TOPlist

Jak fotí 2MPx E-Ten X500+? Zvládne rozpoznat text z vizitek? Video

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-E-Ten X500+ nabízí oproti svému předchůdci (X500) několik zajímavých vylepšení. Kromě VGA displeje a WM6 u něj nalezneme také 2MPx fotoaparát s Autofocusem. Kvalita fotografií u starších modelů X500 a M700 byla spíše průměrná, a proto mě velice zajímalo, jak si v tomto ohledu povede E-Ten X500+.

Hned na úvod prozradím, že aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí několik zajímavých možností. Snímky je možné zachycovat v maximální rozlišení 1600x1200px, k dispozici jsou i nižší rozlišení (1280×960, 640×480, 320×240 a 176x144px). Výsledný formát může být BMP, JPG a JPG s EXIF informací, a právě poslední zmíněný nabízí celkem užitečné funkce. EXIF informace je možné vkládat do obrázků, a dnes to běžně dělají například digitální fotoaparáty. Ke snímku je tak možné přiřadit údaje o značce fotoaparátu, datum a čas pořízení, zda byl použit blesk a třeba i informace o GPS pozici; a právě to mě na X500+ překvapilo. Pokud zapnete ukládání do JPG s EXIFem, aktivuje se automaticky GPS přijímač a pokud máte signál, uloží se společně s fotografií i aktuální GPS souřadnice. Díky tomu můžete například snadno identifikovat, kde jste kterou fotografii pořídili, a rovněž to nabízí nové možnosti při geocachingu. Prostě skvělá věc :-).

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu
- -

V horších světelných podmínkách oceníte přisvětlovací diodu, která vám pomůže s osvětlením prostředí. Nemá samozřejmě příliš velký dosah, ale pro focení blízkých objektů bohatě postačí. K fotografiím můžete přidat různé efekty (zrcadlo, černobíle, negativ…), a pro zpestření je připraveno i několik veselých motivů, do kterých můžete vaše snímky vložit.

Snímky pořízené X500+
- - - -

Použití přisvětlovací diody (foceno ve tmě)
-

 

Makro na jedničku
I když mám v rukou telefon s testovací verzí ROM, celková kvalita snímků mě mile překvapila. Rozhodně je to mnohem lepší než u X500 nebo M700, a pokud má objektiv k dispozici dostatek světla, dají se vykouzlit velice pěkné a ostré fotky. Fotoaparát nabízí možnost přepnout do režimu Makro, který v aplikaci signalizuje ikonka květiny. V tomto režimu je možné fotit poměrně ostré snímky (text na vizitce) už ze vzdálenosti okolo 10 centimetrů, při bližším přiblížení je obrázek rozmazaný. Kvalita makra je opravdu výborná, zkoušel jsem fotit text na LCD displeji, v novinách nebo na krabicích od nejrůznějších výrobků, a vždy byl text velice dobře čitelný (o čemž se můžete přesvědčit díky  přiloženým fotografiím).

Text ani detaily nedělají X500+ žádný problém
- - - -

Všechny snímky pořízené X500+ naleznete v naší Galerii. Pro srovnání si můžete prohlédnout také fotky pořízene X500 a M700.

 

Rozpozná i vizitky
Výborné makro se výrobce rozhodl využít ještě pro jiné účely; v systému naleznete nainstalovanou aplikaci Namecard Manager, neboli Správce vizitek. S touto sofistikovanou utilitou lze jednoduše vyfotit vizitku a aplikace sama se postará o rozpoznání textu a uložení údajů do kontaktů. Správce vizitek jsem samozřejmě otestoval, a i když zatím podporuje rozpoznávání anglického a ruského textu, neměl problém ani s českými znaky. Ty se sice ve finále neuložily s diakritikou, ale snad se ve finální verzi objeví i rozpoznávání českých znaků. Vyzkoušel jsem dvě vizitky, jednu jednodušší s bílým pozadím a jednoduchou grafikou, a druhou s fotografií na pozadí, což činí text hůře rozpoznatelným. V prvním případě software uspěl téměř na 100%, drobnou chybu v záměně písmen i a l bych mu odpustil (viz screenshoty). Při snímání vizitky s fotografií na pozadí jsem ale neuspěl, a až na několik písmen Správce vizitek text interpretoval chybně. Pokud ale budete chtít uložit čistou a \”nepřeplácanou” vizitku, s X500+ zcela jistě uspějete.

Aplikace pro snímání vizitek
- -

Uložená vizitka; rozpoznávání textu
- -

Uložení údajů do kontaktů; správně uložený kontakt
- -

 

Druhý pokus s barevnou vizitkou už tak úspěšný nebyl
- -

 

Záznam videa
X500+ zvládne i záznam videa, a sice v maximálním rozlišení 320x240px, výsledný soubor se ukládá jako 3gp. Nahrávat je možné ze zvukem i bez. Kvalitu videa bych řadil spíše k průměru; při nejvyšší kvalitě se obraz trochu trhá, a ještě většímu snížení dojde při aktivaci zvukové stopy.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku