Domů » Bleskovky » Intel představil dvoujádrový počítač o velikosti SD karty

Intel představil dvoujádrový počítač o velikosti SD karty

V průběhu konání veletrhu CES představil generální ředitel společnosti Intel (Brian Krzanich) miniaturní počítač s názvem Edison. Celá základní deska je svými rozměry téměř shodná s běžnou paměťovou SD kartou. Díky své velikosti se má stát platformou, kterou bude možné integrovat do téměř jakéhokoliv předmětu, který se nachází v domácnosti. Srdcem miniaturního počítače se stal dvoujádrový procesor Quark (22 nm) s taktem 400 MHz, jenž má vynikat nízkými nároky na přísun elektrické energie.

O dostatečnou konektivitu se postarají moduly pro Bluetooth 4.0 a Wi-Fi. Celý kit se má k vývojářům dostat v polovině letošního roku. Chybět nemá ani vlastní obchod s aplikacemi s čímž souvisí vyhlášení soutěže pro vývojáře, kterou Intel nazval „Make It Wearable Challenge”. Pro demonstraci možností této zajímavé novinky Krzanich použil upravenou dětskou chůvičku, která zobrazovala stav dítěte na hrnečku vybaveného LED diodami.

CES 2014 - Intel Edison - komputer wielkości karty SD

Z těchto a dalších událostí je tedy zřejmé, kudy se rozhodli výrobci výpočetní techniky vydat. Je více než jasné, že podobné jednotky se velice brzy začnou integrovat jak do oblečení, tak i do zcela obyčejných předmětů jakými jsou například šálky na kávu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. Teraz už len počkať kým bude aj Elektronický Toaletný papier, nech ľudia vedia koľko kto z rodiny míňa. :D

 2. Výborně. Už se těším, až se to dostane k předním výrobcům. Ti to napojí na 17″ displeje a budou to vydávat jako úžasnou věc…

 3. Do hodinek dobry.

 4. U me hodinky mají být kus pěkné hodinářské práce bez elektroniky.

  • Richard Streit

   S tím nemohu jinak, než souhlasit. :-)

  • Pod to bych se taky podepsal, i když ty nové Pebble me jako jediné docela zaujaly.

  • marek1: A tak treba takove Citizen Proximity jsou super a je to kombinace obou pristupu. Samozrejme, kdo chce natahovaci strojek, bude hledat nekde jinde.

 5. No za chvilku tu budeme mit inteligentni hrnky na kavu, inteligentni propisky, inteligentni tricka (to uz mam pocit i je) apod. :D

  • A k čemu to bude? Že mi hrnek na kafe řekne, že ho mám studené?

   Tyhle věco mě nechávají chladnými. Propisek mám ještě zásobu slušnou.

 6. Má to nejakú kompatibitu s x86 alebo kú to má výhodu oproti menším ARM chipsetom?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).