Domů » Bleskovky » Jak ekologický je váš smartphone? Vodafone zavádí nové kritérium hodnocení

Jak ekologický je váš smartphone? Vodafone zavádí nové kritérium hodnocení

Zákazníci vybírají telefon většinou podle ceny, funkcí nebo vzhledu. Nyní se mohou rozhodovat i podle dalšího kritéria – ekologie. Vodafone společně s dalšími operátory v Evropě zavádí takzvaný Eco Rating, který bude nově součástí informací o většině mobilních telefonů v jeho nabídce.

iPhone SE 2020 recenze
iPhone SE (2020)

Nový bodovací systém je vytvořený nezávislým konsorciem a ukazuje, jak velkou ekologickou zátěž daný telefon představuje. Eco Rating hodnotí vliv smartphonů na životní prostředí od samotné výroby až po skončení jeho životnosti. Uživatelé budou mít při výběru k dispozici celkové skóre na škále 1–100 bodů, přičemž nejvyšší bodové ohodnocení dostanou ta nejekologičtější zařízení.

„Hodnocení vytváří nezávislé mezinárodní konsorcium, které uděluje bodové skóre na základě informací získaných od výrobců. Díky tomu je možné jednotlivé mobily porovnat mezi sebou a dát každému, komu není stav naší planety lhostejný, možnost vybrat si telefon v souladu se svým přesvědčením a životními hodnotami,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. Eco Rating najdou zákazníci už nyní na webových stránkách u většiny telefonů operátora Vodafone.

1490X407 eco rating label
Ukázka podoby ekologického hodnocení telefonu

Sledujeme, že poptávka po nových přístrojích se rok od roku zvyšuje, a s ní i počet vysloužilých modelů. Zákazníci mohou svůj starý telefon, nabíječku nebo modem vrátit v kterékoliv naší prodejně. Peníze z recyklace takto poskytnutých telefonů navíc poputují na projekty Nadace Vodafone s pozitivním sociálním dopadem,“ vysvětluje Holá. Vodafone se na ekologii a udržitelnost zaměřuje už delší dobu. Od jara nabízí zákazníkům například poloviční nosiče SIM karet, které navíc dodává v polovičních papírových obalech.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. To ten mobil radši odnesu do MP a dám jej protiúčtem za daleko vyšší obnos než jej dávat Vodafonu jako elektroodpad……a nebo jej hodím rodině, tam udělá taky ještě dostatečnou službu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).