Domů » Bleskovky » iPhony vládnou trhu, Apple v minulém čtvrtletí převálcoval konkurenci

iPhony vládnou trhu, Apple v minulém čtvrtletí převálcoval konkurenci

Tento týden se nesl ve znamení ohlašování finančních výsledků za poslední kvartál loňského roku, a tak se můžeme podívat, jak si jednotlivé značky vedly ve vánoční sezoně, potažmo v celém loňském roce. Jako první své analýzy zveřejnily agentury Canalys a Strategy Analytics.

Apple ovládl poslední kvartál loňského roku

Obě agentury se shodnou v pořadí výrobců na prvních pěti místech, jejich reporty se ale liší v počtu prodaných kusů a v procentuálním podílu. Čtvrtý loňský kvartál v obou případech vyhrál Apple následovaný značkami Samsung, Huawei, Xiaomi a Oppo. Podle Canalys Apple v posledním kvartále prodal 78,4 milionů iPhonů, podle Strategy Analytics „pouze“ 70,7 milionů.

strategy

V obou případech to však stačilo na druhý Samsung, který poslal do oběhu 70,8, resp. 68,8 milionů telefonů. Na počtu prodaných telefonů značky Huawei se obě agentury shodly – 56 milionů kusů. Čínský gigant zaznamenal meziročně 7% pokles prodejů, což se stalo poprvé za poslední dva roky. Na vině je bezesporu umístění Huawei na černé listině Spojených států a zákaz spolupráce s americkými firmami.

Pokud se podíváme na výsledky celého roku, expedováno bylo něco mezi 1,36 – 1,4 miliardami smartphonů, tedy přibližně stejně jako předloni. Téměř 300 milionů jich prodal Samsung, který si tak udržel první příčku před druhým Huawei s 240 miliony prodaných kusů. Třetí Apple pak expedoval cca 200 milionů iPhonů. Následující graf ukazuje, jak se přístup zákazníků z táborů Android a iOS liší – iPhony se prodávají nejvíce ve čtvrtém čtvrtletí po představení nové generace, ostatní značky mají v průběhu roku poměrně stabilní prodeje.

graph

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Docela pekny, kdyz Samsung i Huawei delaji vetsinu cisel v nizke a stredni tride.

 2. a az epl vyrobi o 50% vic tak se dotahne v poctu kusu na samsung

  • Ten tvuj epl nema jediny duvod vyrabet telefony v cenovych hladinach, na ktere dosahnes bez plakani a bez uveru… jako asistent automechanika bys to mohl vedet, Tupoleve.

  • napsal si to presne telefon pro socky na uver.

  • Nejhorsi na tom je, ze nedosahnes ani na ten uver, proto tady porad brecis jak mala holka :-)))

  • telefon na uver? to necham takovymu voslovi jako si ty a ostatni iovce

  • Ja nic od tveho milovaneho eplu nemam… to ty tady o nem neustale basnis jak nemocnej…. ale jo, zase rana mrzackovi na ego :D

  • Čím větší vidlák, tím větší potřeba světovosti.

  • Další hodnotná ukázka typického zamindrákovaného androiďáka. Tohle mě tedy baví :D

  • Těmi minusy jenom utvrzujete, že mám pravdu :D

 3. Taky jsem jeden pořídil. Že by z něj skákal 2 metry vysoko se teda rozhodně říct nedá, ale co koupit, když konkurence je tak tragická?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).