Domů » Články » Internet od Vodafonu: Po překročení FUP limitu zastavíme data (aktualizováno)

Internet od Vodafonu: Po překročení FUP limitu zastavíme data (aktualizováno)

Vodafone upravil podmínky pro poskytování datových služeb. Nově vám po překročení FUP limitu zastaví data, a nebo si můžete přikoupit další balíček.


Vodafone před několika dny upravil podmínky pro poskytování datových služeb. Upravené znění pravidel není pro zákazníky, kteří si datový tarif aktivovali po 25. únoru příliš výhodné a pokud překročí tarifem stanovený FUP limit, Vodafone jim internet jednoduše zarazí. V případě, že bude zákazník chtít využívat data nadále, bude si muset přikoupit další datový balíček. Na tuto skutečnost upozornil server Lupa.cz.

Současná situace s datovými balíčky není ve srovnání s nabídkami operátorů v zahraničí příliš růžová. Tuzemští operátoři by se měli snažit tarify postupně upravovat a za nižší cenu nabízet lepší data. Jak se ale zdá, Vodafone se rozhodl vydat vlastní cestou. Omezení se netýká uživatelů, kteří využívají starší datové tarify nebo si balíčky aktivovali před 25. únorem, protože právě k tomuto dni se vztahuje úprava podmínek:

Stylový fitness náramek Honor Band 5

 
Kontroverzní úprava podmínek pro datové služby u Vodafonu 

Nové znění podmínek (zobrazit) vejde v platnost 25. května. Na sociálních sítích se okamžitě zvedla silná vlna nevole a Vodafone tímto krokem naštval velký počet nových zákazníků.

Prokletý FUP limit

Princip FUP limitu je přitom zcela odlišný, než jak se k němu postavil Vodafone. Pokud se na to podíváme trochu „kamarádsky“, můžeme FUP limit vnímat jako službu, která chrání běžné internetové surfaře před uživateli, jež datové služby využívají nepřiměřeně a přetěžují tak síť operátora, například nepřetržitým stahováním objemných dat. O2 i T-Mobile po překročení FUP limitu uživateli omezí rychlost na žalostných 16 kbps. Stejné omezení Vodafone aplikuje u zákazníků, kteří si tarif aktivovali před 25. únorem. Noví uživatelé už ale mají smůlu a nedočkají se zpomalení, ale rovnou zastavení dat.

 

Zpomalení na 16 kbps není žádná výhra a využívání datových služeb s aktivním FUPem je často o nervy, to mi dá zřejmě každý z vás za pravdu, ale data stále tečou. Úplné omezení přenosu považuji za značně limitující; oficiální reakce od operátora zatím nepřišla, na MobilManii si můžete přečíst pouze krátký komentář od tiskového centra.

Jsme také zvědavi, s jakou úpravou nabídky datových tarifů přijde ve středu T-Mobile. Tisková konference je naplánována na 9:30 a podle dostupných informací to vypadá, že by změny měly být podstatně pozitivnější než v případě Vodafonu.

Aktualizováno v 16:30: Vodafone nakonec pod tíhou stížností zákazníků a mediální masáži ustoupil a v platnosti zůstanou původní podmínky. Zákazníci tedy o datové přenosy nepřijdou, pouze jim bude zpomalena rychlost připojení na výše zmíněných 16 kbps. „Na základě zpětné vazby od zákazníků jsme se rozhodli rychle jednat a neměnit podmínky FUP. Nadále bude platit, že po dosažení datového limitu se pouze sníží rychlost připojení, jako tomu bylo dosud, uvádí Vodafone na svém Facebooku.

Zdroje: Lupa, MobilMania

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

16 komentářů

 1. fbio (neregistrovaný)

  A ještě k tomu lžou, mě obchoďák tvrdí, že to není pravda, že vše bude jako dřív…

 2. dejvi_cz (neregistrovaný)

  To byla pouze otázka času než tohle někoho napadne, po mediální masáži chytrých telefonů s internetem, přichází na řadu tvrdá realita. Zase na druhou stranu, mě telefonem za měsíc neproteče víc než 250MB a to ho používám ve velké míře online. (Skype nemam)

 3. uni (neregistrovaný)

  Tak to je drsné.

  U T-Mobilu mě zase drtí, když mi dojde FUP, tak mě aplikace, které zobrazují reklamu a tedy vytvoří požadavek na připojení se blije hláška, že jsem za FUPkou, ááá.

 4. NeoPlex (neregistrovaný)

  HAHAHAHA nic jineho k tomu nejde rict. To je drzost nejvetsiho kalibru. Neuveritelna drzost a touha po zisku operatoru + plus neschopnost CTU, vytvari tento „specificky trh“. Nedavno jsem v rodine Vodafone rusil, jeste ze tak a nikdy se k nim nevratim!! Na toho 4. operatora cekam jak na smilovani…

  • dudy (neregistrovaný)

   Žádný nový operátor nebude.

  • NeoPlex (neregistrovaný)

   dudy (neregistrovaný): proc myslis?

  • borix (neregistrovaný)

   NeoPlex: Kde by se asi vzal? ČTÚ nikdy o 4. operátorovi nemluvil, jen o aukci volných kmitočtů a vše připravil tak aby bylo rozdělení pro stávající opy co nejjednodušší. Veřejně tonepřiznají, ale se 4. opem se vlastně vůbec nepočítá a podmínky jsou pro vstup dalšího do kartelu absolutně odrazující. Takže jde jen o teoretickou možnost z oblasti snů.

  • -pekr- (neregistrovaný)

   Vodafone jsi zrušil, a přešel ke komu. LOL. Já třeba úplně stejně můžu tvrdit, že T-mobile jen přes mou mrtvolu a mrtvolu dalších několika známých. Zbývá tedy O2. Podle mě jsou problémy všude, ale kdo tvrdí, že má Vodafone méně férové jednání, než ti další dva, je naprosto mimo.

  • NeoPlex (neregistrovaný)

   -pekr-: to netvrdim vsichni jsou stejni plus minus. Ja osobne jsem neprechazel, mluvil jsem o clenovi rodiny. A ten chtel T-mob. Ja osobne jsem u O2 a taky to zadna hitpara neni. Ale co jsem mel moznost sledovat, tak Vodafone se hodne pohorsil za posledni dobu nebo aspon mi to tak prijde.

  • htcjirka (neregistrovaný)

   NeoPlex: Zalezi co si zaplatis,ja jsem u O2 a nejakych 30GB mesicne natahnu a zadne omezeni me netrapi.

 5. Revin (neregistrovaný)

  Teď koukám, že jsem v tomto měsíci stihnul přenést 1,62 GB :-). Ještě že mám firemní číslo a limit 10 GB :-)

 6. Sir Sprice (neregistrovaný)

  Tak teď mě fakt Vodafone nasral, nejenže mi nestačil ani vánoční fup 1200 MB na můj smartphone, teď nepůjdou data vůbec ? WTF! (Teda né, že by předtím šla). Naneštěstí jsem si zrušil na dva měsíce datovej tarif, protože nemám telefon a teď tohle.. s Českou Republikou to jde fakt..

 7. Martin Suchan (neregistrovaný)

  Takze misto 0 to ted bude opet 16kb/s – tomu se rika vyhra :)

  • gulii (neregistrovaný)

   už z čistě matematického hlediska je 16 lepší než 0… :D /možnost přikoupit si další data je tu vždy/

 8. Sir Sprice (neregistrovaný)

  CO si budeme povídat.. mně když se zpomalí internet na mobilu od VF, tak mi stejně už nefunguje

 9. Pipa (neregistrovaný)

  Já když přelezu tak mi přestane fungovat opera mini – která by mi mohla pomoci, zustanou fachat pouze dospělí browseři

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *