TOPlist

iTunes Music Store je oficiálně dostupný v České republice

Přišlo to jako blesk z čistého nebe, v České republice a na Slovensku byl oficiálně spuštěn obchod s digitální hudbou Apple Online Store.

Jen pár dní poté, co byl v ČR spuštěn Apple Online Store, a jen pár hodin po zveřejnění spekulací, se do naší země dostala i další jablečná služba, konkrétně obchod s muzikou iTunes Music Store, který spolu s Online Storem značí, že Apple začíná brát tuto část Evropy konečně vážně. Konečně tak můžeme za přijatelné ceny a rozumným způsobem nakupovat hudbu bez DRM. Všichni uživatelé včera večer při nakupování aplikací v App Store narazili na zprávu, že iTunes chce odsouhlasit nové podmínky – odehrálo se tak jen pár hodin předtím, než se celý obchod objevil online. Spuštění mělo sice nějaké porodní bolesti (nefunkční vyhledávání, nefunkčnost na iPadu), ale nyní už to vypadá, že všechno funguje na výbornou.

Skladba stojí průměrně 99 eurocentů, což je zhruba 23 korun, a album kolem deseti euro, tedy zhruba 230 korun. Většina alb (včetně tvorby českých interpretů) je tedy od nynějška o poznání levnější, i když se najdou i některá alba, která jsou v iTunes dražší než na CD, což je podivné. Skladby jsou poskytovány v kvalitě 256 kbps, která je naprosto dostačující pro běžné přehrávání. Zarytým „audiofilům“ s nejkvalitnějšími sluchátky na trhu to zřejmě stačit nebude, ale co se dá dělat. Navíc neobsahuje ochranu DRM, a tak si ji přehrajete prakticky kdekoliv – všude, kde budete schopni přehrát formát AAC s koncovkou .m4a.

2011/itunesCZ.jpg

Kupování skladeb probíhá úplně stejně jako nákup aplikací v App Store; stačí tedy kliknout na cenovku, zadat případně heslo a muzika se vám okamžitě stáhne – ať do počítače, iPhonu, iPadu či iPodu. Hudbu je samozřejmě možné nakupovat na počítačích s Windows, stačí si pouze stáhnout přehrávač iTunes ze stránek Applu a případně také založit účet.

Hodně uživatelů se nyní zřejmě dostane do situace, kdy mají dva účty – americký, který až doposud využívali pro nákup hudby v americkém iTunes Store, a český, přes který nakupují třeba aplikace v App Store. Mám pro vás ale dobrou zprávu, protože podle několika zdrojů Apple v budoucnu umožní slučování účtů, a tak budete moci veškerý nakoupený obsah převést pod jeden český účet.

iTunes Music Store pro Českou republiku a Slovensko momentálně (jak už z názvu vyplývá) nenabízí filmy a seriály, což se ale může v budoucnu změnit. Otázka ale je, kolik obsahu Apple nabídne a jak to bude například s dabingem. Určitě ale potěším milovníky elektronických knih, protože podle zdrojů se do našich končin brzy chystá i iBookstore.

Zpráva původně vyšla na spřáteleném serveru iPhoneTips.cz

Autor článku iPhoneTips.cz
iPhoneTips.cz

Kapitoly článku