Intel Core
Intel představil 12. generaci mobilních procesorů. Mohou mít až 14 jader
Nové mobilní procesory od Intelu vypadají vážně skvěle. Dáte jim přednost před AMD?
Cena:

Intel představil 12. generaci mobilních procesorů. Mohou mít až 14 jader

Intel Core

Společnost Intel přivezla na veletrh CES dvanáctou generaci mobilních procesorů Intel Core. Celkem bylo představeno 28 nových procesorů z řad H, P a U využívajících nové hybridní architektury s výkonnými a úspornými jádry. Nové procesory jsou vyrobené 10nm procesem, který ale Intel pojmenovává Intel 7.

12th Gen Mobile Family

Intel Core H-series

Nejvýkonnější procesory najdeme v řadě H, která je určena jak do herních počítačů, tak do mobilních pracovních stanic. Intel uvádí, že procesory z této řady si v celkovém výkonu mezigeneračně polepšily až o 40 procent, ve hrách to má být 28 procent. Ve hře Hitman 3 například Intel zaznamenal nárůst fps o 8, a to díky lepší prioritizaci zátěže CPU.

Intel Core 12 1

Nejvýkonnější jednotka Core i9-12900HK disponuje 14 jádry (6 výkonných a 8 efektivních, 20 vláken), přičemž maximální takt výkonných jader může dosáhnout až 5 GHz. Ve srovnání s Intel Core i9-11980HK profesionální uživatelé pocítí až o 44 procent vyšší výkon v Adobe Creative Cloud, o 14 procent vyšší výkon v aplikacích od Autodesku nebo o 30 procent vyšší výkon v Blenderu. V poslední jmenované aplikaci prý dokonce vrcholový Intel porazil konkurenční Apple M1 Pro i M1 Max, stejně tak si poradil s Ryzenem 9 5900HX. Na srovnání se včera představeným Ryzenem 6980HX si budeme muset počkat.

Intel Core 12 4

Nové procesory od Intelu pochopitelně podporují nejnovější standardy jako je DDR5-4800 a LPDDR-5200, PCIe 4.0, Thunderbolt 4 a Wi-Fi 6E.

gaming

S prvními notebooky s procesory z rodiny Intel Core H-Series bychom se měli setkat už v příštím měsíci.

Intel Core P-Series

Prostřední řada výkonných procesorů pro prémiové tenké notebooky přináší celkem 6 nových procesorů, přičemž top model nese označení Intel Core i7-1280P. Ten ohromí 14jádry, 20 vlákny a maximální frekvencí 4,8 GHz, TDP je přitom únosných 28 W (navýšit lze až na 64 Wattů). Pro srovnání, přímý konkurent od AMD (Ryzen 7 6800HS) má „pouze“ 8 jader, maximální takt 4,7 GHz a přitom vyšší TDP 35 Wattů.

Intel Core 12 5

Procesory Intel Core P-Series spatříme v budoucích noteboocích značek HP, Dell, Lenovo a dalších, jedním z prvních je prémiový notebook Dell XPS 13 Plus s 15 mm tenkým tělem. První počítače s procesory Intel Core P-series půjdou na trh v prvním kvartále letošního roku.

Intel Core U-Series

Poslední představené procesory spadají patří do moderních, ultratenkých a lehkých zařízení jako jsou ultrabooky, tablety nebo počítače s ohebnými displeji.

Intel Core 12 6

Vlajkovým modelem je v tomto případě procesor Intel Core i7-1265U, který disponuje 10 jádry, 12 vlákny a maximálním taktem 4,8 GHz. To na čip s TDP 15 Wattů (v turbu až 55W) není vůbec špatné. Deset procesorových jader navíc mají i procesory Intel Core i5, zatímco Core i3 disponují 6 jádry. Jedná se o působivý posun, neboť v 11. generaci „účkových“ procesorů od Intelu byla maximem 4 jádra.

První počítače s procesory Intel Core U-series půjdou na trh v prvním kvartále letošního roku. Rozho

Intel Evo třetí generace

Společně s novými procesory představil Intel i třetí edici své značky Intel Evo. Aby se jí mohly počítače chlubit, musí splňovat sérii vlastností, které jsou v třetí generaci ještě přísnější. Bude-li váš budoucí počítač označen samolepkou Intel Evo 3. edice, můžete od něj nově očekávat přítomnost procesoru Intel Core 12. generace, podporu Wi-Fi 6E, Full HD kameru a spoustu nových technologií týkajících se senzorů, konektivity a kolaborativní videokomunikace apod.

Introducing the Intel® Evo™ Platform-based Laptops

Podle předchozích požadavků musí počítače s certifikací Intel Evo splňovat následující minimální požadavky – alespoň 8 GB dvoukanálové RAM, 256GB SSD typu NVMe, biometrické přihlašování, nabíjení přes USB-C a porty Thunderbolt 4. Počítače dále musí vydržet alespoň 9 hodin na jedno nabití (4 a více hodin po 30 minutách na nabíječce) nebo se probudit ze spánku za 1 vteřinu.

Zkrátka a dobře, získat nálepku Intel Evo 3. generace nebude nic jednoduchého, avšak počítače, které ji budou mít, budou garantovat maximální uživatelskou přívětivost.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.