Domů » Články » WWDC 2015: Apple představil vylepšený iOS 9 a OS X El Capitan

WWDC 2015: Apple představil vylepšený iOS 9 a OS X El Capitan

Apple před několika okamžiky představil novou verzi systému iOS 9 a OS X El Capitan. Jako vždy jsme se dočkali řady novinek, které potěší jak běžného uživatele, tak i vývojáře. Všechna vylepšení se soustředí na uživatelský zážitek a komfort.

Před malou chvílí skončila tradiční WWDC keynote, která se jako vždy odehrála v San Franciscu. Dřívější spekulace se potvrdily a my se můžeme těšit z nové verze operačního systému OS X El Capitan pro platformu Mac a především nové verze systému iOS 9 pro iPhone a iPad.


 

Tisíce nových API pro vývojáře

Asi nikoho nepřekvapí, že novinek je skutečně veliké množství, přičemž největší radost budou mít vývojáři, jelikož Apple opět zpřístupnil další API, kterých je ve výsledku několik tisíc. Po vtipném traileru se na pódiu objevil Tim Cook, který odstartoval opuletní koferenci a jako vždy se začalo sérií čísel. Operační systém OS X Yosemite je nainstalován na více než polovině aktivních zařízení.

 

Nový OS X „El Capitan“

Jako první se dostala na řadu platforma Mac, která se dočkala nové verze systému s názvem El Capitan. Apple se opět soustředil na svůj internetový prohlížeč Safari, který nabídne novu správu otevřených panelů. Ty půjde seskupovat do kompaktnějších bloků, což má výrazně pomoci s celkovou přehledností. Další novinkou je organizace spuštěných programů. Apple tím konečně vyslyšel dlouholeté nářky svých zákazníků a integroval podobný systém správy oken jako nabízí konkurenční Windows.

 

Jednoduchým přetažením lze aktivní okno připnout k zvolené straně a plynule měnit rozložení s pomocí posuvníku. Výrazných změn doznalo rozhraní Mission Control, které též nabídne velmi propracovanou a intuitivní správu otevřených aplikací. Pokud aktivně používáte nativního e-mailového klienta, můžete se těšit na podporu tabů při psaní zpráv.

 

OS X El Capitan má vynikat lepší optimalizací než předchozí verze. Například spouštění aplikací je 1,4x rychlejší, samotné vykreslování je dokonce o padesát procent rychlejší. Systém obsahuje řadu drobností za účelem zvýšení uživatelského zážitku a efektivity. Pokud vlastníte monitor s obří úhlopříčkou a často hledáte kurzor myši, stačí s ní rychle zatřást a šipka se automaticky zvětší. Registrovaní vývojáři si mohou verzi systému OS X El Capitan (Developer Beta) stáhnout již nyní. Uživatelé zapojení do programu Public Beta si budou muset počkat několik týdnů. Hotové sestavení se klasicky objeví na podzim letošního roku. 

 

iOS 9: Nové funkce, vyšší výdrž baterie a podpora starších zařízení

V další části keynote se na řadu dostala nová verze operačního systému iOS 9. Přes 83 procent uživatelů má nainstalováno iOS 8. Tato hodnota dokazuje sílu a provázanost celého ekosystému. Výrobce se v aktuální verzi zaměřil na energetickou náročnost a intuitivnost. Při vývoji byl kladen důraz na učení, s čímž souvisí nové možnosti hlasové asistentky Siri. Pokud chodíte pravidelně běhat ve stejnou dobu, váš iPhone tuto činnost zaregistruje a při dalším připojení sluchátek automaticky spustí hudbu a příslušnou aplikaci.

 
Siri je nyní mnohem chytřejší a nabídne mnohem relevantnější výsledky

Kalendář si dokáže z e-mailové komunikace extrahovat klíčové informace, na jejichž základě vytvoří příslušnou událost. Craig Federighi tyto funkce nazývá pojmem „inteligence”. Všechna individuální data zůstávají v interní paměti zařízení a proto nemá hrozit jejich únik. Z průběhu konference šla vycítit inspirace konkurenčním Google Now. Siri nyní dokáže předpovídat vaše návyky a podle toho nabízet různá upozornění.


 

Siri údajně zvládne zpracovat dotazy ve stylu „ukaž mi fotografie, kde Eddie zpívá karaoke”. Otázkou zatím zůstává, zda tyto funkce budou stejně spolehlivé, jako při jejich působivé prezentaci. Problém nemá nastat ani při vyhledávání videí na serverech Youtube či Vimeo. Kalendář nově spolupracuje s daty o dopravě. Pokud se tedy objeví komplikace na pozemní komunikaci, dostanete upozornění a návrh na posunutí času plánované schůzky.

 

Během konference bylo několikrát zdůrazněno, že veškerá data jsou maximálně zabezpečena a nejsou nijak spojena s Apple ID. Jak už naznačily dřívější spekulace, Apple výrazně zapracoval na mapových podkladech. V mapách lze nově naplánovat trasu za pomoci hromadné dopravy. Co už tak potěšující není, je pokrytí, které se vztahuje pouze na několik největších měst, což dává tušit, že český a slovenský uživatel si této služby příliš neužije.

 

Nabídka předinstalovaných aplikací se nově rozrůstá o položku News. V podstatě se jedná o osobní magazín, jehož obsah si zvolí každý sám na základě osobních preferencí a oblíbených médií. Jako první se nové služby dočkají uživatelé s bydlištěm na území USA, Velké Británie a Austrálie.

 

Dalším bodem na seznamu se stal iPad. V tomto případě se pozornost věnovala klávesnici. Přibylo gesto pro vyvolání softwarového trackpadu pro snadnou editaci textu. Za předpokladu připojené Bluetooth klávesnice lze použít klávesové zkratky. Co ovšem čekal málokdo, je přepracovaný multitasking.

 

Nově lze na displeji tabletu zobrazit dvě aplikace vedle sebe (Split Screen). Tato funkce se bohužel stane výsadou nejnovějšího iPadu Air 2. Mírně ořezaná verze (Slide Over) bude dostupná i na starších zařízeních, ovšem v jejich případě se možnost práce s rozdělenou obrazovkou omezí jen v rychlé náhledy na zprávy či novinky z Twitteru.


   

Pro přechod na iOS 9 budete potřebovat pouze 1,8 GB volného místa, což je v porovnání s aktuální náročností (4,6 GB) nesrovnatelný pokrok, za který si Apple zaslouží hlubokou poklonu. Energetická náročnost iOS 9 je opět nižší, díky čemuž váš iPhone vydrží o zhruba jednu hodinu déle. Při aktivaci úsporného režimu se tato hodnota dokonce zvýší na rovné tři hodiny. Zde jsme opět zvědaví, zda se toto tvrzení ověří v praxi.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Nové OSX tedy prakticky nic nepřineslo. Akorát se přiblížilo trochu konkurenci. Novinky se týkají především iOS a jen to ukazuje, že Apple se více soustředí na místo, kde má skvělé postavení na trhu.

ch3 (neregistrovaný)
Anonym
ch3 (neregistrovaný)

swift a metal nic? + plno uzitecnych drobnosti :)

rozhodne lepsi nez co prinesla nova okna :)

kober
Anonym
kober

zrovna ke swiftu a metalu je jednoducha analogie – C# (resp .NET) a DX12

Jarda (neregistrovaný)
Anonym
Jarda (neregistrovaný)

Myslím, že „split screen“ má být i na iPad Air ….

marcoama
Anonym
marcoama

Jen iPAD Air2, osatní na to nemá dostatečně výkonný HW, aneb tady jde vidět, přoč mnoho věcí iOS neumí. Uživatel nemá prostě dostatečný HW, ael Apple má abnormální zisk.

l0lz
Uživatel
l0lz

Na to treba nejaky silny HW ? Win RT to vpohode rozbehal na tegre 3

uni
Uživatel
uni

MARCOAMA: kolik je abnormální? Tedy relevantně, v procentech.

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)

opravte si mate chybu v texte: Jako vždy jsme se dočkali řady novinek… akych noviniek? ze skopirovali google now a do IOS pridali nejake news pre UK usa a australiu? inak tam ziadne novinky nevidim… no az na ten chaby pokus o naznaky multitaskingu .. treba len dufat, ze aspon upravili nejake bugy, ked sa opat nic nekonalo.. inak ten graf mohli vyjadrit v realnych cislach, ze na kolkych PC bezi OS yosemitte a na kolkych win 8, ked je win 8 taky strasny prepadak a OS taky trhak… a este ako tam dali len win 8.1, aby bol rozdiel… Číst vice »

ch3 (neregistrovaný)
Anonym
ch3 (neregistrovaný)

je to proste, os x yosemite nebezi na zadnych PC ;)

vem si jak byl prijat win 8 a jak yosemite… :)