TOPlist

iPhone 4S představen: Dual-core CPU, 8 Mpx a fullHD video

Apple dnes představil vylepšený iPhone 4S, který nabídne dual-core procesor, lepší GPU, 8Mpx fotoaparát, fullHD video a dovoláte se s ním z celého světa.

Apple dnes představil vylepšený iPhone 4S, který sice nezpůsobil mobilní revoluci, ale rozhodně se po hardwarové stránce jedná o slušného nástupce. Otázkou zůstává, zda pro součásné uživatele „čtyřky“ bude nová verze 4S důvodem k přechodu? Design telefonu zůstal až na několik detailů v oblasti antén po obvodu stejný, nedočkali jsme se tedy většího displeje ani tenčích rozměrů. Přesto nový iPhone 4S dospěl – ve výbavě nyní najdeme nový čip Apple A5, který nabídne dvoujádrový procesor (stejný jako u iPadu 2), jež má být 2x rychlejší oproti současnému řešení v iPhone 4. Grafický akcelerátor má poskytovat až 7x vyšší výkon a také je vybavený dvěma jádry. Při keynote byly grafické možnosti nového iPhone 4S demonstrovány na připravované hře Infinity Blade 2, která se mimochodem v App Store objeví už 1. prosince.

- - -
iPhone 4 na oficiálních fotografiích

iPhone 4S už nebude existovat ve dvou verzích pro GSM a CDMA sítě, nyní budou v telefonu obsaženy obě antény, takže se s ním dovoláte po celém světě. Další novinkou je podpora rychlejších dat HSDPA (download až 14,4 Mbps), i když těch si v našich končinách zatím příliš neužijeme.

- - -

- - -

Vylepšení doznal fotoaparát, který se nyní pyšní 8Mpx čipem schopným pořizovat snímky v maximálním rozlišení 3264 x 2448 px. Čip fotoaparátu má být schopný zpracovat o 73 % více světla a snímky mají být o 30 % ostřejší, než v případě současného iPhone 4. Vyfocení prvního snímku po spuštění aplikace Fotoaparát zabere 1,1 vteřiny, další fotografie pak bude možné pořizovat po 0,5 vteřiny.

- - -

iPhone 4S dále zvládne nahrávat video ve fullHD rozlišení (1080p), navíc mu nechybí podpora pro stabilizaci obrazu a vylepšená redukce šumu během záznamu. Zajímavé také je, že iPhone je nejčastějším zařízením, ze kterého uživatelé nahrávají fotografie na Flickr.

- -

Ceny jednotlivých verzí

Kromě 16GB a 32GB verze bude iPhone 4S nově dostupný i v 64GB variantě (bílá i černá). Zatím neznáme ceny pro volný prodej, protože Apple zveřejnil pouze částky při dvouletém úpisu (u amerických operátorů): 16GB verze bude stát 199 USD, 32GB verze 299 USD a 64GB verze 399 USD. V USA se model 4S začne prodávat už 14. října, do České republiky a na Slovensko dorazí o dva týdny později – 28. října. To je sice státní svátek, ale lze očekávat, že operátoři si pro zájemce opět připraví speciální akce.

Upřesnění: 16GB iPhone 4S by mohl být ve volném prodeji dostupný za cenu 16 999 Kč, není to ale ještě oficiálně potvrzená cena, tak ji raději berte s rezervou.

Po představení iPhone 4S došlo k nepatrnému snížení cen u starších modelů. Tak například 8GB iPhone 4 se nyní v Apple Store prodává za 11 999 Kč, starší iPhone 3GS (8 GB) je dostupný za 8 990 Kč. Mimochodem, iPhone 4 s 8GB vnitřní pamětí je také novinka, protože až doposud Apple nabízel pouze 16GB a 32GB verzi.

- -

Celou řadu novinek slibuje značně vylepšená verze operačního systému iOS 5 (preview). Na keynote byla například představena služba Cards, která vám umožní poslat pohled s fotografií odkudkoliv na světě. Při tvorbě pohlednice budete mít na výběr celou řadu motivů, poštovné v rámci USA bude 2,99 USD, ve zbytku světa vás doručení pohledu přijde na 4,99 USD (zhruba 93 Kč, což není zrovna málo).

- - -

Po vzoru Google Latitude představil Apple další službu – Find My Friends, ve které budete moci dohledat, kde se zrovna nacházejí vaši prátelé s iOS zařízením.

- - -

iOS5 ve finální verzi bude uvolněn 12. října

Velkým lákadlem iOS5 bude cloudové úložiště iCloud, které každému uživateli v bezplatné verzi nabídne 5GB prostor pro hudbu, aplikace a další data. Za příplatek si budete úložiště moci rozšířit na 10 GB (20 USD/rok), 20 GB (40 USD/rok) nebo 50 GB (100 USD/rok). Oficiální spuštění služby iCloud je naplánováno na 12. října. Ještě dnes se mimochodem vývojáři dočkají uvolnění GM verze iOS5, finální verze bude pro všechny uživatele iPhone 3GS/4 a iPadu/iPadu 2 k dispozici také už 12. října.

- - -

iOS5 bude dále podporovat funkce AirPlay Mirroring a Wired Mirroring (kabel) pro sdílení obrazu. Apple dále představil aplikaci Siri, kterou můžeme označit za takový centrální mozek celého iPhonu. Skrze Siri budete moci iPhone ovládat hlasem a rozhodně se nemusíte zaměřovat jen na jednoduché příkazy.

- - -

Skrze Siri se iPhonu můžete zeptat například na to, jaké bude počasí nebo zda dnes budete potřebovat deštník. Hlasovým příkazem můžete dále vytvořit schůzku v kalendáři nebo přidat upomínku. Možnosti této technologie jsou velmi pěkně demonstrovány na přiloženém videu.

Při psaní e-mailů a textových zpráv bude k dispozici nový nástroj Dictation, který váš hlas bude převádět na text, bez datových přenosů se ale neobejdete. Další vadou na kráse je fakt, že Siri i Dictation zatím budou podporovat pouze angličtinu, němčinu a francouzštinu.

- - -

Představení nového iPhone 4S je za námi a nedočkavci si jej budou moci koupit už za pár týdnů. Nás zajímá, jak na vás inovovaný jablečný telefon působí. Čekali jste od Applu něco více nebo jste spokojeni? A konečně, přemýšlíte o koupi iPhone 4S nebo je vaším favoritem nějaký jiný telefon?

Čtěte také…

Zdroje: Engadget, ThisIsMyNext, Apple

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku