Domů » Bleskovky » Intel odhalil levný mikropočítač o velikosti běžné USB klíčenky

Intel odhalil levný mikropočítač o velikosti běžné USB klíčenky

Společnost Intel si na veletrh CES připravila několik novinek, pochopitelně zejména v oblasti čipů. Budoucí notebooky se dočkají nových procesorů s architekturou Broadwell, tablety zase dostanou nové Atomy Cherry Trail a opomenuta nebude ani nositelná elektronika a internet věcí, kde má najít uplatnění tento mikročip Curie o velikosti knoflíku.

  

Pro koncové uživatele však Intel postavil rovnou celý počítač s názvem Intel Compute Stick, který zaujme především svojí velikostí – je jen o něco málo větší než běžný USB flash disk. Intelu se nicméně do této malé krabičky podařilo vměstnat čtyřjádrový procesor Intel Atom Bay Trail se 2 GB operační paměti a 32GB eMMC úložiště.

  

Bezdrátová konektivita je v rukách Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0, na těle klíčenky se dále nachází jeden plnohodnotný USB port, microUSB port (pro napájení), slot na microSD kartu a HDMI 1.4, které se zasouvá do monitoru nebo televize. Klíčenka bude moci být využívána jako běžný počítač či jako malé multimediální centrum se schopností streamovat videoobsah z internetu.

    

Intel bude tento mikropočítač prodávat již v tomto čtvrtletí za cenu 150 dolarů (3 500 Kč bez DPH) s operačním systémem Windows 8.1 with Bing nebo za 89 dolarů s Linuxem (2 100 Kč bez DPH). Linuxová verze má ale poloviční operační paměť a pouze 8GB vnitřní úložiště. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Obávám se, že to není velikost běžné USB klíčenky, ty by se do toho vešly tak tři. Ale mrňavý to je, o tom žádná

  2. radin (neregistrovaný)

    mimonaut: tak za 1XX TV to určitě vidět nebude :)

  3. Lister0 (neregistrovaný)

    Když je Windows s Bingem zadarmo, proč je to o 1400Kč dražší než Linux varianta? Něco mi uniká?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).