Domů » Bleskovky » Internet Explorer může v klidu umřít, ve všem jej zastoupí nový Edge

Internet Explorer může v klidu umřít, ve všem jej zastoupí nový Edge

Internetový prohlížeč Microsoft Edge je součástí systému Windows 10 od jeho počátků, avšak žije zde ve společnosti řádně ukrytého Internet Exploreru. Microsoft jej v systému ponechal z důvodu kompatibility s některými staršími weby a službami, zejména v organizacích. Nově připravovaný Microsoft Edge založený na jádru Chromium by ale mohl konečně zasadit Internet Exploreru poslední ránu z milosti.

The future of Microsoft Edge

Microsoft Edge zastoupí Internet Explorer

Microsoft na vývojářské konferenci Build odhalil, že nový Edge (nazývaný jako Chredge) dostane speciální IE mód, který má problémy s kompatibilitu řešit. K obsluze všech webů byste si tak měli vystačit s jediným prohlížečem.

Kromě toho dostane Edge novou kontrolu soukromí, a to na třech úrovních – neomezené, vyvážené a přísné. Na základě volby určíte, jaké množství dat o vás budou webové stránky shromažďovat. Novou funkcí také budou kolekce, do kterých si uživatel bude moci ukládat, organizovat a sdílet informace (text, obrázky, apod.) pro další použití v ostatních aplikacích.

ie

Edge pro macOS poprvé naživo

Microsoft také na své konferenci poprvé ukázal Edge pro systém macOS, pokud s jej chcete vyzkoušet, můžete si stáhnout testovací verzi z tohoto odkazu.

edge

Kdy se dočkáme ostré verze, Microsoft neprozradil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Tom Klíčník

    Dokud bude Explorer jedinou možností, jak obsluhovat NEN, je předčasné mu věštit konec.

    • Karel Endler

      Vzhledem k tomu, že podpora Windows 7 končí v lednu, firmy budou finišovat s přechodem na desítky. Microsoft se jim snaží dodat nový browser, kompatibilní s firemními IE aplikacemi. Nový Edge prostě bude mít navíc i jádro z IE. Jakmile to bude Edge umět, nebude důvod do desítek IE vůbec dávat a po některém upgradu v roce 2020 může konečně zmizet.

  2. Ja som sa tešil, že všetky tie web stránky tých pseudo štátnych inštitúcií na ktoré treba výhradne Explorer padnú na hubu. To by mi urobilo neskutočnú radosť keby tie predražené štátne systémy padli kvôli tomu, že MS zruší Explorer. Normálne by som to aj oslávil lebo nie je predsa možné aby som v roku 2019 musel používať Explorer to aspoň svedčí kde zastal vývoj Sloveského štátneho aparátu.

  3. No pokud bude vyřešeno vkládání el. podpisu – v jiných prohlížečích to nejde a mnohé weby si doslova vyžadují IE – tak proč ne…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).