Cena:

iOS 7: Od základů nový operační systém (přehled novinek a vylepšení)

Apple před několika hodinami na vývojářské konferenci WWDC 2013 představil zbrusu novou verzi iOS 7, která přichází s novým grafickým prostředím, vylepšeným systémem ovládání a přepracovanými systémovými aplikacemi. Nové je prakticky vše.

Na včerejší den čekalo spousta uživatelů jablečných zařízení. Bylo totiž více než zřejmé, že Apple na vývojářské konferenci WWDC v San Franciscu představí zbrusu novou verzi operačního systému iOS 7. Po grafické stránce si jej vzal do parády Jonathan Ive a rozhodně to už bylo potřeba, jelikož systém měl téměř nezměněný vzhled už od roku 2007, kdy byl představen první iPhone. Kompletní záznam z keynote si můžete prohlédnout zde.

  
iOS 7 v kompletně novém grafickém kabátku a s novými ikonami

Úvodního slova se ujal CEO Applu Tim Cook, který zrekapituloval úspěchy společnosti a podělil se o zajímavá čísla. V App Store je aktuálně přes 900 000 aplikací, 375 000 je přímo optimalizováno pro iPad. Celkem App Store registruje 575 000 000 uživatelských účtů a konečně, Apple vývojářům na aplikacích vyplatil přes deset miliard USD (téměř 200 miliard Kč, za což bychom například postavili hned dvě jaderné elektrárny Temelín :) ).

 
Některé z nových ikonek v iOS 7

iOS 7: Změna byla potřeba. V podání Applu je skutečně razantní

iOS 7 je nový, kompletně předělaný, včetně obrazovky uzamčeného zařízení, hlavní plochy, notifikačního centra a všech dalších nabídek systému. Systém působí čistějším dojmem, i když některé prvky nám při premiéře až tak do oka nepadly a zřejmě si na ně budeme muset chvíli zvykat. Řeč je především o ikonkách aplikací, které jsou plošší, ale s poměrně vyraznými barvami a z některých screenshotů na nás zkrátka příliš dobře nepůsobily. Z přiložených obrázků je patrné, že Apple jako výchozí systémové písmo použil oblíbenou Helveticu.

 
iOS 7: Control Center, notifikace a multitasking

Odemykací obrazovka nám trochu připomíná tu ze systému Android – během prezentace například nešlo přehlédnout lehce se animující pozadí s barevnými kruhy. Přímo z uzamčené obrazovky je rovněž možné spustit Fotoaparát.

Tahem prstu odshora dolů na uzamčené obrazovce můžete vytáhnout notifikační centrum. To doznalo obrovských změn, navíc je v něm možné vyfiltrovat pouze dnešní události, všechny položky a zmeškané upomínky.

 
Nová služba iTunes Radio, Galerie a rchlé sdílení skrze AirDrop

V současné verzi iOS 6 zabírá samostatnou plochu nástroj Spotlight, který umí prohledávat napříč celým systémem. Tato nabídka však z iOS 7 zmizela, respektive ji můžete vyvolat tažením prstu uprostřed displeje směrem dolů. V horní liště nelze přehlédnout nový ukazatel síly signálu ve formě teček, vedle kterých je prostor pro název operátora. Lišta je kompletně průhledná.

    
Nová podoba vyhledávače Spotlight, multitasking a Control Center (za screenshoty děkujeme @tomasbilek a @RadimSvidrnoch

Předělaná byla většina systémových programů. Nový kabátek dostala telefonní aplikace, nabídka Nastavení, Kalendář, Poznámky, přehrávač hudby, Zprávy a další nástroje. V některých systémových aplikacích bude rovněž možné používat rychlá gesta pro návrat o úroveň výše. Jmenovitě se bude jednat o e-mailového klienta či Zprávy, pokročilá gesta pro ovládání nabídne i zbrusu nové Safari.

 
Kompletně předělaná je aplikace Fotoaparát, výrazných změn doznalo Safari i hlasová asistentka Siri

Fotoaparát: Chytré třídění podle polohy a grafické filtry

Aplikace Fotoaparát společně s Galerií nově budou umět třídit fotografie podle polohy (GPS) se selekcí na budovy/podniky/památky/ulice, města a dokonce i státy. V praxi by to mělo fungovat tak, že pokud například vyfotíte několik snímků na Karlově mostě, pak na Pražském hradě a poslední sérii třeba na Václavském náměstí, v Galerii budou tyto položky kategorizovány do následujících úrovní: Česká republika – Praha – lokace (např. Václavské náměstí). Lepší bude i interakce s iCloudem, kam nově půjde nahrávat videa.

  
Filtrování fotografií v Galerii na úrovni lokačních služeb

Přímo v aplikaci pro fotografování můžete používat nejrůznější grafické filtry a efekty. Nechybí ani čtvercový formát snímku, který ocení zejména příznivci Instagramu a podobných udělátek. Fotoaparát v sobě vlastně kombinuje hned čtyři nástroje najednou – kromě klasického fotografování jsou to panoramatické snímky, fotografování s efekty a záznam videa. Detailně si novou verzi Fotoaparátu můžete prohlédnout na přiloženém videu:

Centrum rychlého nastavení a vylepšený multitasking

Vítanou změnou je centrum rychlého nastavení (Control Center), které seskupuje ovládací prvky pro deaktivaci Bluetooth, WiFi, letadlového režimu, svítilny, rotace displeje, nočního režimu, tichého profilu a najdeme zde také posuvník pro regulaci jasu či ovládání hudebního přehrávače. Control Center konečně umožní uživateli rychle ovládat jednotlivé moduly v telefonu, uživatelé iOS 6 toto často řešili instalací nástroje NCSettings z Cydie, ta ale vyžadovala jailbreak. Do ovládacího centra se snadno dostanete z jakékoliv aplikace či z hlavní obrazovky tahem prstu odspoda nahoru.

 
iOS 7 se nese v duchu čistého a jednoduchého designu (aplikace Mail, Počasí a Zprávy)

Výrazné inovace se dočkal multitasking, kterého nyní mohou bez omezení využívat všechny aplikace, nejen ty systémové. Koncept se tedy přibližuje k systému BlackBerry OS 10; při dvojstisku tlačítka Home se zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací s živými náhledy. iOS 7 rovněž sám kontroluje správu operační paměti a dokáže správně určit, kolik systémových prostředků daná aplikace dostane. A konečně, po vzoru Androidu – aplikace lze jednoduše ukončovat rychlý swipe gestem.

   
iOS 7 kromě designu přináší stovky dalších změn. Nové je prakticky vše.

Pokud jste doufali, že se hlasová asistentka Siri naučí česky, nemáme pro vás dobré zprávy. Apple však vylepšil celkové rozpoznávání hlasových příkazů a Siri toho opět umí podstatně více než její starší verze. Navíc už to tak docela není hlasová asistentka, ale klidně to může být hlasový asistent; jablečný gigant nově nabízí na výběr mezi ženským a mužským hlasem, a to nejen v angličtině, ale i ve francouzštině a němčině. Gut gemacht!

 

Safari s novými záložkami a synchronizací hesel přes iCloud

Jak jsme již avizovali výše, webový prohlížeč Safari nabídne zbrusu nové prostředí, ve kterém je opět kladen důraz na jednoduchost, čistotu a přehlednost. V seznamu záložek a otevřených stránek lze listovat podobně jako to umí Chrome pro Android.


Novinky v Safari z iOS 7 na videu

Chybět nebude ani synchronizace dat s desktopovým Safari, které bude součástí chystaného OS X 10.9 Mavericks. Nezapomnělo se ani na celoobrazovkový režim či synchronizaci hezel skrze iCloud. Zdá se, že oblíbené aplikaci 1Password tak trochu odzvoní a obdobně Apple „odstřelí“ i českou aplikaci Total Finder, která do Finderu v desktopové verzi systému OS X přidávala podporu pro záložky a další užitečné funkce.

 
Značně vylepšený webový prohlížeč Safari v iOS 7

Za zmínku stojí také mírně upravený App Store, jež bude nyní nabízet obsah filtrovaný pouze pro děti. Pro snadný přenos souborů (přes WiFi) mezi iOS zařízeními poslouží aplikace AirDrop. Stejná funkce už je dlouhou dobu dostupná na systému OS X a nyní ji budou moci využívat i majitelé mobilních zařízení.

Beta verze už je k dispozici pro vývojáře

První beta verze iOS 7 je už dostupná všem vývojářům, pro veřejnost bude k dispozici tradičně v průběhu podzimu. Tipujeme, že bychom se mohli dočkat na začátku října společně s novým iPhone 5S/6. iOS 7 mohou využívat majitelé iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPadu 2., 3. a 4. generace, iPadu mini a iPodu touch 5. generace, nicméně aktuálně je na serverech Apple k dispozici pouze beta pro jablečné telefony; na tablety bude první beta iOS 7 dostupná někdy v průběhu léta. Chcete-li si prohlédnout ukázky systémových nabídek „v akci“, rozhodně nezapomeňte navštívit web Apple.com, kde je připravena interaktivní galerie.

Ihned po představení nové verze systému se uživatelé rozdělili na dva tábory. Jedněm iOS 7 padl do oka a změny kvitují, druzí jej naopak doslova proklínají a mají Applu za zlé, že se kompletně odklonil od původní filosofie platformy iOS. Nám v redakci se sedmá verze systému líbí a jsme rádi, že se Apple nebál experimentovat a přišel s něčím opravdu výrazně odlišným při porovnání s iOS 6 a už teď se těšíme, až si systém vyzkoušíme v praxi.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.