Domů » Bleskovky » Obří iPad Pro pohání čipset Apple A9X, který je v řadě parametrů zcela unikátní

Obří iPad Pro pohání čipset Apple A9X, který je v řadě parametrů zcela unikátní

Společnost Chipworks patřící mezi technologické autority se pustila do vlastní rozborky iPadu Pro, aby zjistila bližší podrobnosti o nově použitém čipu Apple A9X. Jakmile se specialistům podařilo vyprepreparovat srdce tabletu, zamířili s ním pod rentgen, který odhalil poměrně zajímavá data. Samotný procesor se může pochlubit dvojicí výpočetních jader a dvanácti GPU jednotkami spojenými do dvojic.

Design GPU je pozoruhodný z několika důvodů. Apple si nechává dodávat řešení od společnosti Imagination Technologies, která však v nabídce postrádá dvanáctijádrový model. To svědčí o faktu, že grafická část čipsetu A9X je postavena na zakázku, přímo dle požadavků odběratele.

A9X je zároveň o 40 % větší než jeho sourozenec A9, jenž pohání letošní iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Získané místo dovolilo navýšit celkový počet grafických clusterů z 6 na 12. Rozborka dále potvrdila výrobce čipsetu, kterým je tchajwanská společnost TSMC. Apple je známý svým bagatelizováním podrobných specifikací hardwaru a místo toho se zaměřuje na prezentaci formou reálných provozních parametrů. Podle oficiálních informací je čipset Apple A9X 1,5 krát rychlejší než srovnatelný procesor určený pro desktopy, zatímco grafický výkon dvojnásobně převyšuje hodnoty modelu iPad Air 2 z roku 2014.

Tip: Přečtěte si článek s prvními dojmy z iPadu Pro na našem partnerském serveru ČeskýMac.cz

Kalifornský výrobců mimo jiné uvádí, že iPad Pro je rychlejší než 80 % všech přenostných počítačů prodávaných v roce 2015. Vše korunuje výdrž pohybující se kolem deseti hodin na jedno nabití. Zarážející skutečností je ovšem absence L3 vyrovnávací paměti. Chipworks tuto zajímavost vysvětlují tím, že pokud by Apple vyrovnávací paměť integroval, zvýšil by tím neúměrně náklady, přičemž na výkonu by se to výrazně neprojevilo.

Čipset Apple A9X zabírající 147 čtverečních milimetrů je fantastickou ukázkou inženýrských dovedností. Z netradiční pitvy opět vyplývá, že Apple věnuje vývoji hardwaru nebývalou pozornost a rozhodně se nespoléhá na tradiční řešení jako ostatní výrobci. Každá součástka je šitá přímo na míru konkrétnímu zařízení. Tento aspekt je jedním z hlavních důvodů, proč produkty Applu patří mezi technolgickou špičku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments