Domů » Bleskovky » Jaguar Land Rover zavírá dvě továrny, na vině je nedostatek čipů

Jaguar Land Rover zavírá dvě továrny, na vině je nedostatek čipů

Koronavirová pandemie nemá dopad pouze na lidské životy, ale také na průmysl. Virus významně ochromil výrobu čipů, na kterých jsou závislí nejen výrobci elektroniky a mobilních telefonů, ale například také automobilky. Nedostatek čipů dopadl i na koncern Jaguar Land Rover, který byl nucen zavřít dvě ze svých největších továren.

Velmi nízký těžiště, vzduchově nastavitelný podvozek, obří kola, ideální rozložení hmotnosti, pohon všech kol. Jaguar má všechny předpoklady pro skvělé jízdní vlastnosti. Jediným limitem je vyšší hmotnost. Ta se ale projeví až při nesmyslných rychlostech.

Konkrétně se jedná o montážní haly v britských městech Halewood a Castle Bromwich. Ty budou od 26. dubna uzavřeny právě vinou nedostatečných dodávek elektronických součástek, naštěstí jen dočasně. Dnešní automobily totiž na elektroniku spoléhají mnohem více než v minulosti, a tak výpadek čipů velmi snadno ohrozí celou produkci.

Land Rover se moderního designu vážně nebojí.
Land Rover Discovery Sport

Fanoušci Jaguaru a Land Roveru nicméně nemusejí propadat panice – továrna ve městě Solihull je stále v provozu, tudíž úplného konce luxusních a terénních britských automobilů se jen tak nedočkáme. Pro zákazníky to nicméně znamená, že si na svůj nový automobil budou muset počkat o chvíli déle.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Poděkujme ekofanatikům a jejich honbu za OZE. Stačilo trošku mrazivého vzduchu, zamrzly větrníky a Texas byl bez EE. Ani nemohli nahodit paroplynové zálohy. Takže si užili nějakou dobu bez elektřiny. A jelikož na území je několik továren vyrábějící čipy, tak se zhoršila bez tak špatná situace na trhu. Budiž to pro nás velkým varováním.

  • Ani z tohohle se nepoučí, musí dojít k mnohem větší katastrofě aby si to ekofasisti uvědomili …..

  • Asd: Az na to ze skoro 50% elektriny vyuzivane v Texasu jde ze zemniho plynu, jehoz dodavka byla prave kvuli mrazu zpomalena. Moc tomu nepomaha nacionalisticky postoj Texasu, kde neni napojen na elektrickou sit se zbytkem US. Ale jo, byly to ty vetrniky!

  • Pane Lukáši, pokud se v dané problematice vyznáte tak víte, že primární příčinou bylo zamrznutí větrníku, které způsobili tak velký výpadek dodávek EE, že nebylo s to nahodit paroplynové zálohy. Ačkoliv je to paradoxní, ale plynová elektrárna Vám bez EE nebude fungovat. Samozřejmě to, že Texas je do značné míry ostrovní, nezávislý na ostatních byl faktor, kterým jim v tomto případě moc nepomohl, ba právě naopak.
   Každopádně tady je hezky vidět kam bezhlavé spoléhání na OZE vede. Už jen to kam až v ty chladné dny vyskočila cena EE. To, že pak se nevyrábějí čipy, které tak chybí na světovém trhu je jen taková malá třešnička na dortu.
   Jinak samozřejmě s panem Clericem naprosto souhlasím. Máte pravdu, dokud nebudou horké, zelené hlavy chvíli bez EE tak si spoustu věcí neuvědomí. Třeba to, že se při výpadu EE nedá dívat na TV při svíčkách.

  • Na problém jsi poukázal, teď nám řekni svou představu, jak to vyřešit.

  • Pane Anonym. Pokud to bylo na mě. Tak řešení je jednoduché byť investičně trošku náročnější a jmenuje se jaderná elektrárna. Toto řešení docela dobře funguje ve Francii částečně i v Belgii a není důvod proč by to nemohlo fungovat i u nás. Díky výstavbě nových bloků JE bychom byli zcela energeticky nezávislí, navíc bychom fungovali jako velký stabilizátor sítě nehledě, že bychom mohli vytápět svá města. Navíc by to byl vynikající impuls pro rozvoj našeho průmyslu. Ale bohužel jádro není v EU in stejně jako spolupráce s Ruskem. Takže máme smůlu a dříve či později se nám při placení účtu za elektřinu protočí panenky do německých parametrů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).