Domů » Bleskovky » iPhone slaví 10 let: náhlédněte s námi na kus mobilní historie

iPhone slaví 10 let: náhlédněte s námi na kus mobilní historie

„Širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním, revoluční telefon, dechberoucí internetový komunikátor.“ Dnes je to přesně deset let od chvíle, kdy Steve Jobs představil první iPhone, neskromně tehdy tvrdil, že Apple znovu vynalezl telefon. My dnes víme, že měl tehdy pravdu.

iphone

Smartphony v roce 2007 měly rezistivní displeje ovládané stylusem, hardwarové klávesnice a nepříliš přívětivá prostředí operačních systémů. Snažily se nabídnout funkce, které byly vlastní spíše počítačům, avšak šly na věc poměrně neohrabaným způsobem. O jablečném telefonu se spekulovalo dlouho před jeho uvedením, avšak Apple byl před deseti roky přeborníkem v utajování. Poprvé jsme tak mohli iPhone spatřit až po dvou a půl letech vývoje, přesně 9. ledna 2007 v 9:41 kalifornského času. Pokud jste ještě neměli tu čest, udělejte si čas a podívejte se na jeho představení.

Nutno podotknout, že první iPhone neuměl víc, než jeho tehdejší konkurenti – nabídka aplikací byla předem daná (App Store tehdy nebyl), hlavní obrazovka neměnná, ke komunikaci s počítačem bylo zapotřebí používat software iTunes. Kromě toho Apple nastavil až nesmyslně vysokou cenu 499 dolarů (za model se 4 GB paměti) nebo 599 dolarů (za 8GB model). Tyto aspekty daly vzniknout již legendárnímu posměchu někdejšího ředitele Microsoftu Steva Ballmera, který teprve nedávno uznal, jak se před deseti lety mýlil.

Ballmer Laughs at iPhone

Zcela nový způsob ovládání

Kouzlo první iPhonu spočívalo v jeho neobvyklém způsobu ovládání, hlavním ovládacím prvkem nebyl stylus nebo QWERTY klávesnice, ale prst. Ten intuitivně klouzal po tehdy obrovském 3,5palcovém displeji, jež se mu odvděčil bleskovou odezvou. Displej navíc uměl rozpoznat více dotyků najednou, a tak přišla ke slovu tehdy nevídaná gesta pro scrollování, zoomování a otáčení obrázků apod. iPhone také zaujal senzory, jako je proximity senzor či akcelerometr, s nimiž uměl operační systém iPhone OS 1.0 (později iOS) pracovat a vyhodnocovat blízkost uživatelova ucha či naklonění telefonu.

original-iphone

První iPhone se začal prodávat až pět měsíců po svém představení, ostatní výrobci se v tomto mezičase snažili přijít s odpovědí, avšak žádný z nich výrazně neuspěl. V prvních 30 hodinách od zahájení prodejů si iPhone koupilo 270 tisíc zájemců.

Every iPhone Speed Test Comparison 2016 PART 2!

Další modely jen potvrzovaly tah na branku, ještě před zahájením prodejů stály před Apple Story nekonečné fronty a jablečných telefonů se každým rokem prodávalo více a více. V loňském roce Apple prodal iPhone s pořadovým číslem 1 miliarda (více informací) a stal se jedním z nejoblíbenějších produktů na celém světě.

Počty prodaných iPhonů (v milionech kusů) v jednotlivých letech
Počty prodaných iPhonů (v milionech kusů) v jednotlivých letech

V letošním roce je na oslavu desátého výročí očekávám příchod iPhonu 8, který má po několika evolučních modelech přinést významnější změny, zejména v designu.

iPhone 8: Vše, co doposud víme o 10. generaci jablečného smartphonu

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Jdu si pro popcorn.

 2. Redakce: Já nevím, ale pokud se produktová řada spotřebního zboží změní po devíti! letech (kolik výrobců stihlo zaříznout nejednu produktovou řadu….) tak jako iPhone 7 (tedy odebrání mechanického tlačítka, odebrání jacka, bez analogového výstupu zvuku) a doprovodit to pojmem „evoluce“ a čekat na významnější změny je dost amatérismus. Sorry, ale tohle není hodno této redakce. Bych řekl před lety. Dnes nás to nevyvede z míry. Bohužel.
  Nedalo mi to:)

  • Evoluce je pro to naprosto správný pojem. Odstranit domovské mechanické tlačítko stihli za tu dobu snad všichni výrobci, momentálně používám Lumii 830 a ta ho taky nemá, to ale jen k tomu slovíčkaření. Pokud ti přijde odstranění jacku jako revoluce, přirovnal bych to k VŘSR. To byla taky revoluce, zároveň ale krok o stovky let zpět. Moje stará T630 taky uměla přehrávat hudbu přes nabíjecí a datový konektor (protože ani žádný jiný neměla), je tedy taky revoluční? Odstranění mechanického tlačítka nikoho nezajímá. Jednak proto, že je to technologie, kterou už Apple využil u 6S, jednak Apple a Samsung jsou snad poslední dva výrobci na světě, kteří mechanické tlačítko pod displejem používají. Příští iPhone možná i toto tlačítko pod displejem odstraní a pak to bude velká revoluce, přitom zařízení dnešní doby ho spíš nemají, než mají.

   • Musíš to brát v kontextu. iVěcí se prodala víc než miliarda. Více než miliarda zařízení za posledních deset let, co měly mechanické tlačítko.
    To je jako tvrdit, že u nás 1989 nebyla revoluce, když přeci vedle měli demokracii už dávno, stejně blbej názor, jako máš tady:)
    Obdobně pak tak jack, neméně významné je Audio Out. To jsou věci, které jsou v miliardách shodných produktech, u iPhone 7 ne. To neokecáš. Prostě revoluce.

    A jestli je revoluce krok vpřed, vzad, stranou, poskočení na místě….he? To má společného s faktem revoluce co? Někdy mají mnohem větší přínos mnohem menší věci, které ovlivní denní užívání. Např. po vysunutí jacka přerušení přehrávání hudby. Rozhodně to není revoluce, ale denně to ušetří miliony kliků do displejů pro přerušení hudby, co ti řve z repro. Taková blbost a takový přínos:)

   • BTW: téma „odstranění mechanického tlačítka nikoho nezajímá“, omyl:) Je to ze své podstaty jedno z nejnáchylnějších částí k poškození (mechanika). Určitě jeden z nejčastějších příčin odchodu iPhone do křemíkového nebe, kdy by sice třeba ještě morálně stačil, ale mrcha čudl… Takže Apple prodloužil fyzickou životnost iPhone. A snížil si budoucí prodeje;-)

   • Menty: A přesně proto bude každým Apple už asi navždy vnímán jako ten, který jen dohání konkurenci. První iPhone byl revoluce, ale na tom se nedá stavět donekonečna. Od té doby, co začali i ostatní výrobci dělat moderní smartphony, tak snad všechno užitečné představili dřív než Apple. Ale když se mluví o Applu, tak je to samá revoluce, ale přitom od té doby předvádí jen takové z prdu kuličky.

   • shepii (neregistrovaný): Ono je taky otázka, co se zahrnuje do té konkurence. Protože při počtu 1000 výrobců telefonů tvrdit, že každý jednotlivý výrobce je zoufalý, protože 999 jiných tohle a tamto je solidní pakárna :D A defakto z toho dle těchto rozumbradů vyleze, že se vlastně nic nemění, všichni mají to samé a vždy. Takže jsme vlastně u dvou půlek kokosu a provázku:)

   • uni: První vícejádrový procesor – LG, první HD display – (tuším) LG, první duální fotoaparát – HTC, první voděodolný smartphone – Sony, první zařízení s NFC – (tuším) Samsung, první bezdrátové nabíjení – (tuším) Nokia, atd, atd.. A Apple? Nějak si nedokážu na nic vzpomenout. Ten ani nedokázal dodnes některé z těchto technologií implementovat. P.S.(nejsem si jistý některými mnou vyjmenovanými prvenstvími, proto ta poznámka (tuším), ale Apple to určitě nebyl.)

   • shepii (neregistrovaný): Musíš pak také věci vnímat v kontextu, tak jako tvůj spolužák Menty s tím máte problém.
    Ano, když si nějaká firmička s obratem 100 000 telefonů/rok zaměstnávající 100 lidí řekne, hele nápad, dáme do telefonu tenhle konektor, všimne si toho komunita stovek tisíc uživatelů a když to nevyjde, tak to zabalí 100 lidí pro špatný podnikatelský záměr. To se děje dnes a denně samozřejmě.
    No a pak máš kolos, který chrlí 500 000 telefonů/den zaměstnávající 100 000 lidí a ten když si řekne, hele dáme do telefonu tenhle telefon, tak jeho špatný podnikatelský záměr má „trochu“ jiné dopady:) A proto je jeho rozhodnutí také patřičně závažnější a mohou být až revoluční (ten výrobce s 100 000/rok přístroji trhem asi pohne značně méně pravděpodobně) :)

   • uni: Hezký plk s tím kontextem, úplně mimo.

   • Uni. krasne si to napisal, z Apple sa stal moloch. a o tom to je. Moloch sa stal aj z Nokie a pozri kde je teraz. jednoducho maju tak astronomicke zisky ze sa boja ist do experimentov a vyraznych inovacii, presne ako pred rokmi ta Nokia. a mensie znacky su ovela agresivnejsie, vedia vymysliet zaujimave inovacie.
    Apple sa dari, je IN nepadne tak lahko. ale co ked jdneho dna o 2 roky, 5, 10 jednoducho onudi a pride znacka so skvelym napadom, konstrukciou ktora to len jednoducho riskne.

    o tomto to je, Apple zije zo slavy. uplne rovnako ako Nokia.

   • shepii, Menty: Kdepak uni a jeho temata a kontexty :) Nedavno zacala Lada davat do aut klimatizaci, to je v kontextu panecku revoluce :)

   • uni: Jenže ona je revoluce a revoluce. Ano, v rámci iPhonu to určitě revoluce je. Stejně tak, jako když přišla OIS do iPhone, to taky byla revoluce, přesto, že to konkurence měla už dávno. Jenže koukat na to jako na revoluci v rámci vlastní řady mi přijde hodně směšné. Nic okecávat nepotřebuju, ty z toho máš malou revoluci, nicméně v mobilním průmyslu to prostě revoluce není, i kdyby ses stavil na hlavu. To neokecáš, prostě není. Nezapomeň, že když to říkal Cook, tak to nemusí být pravda.

    A my nejsme žádní spolužáci chlapče. Jak psal xzeit jinde, mentorem se tu zveš sám, my pro tebe máme to druhé označení :)

   • Menty: Ale chápeš, že o evoluci u iPhone 7 (a třeba 6s) ty redakce a ostatní opinion makeři pindají jen ve spojitosti s designem? Jak to nemá jinak rohy, není revoluce.
    Jak to bude mít jinak roky, je revoluce. A pak nástoupí rozumbradové jako vy a řeknou, ale ty rohy měl tenhle výrobce z 999 a celé téma revoluce se postaví na hlavu:-)

  • shepii (neregistrovaný): Nevím, co třeba letecký hliník? Haptika. Tlakový displej. IGZO. Digital audio out only. Vícetónový blesk. Atd. ani já si nedělám u firem čárky, co kdo první.
   Navíc po deseti letech Apple v telefonech plkat o tom, co má Apple jako první či ne je těžké nepochopení filozofie společnosti Apple. Takže vlastně jen plkáš:) Deset let, to už je komplet základní škola a vyleze toto….

   • Ach jo. Tak teď se bude z neschopnosti dělat filozofie společnosti? Nejde o to, co kdo přinesl první, ale o to, jestli ty technologie byly následovány ostatními vyrobci a implementovány, protože tak se pozná revoluční řešení. Všechny mnou zmíněné technologie byly právě proto revoluční, protože je dodnes výrobci využívají. A žádnou z nich nepřinesl Apple. Ten od doby prvního iPhonu přinesl jen hrstku technologií, které zatím nechávají skoro každého chladným – viz. haptika, až na jeden nebo dva pokusy tlakový display, o digitálním audio výstupu se ještě neví atd, atd. Ale hlavně že se pořád musí psát o revolučních řešeních od Applu.

   • shepii (neregistrovaný): Takže jedeme v dikci, že 1 společnost vs 999 společností, přičemž tedy ta jedna není revoluční, těch 999 ano? Aha, pak je téma over. Ale já varoval, že je to nesmysl pohled a stejně se najde jelito…. :(

   • No 999 jich asi nebude, spíš určitě nebude, ale jinak máš v podstatě pravdu. Snad každý z předních výrobců smartphonů v minulosti imlementoval nějakou technologii, která odstartovala revoluci a nastavila cestu dalším výrobcům. Toto Apple také dokázal, ale při uvedení prvního iPhonu, od té doby ne. Teď se jen snaží implementovat s několikaletým spozděním právě ty revoluční technologie – viz HD display a NFC. Takže pohled je to zcela správný a pak mi z toho celého vychází, že jediné jelito jsi tady ty. Ale to tady už ostatně všichni vědí.

   • shepii (neregistrovaný): Chlapče, doporučuji
    i domácí studium, ne vše mentor zvládne: [odkaz]
    O tom čísle 1 vs 999 nemluvím jen pro to, že je to hezky zaokrouhlené:/

    Ad jelito či revoluce, už se mi nechce pokračovat, ale řekl bych, že můj postřeh je trefnější než tvůj, sorry.
    Radši téma over, nudím se….

   • citam tu debatu. ja nevim uni, ty si akoby tym apple zaslepeny. shepii ma svatu pravdu.

    kriste ved si to sam napisal. Apple si nemoze dovolit riskovat nejake pokusy. ma dva modely na ktorych stoji cele bohatstvo a zisky. komplet cely Apple stoji na jednom produkte a tym je Iphone. samsung si tam spravi 20 modelov, z toho dva pokusne kde skusal zaobleny displej predtym ako ho plne implementuje do vlajkovej lode a masovej vyroby.
    proste apple ide cestou opatrnych inovacii, podla mna maju doslova strach skusat nejake revolucne veci

   • Diskutuji zde o výrobcích smartphonů, kteří v minulosti představili nějakou klíčovou technologii, která započala revoluci v odvětví, a ty mi jako argument uvedeš odkaz na fragmentaci Android smartphonů? To jako vážně? To už se nesnažíš vypotit alespoň nějaký logický argument? A pak se divíš, že si tady z tebe všichni dělají akorát srandu. Začínám si tady s kolegy Mentym, xzeitem, patem a zipiikem připadat jak tým psychyatrů v nějaké léčebně, ale takového pacienta, jako jsi ty, radši nikomu nepřát.

   • Uni: taka Lumia 920 bola/je technologicky na mile pred iPhonom. Ma to linerny vibrator teda hapticku odozvu, Qi, OIS, display s rychlejsim prekreslovanim, display s vysoko citlivostou, NFC (plne vyuzitelny) atd atd. Lumia 950XL je ako celok technologicky nabudsenejsi telefon ako iPhone. Je to jeden vyrobca a predsa ponuka ovela viac ako ten iPhone, samozrejme co sa HW tyka.

   • TomasSX1: Nj, jenže on vytáhl pět jiných společností, jiný vystavuje Samsung, atd. Myslím že obecně se Samsung uvažuje jako jediná konkurence Apple. Ostatně, podívej se na podíly na trhu.
    Ad Qi, velmi komplikovanou diskusí jinde jasně se dostali k tomu, že je to volba v závislosti na konstrukci šasi, což btw. ti diskusi vrátilo k mému prvnímu postu tam, tak s ním prosím opět některé jedince nepleť:-)
    Ad Nokia, nelze se nezeptat, kde udělali chybu?:-)

   • Nicméně, jack pryč a audio out pryč je tak jako tak revoluce (v rámci trhu) a mechanický Home v rámci jedné miliardy přístrojů také vs amatérské čekání redakce na nové rohy šasi.
    Ať se pointa neztratí;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).