Domů » Články » iOS 7: Od základů nový operační systém (přehled novinek a vylepšení)

iOS 7: Od základů nový operační systém (přehled novinek a vylepšení)

Apple před několika hodinami na vývojářské konferenci WWDC 2013 představil zbrusu novou verzi iOS 7, která přichází s novým grafickým prostředím, vylepšeným systémem ovládání a přepracovanými systémovými aplikacemi. Nové je prakticky vše.

Na včerejší den čekalo spousta uživatelů jablečných zařízení. Bylo totiž více než zřejmé, že Apple na vývojářské konferenci WWDC v San Franciscu představí zbrusu novou verzi operačního systému iOS 7. Po grafické stránce si jej vzal do parády Jonathan Ive a rozhodně to už bylo potřeba, jelikož systém měl téměř nezměněný vzhled už od roku 2007, kdy byl představen první iPhone. Kompletní záznam z keynote si můžete prohlédnout zde.

  
iOS 7 v kompletně novém grafickém kabátku a s novými ikonami

Úvodního slova se ujal CEO Applu Tim Cook, který zrekapituloval úspěchy společnosti a podělil se o zajímavá čísla. V App Store je aktuálně přes 900 000 aplikací, 375 000 je přímo optimalizováno pro iPad. Celkem App Store registruje 575 000 000 uživatelských účtů a konečně, Apple vývojářům na aplikacích vyplatil přes deset miliard USD (téměř 200 miliard Kč, za což bychom například postavili hned dvě jaderné elektrárny Temelín :) ).

 
Některé z nových ikonek v iOS 7

iOS 7: Změna byla potřeba. V podání Applu je skutečně razantní

iOS 7 je nový, kompletně předělaný, včetně obrazovky uzamčeného zařízení, hlavní plochy, notifikačního centra a všech dalších nabídek systému. Systém působí čistějším dojmem, i když některé prvky nám při premiéře až tak do oka nepadly a zřejmě si na ně budeme muset chvíli zvykat. Řeč je především o ikonkách aplikací, které jsou plošší, ale s poměrně vyraznými barvami a z některých screenshotů na nás zkrátka příliš dobře nepůsobily. Z přiložených obrázků je patrné, že Apple jako výchozí systémové písmo použil oblíbenou Helveticu.

 
iOS 7: Control Center, notifikace a multitasking

Odemykací obrazovka nám trochu připomíná tu ze systému Android – během prezentace například nešlo přehlédnout lehce se animující pozadí s barevnými kruhy. Přímo z uzamčené obrazovky je rovněž možné spustit Fotoaparát.

Tahem prstu odshora dolů na uzamčené obrazovce můžete vytáhnout notifikační centrum. To doznalo obrovských změn, navíc je v něm možné vyfiltrovat pouze dnešní události, všechny položky a zmeškané upomínky.

 
Nová služba iTunes Radio, Galerie a rchlé sdílení skrze AirDrop

V současné verzi iOS 6 zabírá samostatnou plochu nástroj Spotlight, který umí prohledávat napříč celým systémem. Tato nabídka však z iOS 7 zmizela, respektive ji můžete vyvolat tažením prstu uprostřed displeje směrem dolů. V horní liště nelze přehlédnout nový ukazatel síly signálu ve formě teček, vedle kterých je prostor pro název operátora. Lišta je kompletně průhledná.

    
Nová podoba vyhledávače Spotlight, multitasking a Control Center (za screenshoty děkujeme @tomasbilek a @RadimSvidrnoch

Předělaná byla většina systémových programů. Nový kabátek dostala telefonní aplikace, nabídka Nastavení, Kalendář, Poznámky, přehrávač hudby, Zprávy a další nástroje. V některých systémových aplikacích bude rovněž možné používat rychlá gesta pro návrat o úroveň výše. Jmenovitě se bude jednat o e-mailového klienta či Zprávy, pokročilá gesta pro ovládání nabídne i zbrusu nové Safari.

 
Kompletně předělaná je aplikace Fotoaparát, výrazných změn doznalo Safari i hlasová asistentka Siri

Fotoaparát: Chytré třídění podle polohy a grafické filtry

Aplikace Fotoaparát společně s Galerií nově budou umět třídit fotografie podle polohy (GPS) se selekcí na budovy/podniky/památky/ulice, města a dokonce i státy. V praxi by to mělo fungovat tak, že pokud například vyfotíte několik snímků na Karlově mostě, pak na Pražském hradě a poslední sérii třeba na Václavském náměstí, v Galerii budou tyto položky kategorizovány do následujících úrovní: Česká republika – Praha – lokace (např. Václavské náměstí). Lepší bude i interakce s iCloudem, kam nově půjde nahrávat videa.

  
Filtrování fotografií v Galerii na úrovni lokačních služeb

Přímo v aplikaci pro fotografování můžete používat nejrůznější grafické filtry a efekty. Nechybí ani čtvercový formát snímku, který ocení zejména příznivci Instagramu a podobných udělátek. Fotoaparát v sobě vlastně kombinuje hned čtyři nástroje najednou – kromě klasického fotografování jsou to panoramatické snímky, fotografování s efekty a záznam videa. Detailně si novou verzi Fotoaparátu můžete prohlédnout na přiloženém videu:

Centrum rychlého nastavení a vylepšený multitasking

Vítanou změnou je centrum rychlého nastavení (Control Center), které seskupuje ovládací prvky pro deaktivaci Bluetooth, WiFi, letadlového režimu, svítilny, rotace displeje, nočního režimu, tichého profilu a najdeme zde také posuvník pro regulaci jasu či ovládání hudebního přehrávače. Control Center konečně umožní uživateli rychle ovládat jednotlivé moduly v telefonu, uživatelé iOS 6 toto často řešili instalací nástroje NCSettings z Cydie, ta ale vyžadovala jailbreak. Do ovládacího centra se snadno dostanete z jakékoliv aplikace či z hlavní obrazovky tahem prstu odspoda nahoru.

 
iOS 7 se nese v duchu čistého a jednoduchého designu (aplikace Mail, Počasí a Zprávy)

Výrazné inovace se dočkal multitasking, kterého nyní mohou bez omezení využívat všechny aplikace, nejen ty systémové. Koncept se tedy přibližuje k systému BlackBerry OS 10; při dvojstisku tlačítka Home se zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací s živými náhledy. iOS 7 rovněž sám kontroluje správu operační paměti a dokáže správně určit, kolik systémových prostředků daná aplikace dostane. A konečně, po vzoru Androidu – aplikace lze jednoduše ukončovat rychlý swipe gestem.

   
iOS 7 kromě designu přináší stovky dalších změn. Nové je prakticky vše.

Pokud jste doufali, že se hlasová asistentka Siri naučí česky, nemáme pro vás dobré zprávy. Apple však vylepšil celkové rozpoznávání hlasových příkazů a Siri toho opět umí podstatně více než její starší verze. Navíc už to tak docela není hlasová asistentka, ale klidně to může být hlasový asistent; jablečný gigant nově nabízí na výběr mezi ženským a mužským hlasem, a to nejen v angličtině, ale i ve francouzštině a němčině. Gut gemacht!

 

Safari s novými záložkami a synchronizací hesel přes iCloud

Jak jsme již avizovali výše, webový prohlížeč Safari nabídne zbrusu nové prostředí, ve kterém je opět kladen důraz na jednoduchost, čistotu a přehlednost. V seznamu záložek a otevřených stránek lze listovat podobně jako to umí Chrome pro Android.


Novinky v Safari z iOS 7 na videu

Chybět nebude ani synchronizace dat s desktopovým Safari, které bude součástí chystaného OS X 10.9 Mavericks. Nezapomnělo se ani na celoobrazovkový režim či synchronizaci hezel skrze iCloud. Zdá se, že oblíbené aplikaci 1Password tak trochu odzvoní a obdobně Apple „odstřelí“ i českou aplikaci Total Finder, která do Finderu v desktopové verzi systému OS X přidávala podporu pro záložky a další užitečné funkce.

 
Značně vylepšený webový prohlížeč Safari v iOS 7

Za zmínku stojí také mírně upravený App Store, jež bude nyní nabízet obsah filtrovaný pouze pro děti. Pro snadný přenos souborů (přes WiFi) mezi iOS zařízeními poslouží aplikace AirDrop. Stejná funkce už je dlouhou dobu dostupná na systému OS X a nyní ji budou moci využívat i majitelé mobilních zařízení.

Beta verze už je k dispozici pro vývojáře

První beta verze iOS 7 je už dostupná všem vývojářům, pro veřejnost bude k dispozici tradičně v průběhu podzimu. Tipujeme, že bychom se mohli dočkat na začátku října společně s novým iPhone 5S/6. iOS 7 mohou využívat majitelé iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPadu 2., 3. a 4. generace, iPadu mini a iPodu touch 5. generace, nicméně aktuálně je na serverech Apple k dispozici pouze beta pro jablečné telefony; na tablety bude první beta iOS 7 dostupná někdy v průběhu léta. Chcete-li si prohlédnout ukázky systémových nabídek „v akci“, rozhodně nezapomeňte navštívit web Apple.com, kde je připravena interaktivní galerie.

Ihned po představení nové verze systému se uživatelé rozdělili na dva tábory. Jedněm iOS 7 padl do oka a změny kvitují, druzí jej naopak doslova proklínají a mají Applu za zlé, že se kompletně odklonil od původní filosofie platformy iOS. Nám v redakci se sedmá verze systému líbí a jsme rádi, že se Apple nebál experimentovat a přišel s něčím opravdu výrazně odlišným při porovnání s iOS 6 a už teď se těšíme, až si systém vyzkoušíme v praxi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

87 komentářů

 1. Meet the latest Windows Phone incarnation, iOS 7 [odkaz]

  • longi (neregistrovaný)

   Hádam si necakal že v Apple vymyslia niečo nové

  • a co noveho vymysleli? Vse co prezentovali jiz ma davno Android, Windows,nebo BB.

  • Cekal sem, ze se to tu objevi rychle a ze to bude od nekoho podobneho:)

  • --_-- (neregistrovaný)

   Android by mal uz konecne skopirovat zalohu systemu z iOS a hlavne co by mna potesilo prekopat instalovanie aplikacii ala system iOS. Nie tie ptakoviny, ze aplikacie presuvas, resp. len jej data na kartu. Som mysll, ze takyto system ala stary symbian patri do historie. Maximalne mi to vadilo na symbiane a vadi mi to aj teraz na droide.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Windows iPhone 7

  • Tak Google sam o sobe pam. karty uz ignoruje (Nexusy) a tedy jmenovane uz neni, posledne to vytahl Samsung jako realci na kritku sezrane interni pameti bloatwarem apod. Spise jen zoufala akce. Ja kdyz kritizoval dostupnost pouze 16GB verze na nasem trhu, byl jsem za blbce, kam to az doslo…:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Velmi pekne porovnanie:

   [odkaz]

  • Jen tak pro doplneni (nechci omlouvat zadne kopirovani, aby bylo jasno):

   ad pocasi: jedna se o aplikaci yahoo weather – [odkaz]!-weather/id628677149?mt=8

   ad multitasking: spis mi to pripomina webos, nez WP (ale ten to zkopiroval od webos, takze je to fuk) – vcetne gesta zavreni aplikace [odkaz]

   ad telefon: tam je videt jasna inspirace WP.

   ad lockscreen: skoda ze tam nedali uplne stejne pozadi na vsechny 3 telefony… Protoze me zrovna prijde, ze tam v podstate jen zmizel horni a spodni prouzek, jinak je to stejne jako na prechdozim iPhonu.

   Kdyz uz bych chtel Apple narknout z kopirovani, udelal bych to jako TechCrunch: [odkaz]

 2. „Novinky“, ktoré využívam už rok a viac

  • „Novinky“, ktoré využívam už rok a viac“

   Jinak řečeno, chceš říci, že máš problém s tím, že to, co ty už využíváš rok a víc, budou moci využít i jiní?

 3. pobavila my rychla reakce amigistu :-) [odkaz]

 4. xslide (neregistrovaný)

  zajímavé, že píšete recenze ale ani jste si iOS 7 nevyzkoušeli. Píšete tady naprosté nesmysli (např. odemykání zespodu nahoru, zmizení názvu operátora apod.). Ze screenů z keynote opravdu kvalitní článek neuděláte.

  • Dobrý večer, tohle není žádná recenze, tu si necháme až budeme mít betu iOS 7 k dispozici. Za nepřesnosti v textu se omlouvám (opraveno), bojuji doma s horečkou, tak jsem to psal na „poloviční výkon“. Příště na to dám větší pozor.

  • Těžká práce novináře .D

 5. Inspirace moderním Windows Phone je více než jasná. To by možná ani nevadilo, předchozí 6 let starý vzhled byl kýčovitý od samého začátku (tohle mají applí zákazníci rádi, takže ok), ale jak byl starý vzhled kýčovitý a i přesto preofesionálně vytvořený, tento iOS 7 je přebarvičkovaný narychlo zplácaný kočkopes.

  • fff (neregistrovaný)

   Hlavní inspirací je Android a BB 10, z WP je tam toho pramálo, pokud se nepletu. Díky bohu, že tam nepoužili jednobarevné nevzhledné čtverce z WP. Ale je pravda, že se jedná o kočkopsa. Uvidíme jak to dopadne v recenzi…

  • To ze se spolecnosti se navzajem „inspiruji“ je tak zrejma vec, az jsem mel pocit, ze to neni treba vyrazne vyzdvihavat:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   @FFF: Podla mna sa pleties. Uz len to tvoje vyjadrenie o jednofarebnych dlazdiciach ukazuje ze WP vobec nepoznas. Ta „inspiracia“ WP je velmi jasna. Koniec koncov Android Holo je tiez len inspirovane Metrom, len musim uznat ze Androidu sa podarilo zachovat si vlastny charakter.

  • jan (neregistrovaný)

   souhlasim, ze inspirace v designu je prevazne u Windoes Phone. jen aby si to Apple nepatentoval.

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Myslím, že Microsoft už to dávno patentované má

  • standa: Tim prebarvickovany myslis mas na mysli co konkretne? Homescreen nebo i systemove aplikace (Mail, Safari, Messages, Music)?

 6. tak mne napada: JAK SE REKNE KOPIE KONKURENCE od A do Z? iOS7

  • fff (neregistrovaný)

   +1 :-)

  • --_-- (neregistrovaný)

   No posledne google I/O :P

  • -_-: +1, mame GameCenter, mame BT 4.0 LE, mame iRadio…. Clovek si skoro pripadal jak na zahrivacim kole iOS:)

  • marcoama (neregistrovaný)

   ano, Game Hub ma Samsung jiz delsi dobu

   nevsiml jsem si, ze by byl pro iOS predstaven BT 4.0

   iRadio mate v mnoha podobach v Google Play

   takze co tam mate dal za typy?

   PS: vsiml jste si, kolik toho co predstavoval Apple jako novinku, mate v SGS4?

  • marcoama: Tak BT 4.0 LE podporuje Apple už nějaký ten rok, pod názvem BT Smart, pro Android to bude horká novinka roku 2013. Ale asi jsi úplně nepochopil. A už vůbec bych neřešil, co má OS v základu proti tomu, je co je v SW obchodě.

  • otakze znovu a pomalu na pomalu mysliciho unihp. Co ma spolecneho BT 4.0 s predstavenym iOS7 o kterem je rec? Co noveho tedy iOS inovativniho prinasi? Konkretne?

  • MARCOAMA:podobná otázka ze už zazněla, vůči čemu inovativní, vůči předešlé verzi iOS nebo vůči trhu telefonů, tabletů, PDA?

 7. Pepa (neregistrovaný)

  Mě se teda ty nové ikonky a vzhled nelíbí… je to až moc přebarvené

  • Ježiši, tak si tam dej jinou tabletu a hned budeš mít jak v systému, tak v aplikacích (průsvitnost) prostě třeba černou. Jako stěžovat si na to, že je tam nějaká default tapeta, co ještě přijde?:-D

  • venca (neregistrovaný)

   tim jakoze zmeni prebarvene ikonky, jo? :D

  • Pepa (neregistrovaný)

   Ano, Venca pochopil o čem jsem hovořil. Jistěže jsem myslel ikony, tak na mě tady nevytahujte tapetu proboha… ale třeba barvy v kalendáři? Nezměníš bež JB. Vypadá to jak omalovánka

  • Ano, ikony jsou barevné. To je normální, mám to tak ve Windows, na iOS, v Androidu, na „smartTV“ (ne tu nemám :-) ). Objevili jsme Ameriku?

  • Pepa (neregistrovaný)

   Prosím tě Uni, už se tady nevyjadřuj… zdůrazňoval jsem že podle mě jsou ty ikony přebarvené až směšně barevné, nic víc, nic míň.

  • „Mě se teda ty nové ikonky a vzhled nelíbí“, ikony neřeším, řeším „vzhled“ a někdo tu poznamenal, že i tak zůstanou ikony barevné, což mi přijde logické, většina vývojářů má ikony barevné. Stěžovat si na barevné ikony, že jsou přebarvené (někdo jiný psal, že mu přijdou málo saturované), když jsou ikony prostě barevné…mi přijde divné:-)

  • marcoama (neregistrovaný)

   uni

   Dnes v 11:05 | Reagovat

   Ano, ikony jsou barevné. To je normální, mám to tak ve Windows, na iOS, v Androidu, na „smartTV“ (ne tu nemám :-) ). Objevili jsme Ameriku?

  • Ono je to dost subjektivní. Apple obecně směřuje svůj iOS uživatelům, co mají rádi přeefektovanost a přebarvičkovanost. Typický příklad je právě Uni, který jako applista narážku na barvy nepochopil – pro něj je totiž tento stav přebarvičkovanosti OS vyhovující.

 8. Vcelku se mi to líbí, ale pod větou „od základů nový operační systém“ si fakt představuju něco jinýho :)

 9. Právě že to není (logicky) od základu nově navržený systém, tak vzhled budí pro mnohé intenzivní pocit kočkopsa. Původní vzhled měl jasný koncept designu mířícího na masový vkus, který bude mít vždycky slabost pro kýč, ale měl z něj člověk aspoň pocit jasného záměru a vyprofilování. Tady je to změna, která se zastavila někde mezi lidovou líbivostí a snahou o nový design. Čistě za svůj pohled říkám, že tohle je pro mě otřesný.

  • Taky se mi to moc zatím moc nelíbí, ale chce si to vyzkoušet, mít to přímo v ruce a používat. To pak může působit úplně jinak.

  • Tak nepochybně – na živo, při používání na zařízení může ještě něco působit jinak. Můj hlavní pocit z celého designu, když se teď probírám celým prostředím, se jmenuje – zmatenost. Víc k tomu nemám co říct. Snad jen že souhlasím s Topolskym. [odkaz]

 10. Blept (neregistrovaný)

  Některá místa mi silně připomínají Sailfih OS

 11. Z pohladu funkcii vela zmien z pohladu iOs, z pohladu konkurencnych systemov nic nové. čo sa týka zmeny dizajn. Kockopes jak vyšitý a minulé prvky boli viac jednotné. Nejaká customizacia je v iOs passe, takže si užívatelia zvyknu.

 12. Honza (neregistrovaný)

  [odkaz]

  Tady je video s betou iOS7, ten prostorový efekt s tapetou a ikonkami při naklápění bude naživo bomba.

  Jinak dobrý, na můj vkus je tam moc bílé a zatím ze všech screenů a videí na mě barvy působily vybledlým dojmem. Což nemusí při setkání v reálu platit :)

  • Podobnu tapetu mám momentálne v smartphone.

  • Budú môcť teraz live wallpaperi normálne do app store? Čo všetko okrem gyroskopu budú môcť využívať (GPS, dotyk, net atd)?

  • Tapety v App Store jsou, stáhneš aplikaci a ta v sobě obsahuje bambiliardu tapet->nastav jako…, prostě v aplikaci přibude kategorie „live“.

  • Tak čo čítam tak nebudu

 13. Ahoj smartmaniaci! :) Pokud máte jakékoliv dotazy pište pod tento příspěvek, pokusím se vám na ně odpověď, poptř. doložím screenem :) Testuji iOS 7 beta 1…. Takže se ptejte! :)

 14. nie som sice grafik, ale na moj vkus je to prilis nekonzistentne… niekde su oble rohy (home, sms) niekde su hranate (hovory, fotky). Nevidim tam nosnu temu, od ktorej by sa odvijal cely UI, fakt to pripada ako pozliepane od jednotlivych timov, ktore na tom pracovali. resp. ako pozliepane z roznych inych OS systemom co sa nam paci, spravime aj my.

 15. Honza (neregistrovaný)

  Nějak mi to nedalo a docela bych mě zajímalo proč se tu řeší jestli někdo od někoho „opisuje“, přece to je prostě vývoj všeho!!! Každý kdo něco navrhuje se snaží první udělat průzkum a zjistit, zda někdo už něco podobného osvědčeného nenavrhl (teď nemyslím komplet to zkopírovat). Proč vymýšlet vymyšlené (pokud se někdo při návrhu řádně potrápil, proč se trápit taky, přece jen blbec opakuje chyby a proč se z chyb nepoučit?)a proto mě jako uživateli nevadí, když si vezme iOS7 z androidu, WP nebo BB to dobré a přidá svoji odladěnost a posune systém zase uživatelsky dál. Teď netvrdím, že tahle směska bude pro iOS7 opravdu posun, jen řeším zmíněné „opisování“.

  • venca (neregistrovaný)

   To je naprosto jednoduche. Protoze jsou tu zaryti zastanci svych oblibenych systemu. A to, ze z jejich oblibeneho systemu nekdo neco zkopiruje, je pro ne dukaz, ze zrovna ten jejich je ten nejlepsi a nejdokonalejsi. Blahodarne to pusobi na jejich ego :) Normalni uzivatele jsou radi, ze jim tam pribude nejaka vlastnost.

  • Z mého pohledu s tebou souhlasím. Nicméně to, co dráždí většinu lidí je asi ta prezentace těch změn. Mám na mysli například uvedení těch nových ikon „New, flat icons“. Opravdu to je nutné prezentovat jako Nové? Ploché ikony tu byly dřív než telefony, tak proč to předvádět ve stylu „my jsme teď vymysleli obrovsky převratnou věc…“. To je jen příklad. Chápu, že kvůli konkurenčnímu boji nemůžou říct, že se jim líbil design Windows phone a proto se v něm inspirovali, nicméně bylo by to mnohem jednoduší, kdyby každý prd nebyl prezentován jako must-have novinka. Je to i jedna z věcí, která brzdí vývoj jako takový. Nyní není nutné vymyslet bombu, stačí prostě změnit pár detailů a prezentovat jako bombu. A když pak přijde nějaký dobrý nápad z hlavy malého výrobce nebo menší firmy, tak to zanikne, protože nemají prachy to prezentovat takovou pompézní formou a časem jim to prostě někdo sebere. Vrcholem ovšem je, když navíc ten, co jim to sebral, to prezentuje jako svoji invenci…

  • venca: Příp. u některých naopak ubude důvod k JailBreaku:-)

  • Abych předešel zbytečným reakcím, tak jen doplňuji, že nadávám na odvětví jako celek. Není to kritika jedná značky.

  • karelsid to pěkně shrnul. Mě vždy nadzvedne ze židle, jak pak někdo přijde (nezlobte se, ale většinou jde o fanatické fanoušky Applu) a začne mi ukazovat, jak je tohle a tamto úžasný a jak ten skvělej Apple vymyslel to a tohle.

   Jo, sám si myslím, že inspirace není rozhodně špatná věc a díky ní se můžeme někam pohnout. Ale prostě mi vadí fanatici, kteří jsou schopni tvrdit, že Microsoft se svým Metrem kopíruje iOS 7…

  • Většina ale moc dobře ví, že z 95% jde o fanatické fanoušky Microsoftu.

 16. karelsid: O jaké prezentaci flat ikon hovoříš? O ničem takovém Apple nehovoří:

  [odkaz]

  Maximálně to vytahují jako „novinku“ lidi tady a nikdo snad netvrdí, že je to bomba. Na to je to skutečně málo. A netvrdí to ani Apple.

  • Přesně jsem věděl, že se toho chytí někdo, komu jsem si to dovolil napsat pod jeho pravděpodobně oblíbenou značku. Jak jsem psal, jednalo se o kritiku odvětví s uvedením jednoho příkladu.

   Říkáš, že Apple o ničem takovém nehovoří a přitom v odkazu, který jsi přiložil je velkým písmen hned na začátku stránky „All-new design“… Nepřijde mi to jako all-new ve chvíli, kdy je to mix již existujících záležitostí jinde na trhu.

  • Apple potřebuje vyzdvihnout nové ikonky a nový design. Jinak by si lidi všimli, že to jsou stále stejný telefony a systém je pořád stejný taky… A to nejde. Apple je přece vůdčí inovátor v oblasti!

  • Asi tě nenapadlo, že je to ve vztahu k předešlé verzi systému, systému iOS:-)

  • Jistě, že to je ve vztahu k předchozímu systému, ale tímhle stylem se může změnit jednoduše použité spektrum barev systému o jeden odstín a máme tu rázem další All-new design… Takový přístup je přece nesmysl.

  • :-) To je sice možné, ale koho jsem se ptal (fyzicky, uživatelů iOS (včetně mě:-) ) tak změny označuje za významné, mazec, říznutí apod. Takže min. zde to neplatí a nějaké kdyby je poměrně nekonečné téma:-)

  • A to je jádro věci, které jsem se snažil naznačit v původním příspěvku. Tyhle drobné malé změny (označuji je za malé, protože se jedná spíš o povrchové úpravy) jsou prezentované neustále jako převratné a to už tak dlouho, že uživatelé sami je už za převratné považují. A to je přesně i tenhle případ.

   Přičemž cílem uživatelů by měly být změny opravdové, které posunou vývoj a tím pádem i užitek zařízení o kus dál. To bohužel nyní neplatí a proto vývoj v současné době nejde dál. Zákazníkům jsou podsouvány kosmetické změny jako novinky a jediné co se mění jsou technické parametry. Co se týče velikosti, tak tam je to o preferencích, ale co se týče vnitřností a výkonu, tak tam už jsme na úplně zbytečné úrovni, kdy je drtivá většina výkonu nevyužita. A když už využita je, tak na zbytečné efekty a kudrlinky systému, které ve výsledku pouze sežerou baterku v řádu hodin.

  • Nevím jestli ses podíval na ty změny v iOS 7 (ať už z uživatelského hlediska nebo vývojáře), nepřijde mi, že by se jednalo jen o kosmetiku.

   Nicméně téma „co je dost aby nebyla kosmetika“ je podobně neurčité téma jako „kdyby“. Není to moc exaktní hodnota, o které bychom se mohli bavit.

   Tak pokud i dvoujádro a 1GB RAM u iPhone označíme „drtivá většina výkonu nevyužita“, docela zbouráme svět honičům proužků u Androidu:-)

   Mám pocit, že tě iOS7 prostě z nějakého důvodu zklamal, v pořádku, nic nevyhovuje všem. Ale rozhodně je vnímán jako výrazný evoluční krok.

  • Podíval a na základní funkčnosti se moc věcí nemění. Je to totéž jako změny provedené na nové S4 proti S3, taky se jedná jen o efektní drobnosti a machrovinky, které ale velké využití nemají. A taky je to prezentováno jako výrazný evoluční krok. Což je stejně u S4 jako i teď u iOS 7 nesmysl.

   Je mi jedno jestli jde o iPhone nebo Android nebo Blackberry, ale prostě tohle plácání suché slámy mi leze na nervy. A to o to víc, že dnes to je standard a jak ty sám si uvedl, tak lidem to stačí a dokonce to nazývají mazec…

   Pro dnešek jsem se už rozčílil dost, končím.

  • karelsid: Poslední co naprostá majorita (a i část minority k tomu) je, aby se jim věci měnili pod rukama jak vodní tok Vltavy. „Mírný pokrok v mezích zákona“ je to, co vyhovuje, ne se neustále učit nové postupy, logiku, systémy. U auta máš taky stále stejné ovládací prvka na stejných místech a symbolika na nich je stejná. Proč asi?;-)

   A jestli máš na mysli nějké „revoluce“ typu mávání na displeje (telefon i třeba televize), mluvení na to (u TV „další kanál“ mě málem shodilo z křesla-v kině, reklama na Smart TV Samsung) při představě min. 20 kanálu už jen z DVB-T…děkuji nechci. Mě stačí klávesnice na psaní, displej na matlání, volant na točení. Více smyslů nějak nemám potřebu zapojovat.

   Nicméně, můžeš si udělat JailBreak a překopávat a překopávat…

  • Uni: karelsid ale právě blbosti jako mávání před displejem kritizuje. Je vidět, že sis to po něm pořádně ani nepřečet.

   A u auta máš sice taky pořád stejný volant, ale o to právě jde – už si někdy viděl, že by výrobce aubomobilu machroval s novými barevnějšími laky? Ne, snaží se snížit spotřebu, zvýšit ovladatelnost, zlepšit brzdy. Neustále se vymýšlejí nové konstrukce a nová řešení.

   A ano – volant a pedály fungují stále stejně. Ale auta jsou jiná.

  • Omluv Uniho – je nervózní a má frmol: má totiž jako pod každým článkem o Apple suverénně nejvíc příspěvků – na čtení a zvlášť pochopení není čas :-)

  • mceza: fakt jo? No tak to si s ním tedy rozumím, jen jsem nepochopil formu. Nicméně jím napsané úplně nesedí na iOS7,ale obecně souhlasím. Ale u aut ses vcelku sekl. Na čem postavila Škodovka kampaň u Superbu2, na Twindooru, takové pitchovine. Jiné kampaně „pro ten pocit, vás svět apod.“ jasně ukazuje krizi tvorby.

  • Twindoor je jedna z nejlepších věcí na sedanu. Díky tomu jsme v něm kdysi odvezli i myčku nádobí. V kolika sedanech se dá vozit myčka nádobí?

   Taky jsem si myslel, že to je blbost, ale po době používání jsem takovou blbost ocenil.

  • karelsid: mas pravdu, ze Apple velice casto predstavuje uplne prkotiny jako neco uzasneho, skveleho, noveho. To uz je holt jejich politika, sleduju spolecnost cca 8 let a bylo tomu tak vzdycky. Mam dojem, ze to tak nejak patri k „firemni kulture“. Nicmene clovek si zvykne neposlouchat ono „great experience, super feature“, ale hledat co je za tim. Obcas se stane, ze se nejaka zajimava vec vyvrbi, aniz by na ni byl kladen takovy velky duraz – napada me napr. MagSafe nebo Lightning.

   To, ze nikdo nevidi nic jineho nez zmenu ikonek a barevne schema je divne, zajimavych veci je v novem iOS vice, ale rozhodne to neni zmenseni barevne palety pro tvorbu ikon.

  • Tož máš jako u aut: o Renault Thalia se nebudu nikdy zajímat do hloubky, protože je hnusný jak cesta do práce. iOS 7 je to samé, tak přebarvičkovaný a nekonzistentní, že nemá smysl jít nad rámec informací tohoto článku – tohle mi totiž v kapse nikdy neskončí. Ale NEBERU ti, jestli iOS 7 naopak ty chápeš jako vrchol elegance, respektuju tvůj názor. To ale neovlivní můj.

   Další důvod, proč se nezajímat víc? Spousta „nových“ vlastností je jen kopírka odjinud, jaká je pak pravděpodobnost, že by OPRAVDOVÁ novinka, pokud by existovala, nebyla v článku zmíněna?

  • standa: pardon, to byla reakce na koho? Nejak si to nedokazu priradit k zadnemu prispevku, myslel jsem ze to je reakce na me, ale obsahove to jaksi neodpovida… Rozvinu myslenku, ze to byla reakce na me:

   Jinymi slovy, nezajima te to, ale mas nutkavou potrebu se k tomu nejak vyjadrit. Rozumim, Tve dalsi pripominky k tomuto tematu budu brat (predpokladam ze nejen ja) s odpovidajici relevanci.

   Me jako zajimava vlastnost prijde API pro hry/herni ovladace nebo adaptivni multitasking.

  • Weth: reaguju na tvůj poslední odstavec ohledně stížnosti, že tu nikdo nevidí nic jiného než změnu barviček. A já zdůvodňuju proč.

   Správně – relevanci vřele vítám (málokdo se umí bez úhýbání držet tématu), protože já jsem od začátku mluvil o vzhledu GUI, o čemž je i tvůj poslední odstavec a na ten jsem i já reagoval.

   API pro hry atd. je určitě super, ale hry v telefonu jdou kompletně mimo mou cílovou skupinu, takže to neumím ocenit. No a adaptivní multitasking – neumím si (pro mě) představit nic lepšího než je plný multitasking u BB10 bez jediného! zpomalení, na čemž musí Apple, jak jsem měl možnost porovnat s iPhone 4S, ještě zapracovat. Ale třeba u Apple zamakali a rychlost/spolehlivost je u iOS7 už podobně vysoká jako u BB10. Posoudím, až uvidím naživo.

 17. Plochý, minimalistický a na typografii orientovaný design použil MS už před mnoha lety na přehrávači Zune. Pak na WP 7. Pak přišel na Android s Holo tématem.

  Nemám nic proti „kopírování“, ale musí se to udělat pořádně. Tohle je paskvil.

 18. Tomáš (neregistrovaný)

  Tak si myslím že něco okopírovali z Windows Phone a Androidu. Každý se inspiruje nápady co už dobře fungují. Tady jde vidět, že ten WP asi není tak špatný jak každý tvrdí :-)

 19. Tak Apple dokazal ze udrzi krok s konkurenci a hlavne, ze keynote muzou mit stavu i bez Jobse (hlavne Federighi byl pohotovy a vtipny prednasejici – chvilemi toho Jobse trochu pripominal).

  Na prvni pohled je novy iOS sileny gulas, predevsim homescreen, ten se mi vazne moc nelibi – pusobi preplacane, nejednotne (coz ale snad pujde spravit decentnejsi tapetou:)). Jednotlive nabidky naopak – vypadaji dost odlehcene, zadne prehnane barvicky, je to decentni a hlavne ucelne. Konecne prisel ControlCenter, vec, po ktere se vola uz 6 let. Letos to konecne vypada, ze nebude potreba jailbreak (i kdyz treba takova SwipeSelection nebo iFile budou uzitecne porad).

  Moc potesili s implementaci gest, sice jen do nekterych aplikaci, ale doufam ze to na to bude API, aby se to mohlo pouzit i v aplikacich 3. stran. Ovladani nabidek ala Mailbox vypada dobre a skvele se to ovlada.

  Jsem zvedavy na nove rozhrani MT, jestli pujde nejak pozavirat vsechny aplikace najednou, to by se hodilo. Notification center ala Google Now, mno, uvidime jestli bude stejne pouzitelny.

  Konecne neco jako AirDrop, jeste uvidime, co vsechno tim pujde prenaset:). Jinak bylo k videni spousta velmi zajimavych veci (API pro herni ovladace, adaptivni multitasking, blacklisty, Activation Lock, iRadio apod.), coz oceni asi jen ten, ktery vidi dal nez za barevne ikonky…

  • Požádal jsem „Radiiimek“ (btw. THX) screen s černým pozadím:[odkaz]

  • uni: Dik za odkaz, i Radiiimkovi za zalozeni tematu.

   Ani s tou cernou se mi moc nelibi dock (v podstate navrat k docku z iPhoneOS 1-3) a ten Control center… Ta seda/pruhledna mi proste vadi, hlavne to prosvitani barevnych ikonek, jaksi me to znervoznuje – rozbiji to cistotu toho vnitrku (aplikace+nabidky), ale mozna je to schvalne – stejne jako treba kombinace kulatych a hranatych prvku – numpad nebo ukazatel sily signalu versus tlacitka pro prijem/ukonceni hovoru. Ale jak jsem se nekolikrat u Applu presvedcil, chce to videt na vlastni oci. Jeden dotek za 100 fotek…

  • Plně souhlasím, dock jsem ve vlákně okamžitě zmínil, CC&spol. stejný názor.

   Co mě osobně se*** je chytání se móresů Androidu potažmo Samsungu. Meníčka, meníčka , meníčka…. Aaaaaa

 20. Je to taková amatérská kopie WP. Pár příkladů:

  – prý ovládání přehrávače a fotoaparátu z control panelu je pokrok – WP oboje dělají zcela intuitivně tlačítky hlasitosti a fotoaparátu (i na zamčené obrazovce)

  – pouze bílé pozadí – WP umí bílé a černé

  – příliš barev – u WP jedna uživatelsky volitelná

  – a co ty ptákoviny, jako gaussian blur pozadí nebo paralaxní pohyb tapety?

  Udělali nedokonalou kopii Holo schématu z Androida, které je samo o sobě nedokonalou napodobeninou WP.

  • mindlesSheep (neregistrovaný)

   Lulz, ono kdyz uz nekdo ma ovladani prehravace ze zamknute obrazovky, tak vsichni co to udelaji taky jsou plagiatori a zaslouzi si jit k soudu, presne takovi idioti vedou apple, join them. A holo je nedokonalo kopii (ocividne dokonaleho a ocividne i komercne extremne uspesneho) wp, to sem se i pres kocovinu musel smat :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).