Domů » Bleskovky » iOS, iPadOS, macOS a další: kdy vyjdou nové verze jablečných operačních systémů?

iOS, iPadOS, macOS a další: kdy vyjdou nové verze jablečných operačních systémů?

Apple nás včera zaplavil novým hardwarem, ale na nový software si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Včera vyšly pouze nové beta verze systémů iOS 13.1, iPadOS 13.1, tvOS 13 a macOS 10.15 Catalina, ostré verze dorazí v horizontu několika dnů až týdnů.

apple platforms

iOS 13

Letos je poměrně zajímavá situace u iOS; Apple obvykle vydává novou verzi v den tiskové konference, tentokráte si budeme muset na OTA aktualizaci počkat až do 19. září. V současné době je k dispozici pouze iOS 13 GM pro manuální naflashování.

ios 13

Apple v současnosti testuje iOS 13.1, ostrá verze vyjde poslední zářijový den, tedy v pondělí 30. září.

iPadOS 13.1

Odnož iOS pro tablety se dle všeho vůbec verze 13 nedočká a vyjde rovnou 13.1. Datum je stanovené na stejný den jako v případě iOS 13.1, tedy na poslední zářijový den.

Apple New iPad 7 Generation 2

watchOS 6 a tvOS 13

Do příštího týdne si budou moci počkat majitelé jablečných hodinek a krabiček tvOS, pro tato zařízení vyjdou updaty systémů 19. září.

macOS 10.5 Catalina

Nejdéle si na nový systém počkají majitelé počítačů Mac, v tomto případě zatím nebylo žádné datum potvrzeno, známe pouze vágní vyjádření „coming in October“. Je možné, že Apple termín vypuštění aktualizace oznámí na očekávané říjnové tiskové konferenci, kde by měly být představeny nové MacBooky a oznámená dostupnost Macu Pro.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Na ipados čekám jako na smilování. Už měsíc mám iPad Pro a už měsíc nechápu, jak něco s tak limitovaným mobilním OS může mít přívlastek „pro“. Není dne, abych nenarážel na něco, co nejde, případně jde, ale složitěji, než u konkurence… :-(

  • iPad OS pár věcí řeší, ale je to jen pár drobností, spásu fakt nečekejte.
   Teda já ji fakt se svým iPadem „Pro“ nečekám :D

   • To je kravina, viz.: [odkaz]

   • Naopak, jestli mám vybrat 1 produkt Applu za letošek, tak je to iPad OS. Skoro by se chtělo říct, že takhle měl vypadat OS na iPadech Pro od začátku.

   • @JP23
    Tak nějak tam prakticky nic nového nebo zajímavého nevidím.

   • zipiik: Určitě to mam stejně. Takto začínám nad iPadem s klávesnicí uvažovat jako nad náhradou notebooku na konzum a zábavu. iPad je lehký, velmi skladný, na nenáročné použití (mejly, web, občas film) ideální, plus cellular verze. Doteď je to jen placka s mobilním OS, která nemá ani kloudný prohlížeč. Právě změny v Safari se mi líbí asi nejvíc. A je toho spousta.

   • Menty: iPad směřuje k hybridnímu zařízení, kterému se Apple tak bránil, když běžely spekulace, že bude Macbook s dotykovou obrazovkou.

   • @JoeBlack: Tak já nevím, píšeš, že iPadOS „řeší pár věcí“. Za mě je absolutně top:
    – práce se soubory, download manager, podpora externích storage zařízení jako flash a harddisky
    – multitasking a práce s více okny
    – desktop-class Safari
    – klávesové zkratky, nové možnosti pro Apple Pencil a snížená latence
    – editační možnosti ve Photos – práce s videem

    Jedna jediná věc mi chybí – možnost přenastavit defaultní appky, ale jelikož mi ty defaultní docela vyhovují, nepálí mě to tolik jako kdybych si ve Winech nemohl vyměnit Edge za Firefox (např.)

   • @JP23
    Asi jsem rozmazlenej DeXem proti svému iPad Pro … nevím, iOS 13 je rozhodně fajn pro tablety, jen to furt není dotažené, hlavně ta podpora myši je … smutná.

   • Podpora myši? Jakože … ti tam ještě neco chybí? A co? Co vím tak funguje i přiřazení funkcí na další tlačítka, ne? DeX má slabý výkon při multitaskingu, celý ten koncept je divný – komu se na stole válí monitor bez kompu?

   • JP23: Osobne mi podpora mysi nedava moc smysl celkove na OS jako iPadOS usity namiru na dotyk/pero, ale musis uznat, ze ta „accessibility“ podpora mysi, co tam implementovali, se proste pouzit na nic rozumneho neda.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).