit. Díky standardu Qi pak budou zákazníci moci jejich výrobky libovolně kombinovat, čímž získají nejen mnohem větší výběr, ale v některých případech i možnost výrazně ušetřit.

Už se nemůžeme dočkat.

Zdroj: Nokia, Wikipedia, Wireless Power Consortium

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku