Domů » Články » Aféra #chargeGate: na pomalé nabíjení jsme u iPhonů zvyklí, některé kusy se však vůbec nenabíjejí

Aféra #chargeGate: na pomalé nabíjení jsme u iPhonů zvyklí, některé kusy se však vůbec nenabíjejí

Uvedení nových iPhonů bývá takřka každý rok spojeno s nějakou nepříjemností, kontroverzním počinem anebo s nepochopitelným rozhodnutím, nad kterým fanoušci moderních technologií kroutí hlavami. Letos se telefony nabíjí pomalu anebo rovnou vůbec.

Před rokem se řešila absence rychlonabíječky v balení, ačkoli již loňské modely podporovaly rychlonabíjení. Uživatelé tak nemohli plně využít potenciálu nových telefonů s přibaleným příslušenstvím. Optimisté mohli očekávat pro letošek změnu, přece jen rok se s rokem sešel a nabíječky umožňující adaptivní a další druhy rychlého nabíjení si našly cestu do prodejních balení u konkurence. Za ten více než rok mohli i nejzatvrzelejší fanoušci značky uznat, že se nejedná o žádnou prémiovou záležitost, ale přirozenou evoluci. Apple se však ani letos neodvážil k tomuto odvážnému kroku.

Balení nových iPhonů vás zklame: pomalá nabíječka a žádná redukce na sluchátkový jack

Nabíjení déle než u konkurence

Originální nabíječka umožňuje podle provedených měření plně nabít menší z modelů za 3 hodiny a 5 minut, kdežto větší z modelů si vyžádá o dalších 24 minut. Což, přiznejme si, nejsou nijak závratná čísla. Nové iPhony se tak se základní dodávanou nabíječkou řadí mezi telefony s nejpomalejším nabíjením na trhu.

Nové iPhony se s výchozí nabíječkou dobíjení hodně pomalu. Android konkurence je zadupává do země (zdroj: PhoneArena.com)
Nové iPhony se s výchozí nabíječkou dobíjení hodně pomalu. Android konkurence je zadupává do země (zdroj: PhoneArena.com)

Pokud chtějí zákazníci nabíjení uspíšit, musí si připlatit. Konkrétně je potřeba sáhnout po 30W USB-C napájecím adaptéru, který vyjde na bezmála 1590 Kč, k tomu ale ještě nesmí opomenout pořídit USB-C kabel (originální Apple metrový se prodává za 590 Kč, dvoumetrový za 990 Kč), aby k němu mohli iPhone připojit. Další možností je použít adaptér, který najdete v balení svého iPadu či MacBooku, vlastníte-li nějaký.

Bezdrátové nabíjení problém s časem neřeší

Užití bezdrátového řešení je sice velmi příjemné, nabíjecí čas to ovšem nezkrátí a baterie rychleji ztrácí svou kapacitu. Kalifornský gigant ovšem nenabízí ani rychlejší časy v porovnání s vrcholnými modely ostatních výrobců, o zvýšení ceny za výměnu opotřebovaného bateriového modulu nemluvě.

Zraky koupěchtivých zákazníků se tedy obracejí k levnějšímu zástupci letošního portfolia, iPhone Xr, který nabídne nižší cenu, mnohem lepší výdrž baterie a sympatická barevná provedení.

Aféra #chargegate na obzoru: některé nové iPhony se nenabíjejí

Jakoby tomu nebylo málo, k pokračující absenci výkonnějšího adaptéru v balení se přidává i mnohem závažnější problém. Mnoho čerstvých vlastníků iPhone Xs a Xs Max se potýká s nenabíjením jako takovým.

iPhone Xs Max
iPhone Xs Max už v redakci testujeme. Brzy se můžete těšit na srovnání fotoaparátů s loňským iPhone X a také se Samsungem Galaxy Note 9. Následovat bude videorecenze a podrobný test, tak nás nezapomeňte sledovat ;-)

Když telefon po celodenním užívání večer připojíte ke zdroji napětí, automaticky očekáváte, že jej ráno najdete s plnou baterií. Některé kusy nových iPhonů Xs a Xs Max vykazují závažnou chybu; telefony se při vypnutém displeji nenabíjí a některé ani nereagují na vložení konektoru do těla telefonu.

The iPhone XS Has A Serious Problem...

Některá z osmi zařízení vykazovala tuto nepříjemnou chybu, nicméně po zapnutí displeje se však povětšinou „probrala“ a zahájila nabíjení.

Je příliš brzo celou situaci hodnotit. Není dosud jasné, zda se jedná o vadu operačního systému, zařízení samotného či kombinací obojího. Podle některých se může jednat o bug v iOS 12, jelikož se s obdobnými problémy v menší míře setkali i majitelé starších zařízení. Na iPhone Xs Max, který máme v redakci, se žádný takový problém s nabíjením neobjevil. Samotný Apple stále o problému mlčí, ale tipujeme, že vydání nové softwarové aktualizace celou kauzu vyřeší.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.
Subscribe
Upozornit na
guest
73 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments