Intel v Barceloně představil 64-bitové procesory pro zařízení s Androidem

V loňském roce Apple nastavil díky novému iPhonu 5S ostatním výrobcům novou laťku v oblasti mobilních procesorů, neboť čip A7 se stal vůbec prvním 64 bitovým procesorem v mobilním telefonu. Letos bychom se měli dočkat 64 bitových procesorů i na telefonech s operačním systémem Android a to nejen z dílen Qualcommu a NVidie, ale také od Intelu. Ten v Barceloně oficiálně představil rovnou dva takové čipy. Narozdíl od výše jmenovaných výrobců jsou však čipy od Intelu založené na architektuře x86.

 

První z nich je dvoujádrový Intel Atom Z3480, ponese označení Merrifield, je založený na 22nm Silvermont architektuře s taktem 2,13 GHz a jeho výrobce slibuje mnohem nižší spotřebu, než jakou mají současné procesory Intel. Současně tento procesor podporuje sítě LTE. První zařízení s 64-bitovým procesorem Merrifield mají na trh dorazit již v první polovině letošního roku.

 

Druhý představený čip nese označení Moorefield a nabídne rovnou čtveřici jader a vyšší takt, který je v tomto případě 2,3 GHz. Jeho součástí bude i výkonnější grafická jednotka Power VR Series 6 a podpora pro rychlejší typy operační paměti. Také tento čip přichází s podporou sítí LTE. První zařízení s čipem Moorefield se mají dostat na trh v druhé polovině letošního roku.

Ačkoliv Intel na poli zařízení s Androidem dosud velkou díru neudělal, je vidět, že má velký zájem ukrojit si z pomyslného koláče také svůj díl. Uvidíme, jakou Intel nasadí cenovou strategii, aby se stal pro výrobce zařízení zajímavou alternativou k již etablovaným výrobcům ARM procesorů. Intel také oznámil víceletou dohodu o spolupráci s partnery, jako jsou Asus, Lenovo a Foxconn, nových zařízení bychom se tak mohli dočkat poměrně brzy.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku