Domů » Bleskovky » Na Islandu testují speciální 3D přechod. Má zabránit nehodám

Na Islandu testují speciální 3D přechod. Má zabránit nehodám

Poměrně velká část nehod se odehrává v městském prostředí. Proto se Island rozhodl, že se pokusí tuto smutnou statistiku změnit. Do několika měst tak nasadil „3D přechody“, které by měly na řidiče působit mnohem výrazněji, než je tomu u běžných přechodů.

Design přechodu vychází z pouličního umění – street artu. Imituje levitující bloky, které mají na řidiče mnohem větší účinek, než pouhé ploché čáry. Tento typ přechodů byl testován nedávno v Indii, kde dosáhl podle expertů 100% úspěšnosti. Ve městě Ahmedabad se v době nasazení tohoto typu přechodů nestala jediná smrtelná nehoda.

Vegamálun GÍH

Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik trvalé řešení tento design představuje. Je totiž možné, že si bezohlední řidiči poměrně brzo zvyknou na nový typ přechodů a nebudou si s ním již dělat větší starosti.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. Reseni bude mozne, az prijdete na to, ze chyba neni v ridicich, ale v chodcich.

    • No jo, ale u nás když prší tak přechody kloužou ;(. Tak už chodím mimo přechod. Tak je to k nicméně k ničemu, chtělo by to barvu co neklouže. Jinak fajn efekt, když to nebude klouzat.

  2. Tady tyhle 3D srandicky na cestach se v ruznych modifikacich uz celkem pouzivaji. Ale funguji prave pouze diky svemu momentu prekvapeni. Ve chvili, kdy by se zacaly uzivat ve vetsim mnozstvi, tak si na ne ridici zvyknou a ztrati svuj vyznam.

  3. Mně se líbí jak tam na konci projede to auto přechod-nepřechod :D

  4. U nás pár takových náznaků je a myslím že podstatně levnějších, dojem že je u přechodu retardér je však dokonalý, vhodně namalované prohy a lidské oko není až takový problém ošálit.

  5. Jane.arts.f.v.cz

    Je ale škoda že časem řidiči pochopí že je to art a budou na to kašlat, bude to pak stejný jak je třeba dneska u nás

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).