Domů » Články » Internet od Vodafonu: Po překročení FUP limitu zastavíme data (aktualizováno)

Internet od Vodafonu: Po překročení FUP limitu zastavíme data (aktualizováno)

Vodafone upravil podmínky pro poskytování datových služeb. Nově vám po překročení FUP limitu zastaví data, a nebo si můžete přikoupit další balíček.

Vodafone před několika dny upravil podmínky pro poskytování datových služeb. Upravené znění pravidel není pro zákazníky, kteří si datový tarif aktivovali po 25. únoru příliš výhodné a pokud překročí tarifem stanovený FUP limit, Vodafone jim internet jednoduše zarazí. V případě, že bude zákazník chtít využívat data nadále, bude si muset přikoupit další datový balíček. Na tuto skutečnost upozornil server Lupa.cz.

Současná situace s datovými balíčky není ve srovnání s nabídkami operátorů v zahraničí příliš růžová. Tuzemští operátoři by se měli snažit tarify postupně upravovat a za nižší cenu nabízet lepší data. Jak se ale zdá, Vodafone se rozhodl vydat vlastní cestou. Omezení se netýká uživatelů, kteří využívají starší datové tarify nebo si balíčky aktivovali před 25. únorem, protože právě k tomuto dni se vztahuje úprava podmínek:

 
Kontroverzní úprava podmínek pro datové služby u Vodafonu 

Nové znění podmínek (zobrazit) vejde v platnost 25. května. Na sociálních sítích se okamžitě zvedla silná vlna nevole a Vodafone tímto krokem naštval velký počet nových zákazníků.

Prokletý FUP limit

Princip FUP limitu je přitom zcela odlišný, než jak se k němu postavil Vodafone. Pokud se na to podíváme trochu „kamarádsky“, můžeme FUP limit vnímat jako službu, která chrání běžné internetové surfaře před uživateli, jež datové služby využívají nepřiměřeně a přetěžují tak síť operátora, například nepřetržitým stahováním objemných dat. O2 i T-Mobile po překročení FUP limitu uživateli omezí rychlost na žalostných 16 kbps. Stejné omezení Vodafone aplikuje u zákazníků, kteří si tarif aktivovali před 25. únorem. Noví uživatelé už ale mají smůlu a nedočkají se zpomalení, ale rovnou zastavení dat.

 

Zpomalení na 16 kbps není žádná výhra a využívání datových služeb s aktivním FUPem je často o nervy, to mi dá zřejmě každý z vás za pravdu, ale data stále tečou. Úplné omezení přenosu považuji za značně limitující; oficiální reakce od operátora zatím nepřišla, na MobilManii si můžete přečíst pouze krátký komentář od tiskového centra.

Jsme také zvědavi, s jakou úpravou nabídky datových tarifů přijde ve středu T-Mobile. Tisková konference je naplánována na 9:30 a podle dostupných informací to vypadá, že by změny měly být podstatně pozitivnější než v případě Vodafonu.

Aktualizováno v 16:30: Vodafone nakonec pod tíhou stížností zákazníků a mediální masáži ustoupil a v platnosti zůstanou původní podmínky. Zákazníci tedy o datové přenosy nepřijdou, pouze jim bude zpomalena rychlost připojení na výše zmíněných 16 kbps. „Na základě zpětné vazby od zákazníků jsme se rozhodli rychle jednat a neměnit podmínky FUP. Nadále bude platit, že po dosažení datového limitu se pouze sníží rychlost připojení, jako tomu bylo dosud, uvádí Vodafone na svém Facebooku.

Zdroje: Lupa, MobilMania

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fbio
Uživatel
fbio
Offline

A ještě k tomu lžou, mě obchoďák tvrdí, že to není pravda, že vše bude jako dřív…

dejvi_cz
Uživatel
dejvi_cz
Offline

To byla pouze otázka času než tohle někoho napadne, po mediální masáži chytrých telefonů s internetem, přichází na řadu tvrdá realita. Zase na druhou stranu, mě telefonem za měsíc neproteče víc než 250MB a to ho používám ve velké míře online. (Skype nemam)