Domů » Bleskovky » iPhone 13 změní rozmístění fotoaparátů. Proč budou čočky seřazeny diagonálně?

iPhone 13 změní rozmístění fotoaparátů. Proč budou čočky seřazeny diagonálně?

Zatímco loňské iPhony byly kvůli pandemii nemoci COVID-19 představeny v říjnu, letošní generace bychom se měli dočkat v tradičním zářijovém termínu. Očekává se, že Apple představí nástupce všech loňských modelů, a to včetně méně populárního iPhone 12 mini. Na internetu se objevují první neoficiální schémata a makety chystaných novinek, které odhalují drobné mezigenerační změny, zejména u levnějších iPhone 13 a 13 mini.

iPhone 13: čočky seřazené do diagonály

Zatímco rozmístění fotoaparátů u iPhone 13 Pro a 13 Pro Max pravděpodobně zůstane stejné jako u minulé generace, u iPhone 13 a 13 mini dojde k zajímavě proměně – oba telefony si ponechají pouze dvě čočky, ovšem nebudou posazené pod sebe, ale diagonálně.

iphone 13
Zadní strana maket modelové řady iPhone 13

Apple k tomu patrně povede několik důvodů, přičemž tím hlavním bude zřejmě stabilizace čipu hlavního fotoaparátu. S touto technologií loni přišel pouze největší iPhone 12 Pro Max, letos bychom se s ní měli setkat u kompletní modelové řady. Jelikož stabilizace čipu vyžaduje více místa než stabilizace čočky, jeví se nově navržené rozmístění fotoaparátů jako vhodnější. Dalším spekulovaným důvodem může být vytvoření prostoru pro osazení většího akumulátoru.

Při pohledu na makety je také patrné, že fotomodul iPhone 12 a 12 mini bude mít menší velikost než v případě modelů Pro. To znamená, že kryty na základní iPhone 12 pravděpodobně nebudou sedět na iPhone 12 Pro, byť fyzické rozměry obou telefonů budou pravděpodobně velmi podobné.

Apple nebude měnit design pouze zadní, ale i přední strany. Úhlopříčky displejů zůstanou stejné, ovšem po letech se konečně zmenší výřez pro TrueDepth kameru, takže displej jako takový dostane přeci jen o něco větší prostor.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. aby byla vidět aspoň nějaká změna? :D jinak mám iphone…

 2. No uvidíme s čím ve finále přijdou. Posledních pár let je to na jedno brdo a iP6S pomalu dosluhune😏

 3. Asi jim připadalo že ten design ještě není dost hnusnej.

 4. Přesně jak psal Jan. Spíš je to jen kvůli tomu, aby se rozeznala nová generace :D
  Ale ani se nedivím applu, že tam dlouho přešlapuje s designem na místě.. Prostě se to prodává a jejich investice do návrhu jsou velmi nízké – tzn. dokud se to bude kupovat, tak bude inovace nulová, až to klesne, tak třeba něco udělají po 5ti letech ( nebo kolik je to přesně ) s tím obrovským notchem.
  – např. nechápu, proč po vzoru ostatních výrobců, nedají sluchátko/reproduktor nad senzory, tím by se notche zmenšil na polovinu ( vlastně vím = nový návrh šasi + investice = větší investice )

  • Důvod proč není sluchátko nad senzory je jednoduchý, telefony mají kvalitní stereo a ten mini proužek co používá většina výrobců se navíc hned zasere. Za mě ať to zůstane jak je, výřez v ničem neomezuje a jestli bude menší, tím asi lépe.

  • Ano a proto má samsung mnohem lepší „stereo“ :D další vtip prosím.

  • Miluji tyhle hloupé výkřiky do tmy. Dle testu opravdu lepší nemá, když už plácáš tak si alespoň ověř ten svůj blábol.

  • Oni si tu svojí popelnici jablíčkáři vždycky nějak obhájí.

  • To je tak sladký :-) Ale myslím si, že není potřeba si nic obhajovat, každý si koupí co mu vyhovuje. Mé požadavky nesplňuje žádný android telefon.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).