Domů » Bleskovky » Intel na MWC představil nové mobilní procesory Atom x3, x5 a x7

Intel na MWC představil nové mobilní procesory Atom x3, x5 a x7

Řada procesorů Intel Atom se díky poslední generaci BayTrail pomalu zbavuje nálepky pomalých čipů, kterou si přinesla z netbookové éry. Už nyní se jedná o procesory, které se dokáží jak výkonem, tak efektivitou, vyrovnat svým ARMovým protějškům. Intel tak s Atomy nekončí, naopak na MWC ukázal novou generaci Atomů s kódovým označením SoFIA a CherryTrail, která si od „plnotučných“ procesorů Intel Core částečně propůjčuje označení – x3, x5 a x7.

  

Nejníže je postavený model x3, který má najít uplatnění především v  chytrých telefonech a tabletech, jedná se o vůbec první čipset Intelu s integrovanými modemy. Na trh přijde ve třech variantách, přičemž všechny budou podporovat 64bitové instrukce. Základní model nabídne dvojici jader s taktem 1 GHz a grafický čip Mali 400 MP2; prostřední bude čtyřjádro o taktu 1,2 GHz s grafickým čipem Mali 450 MP4 a konečně nejvyšší model nabídne čtyři jádra taktovaná na 1,4 GHz, grafické jádro Mali T720 MP2 a podporu sítí LTE a čipu NFC.  

  

Intel tvrdí, že Intel Atom x3 obstojí v testech ve srovnání s podobně vybavenými konkurenty od Qualcommu nebo MediaTeku, na reálné testy si ale budeme muset počkat, až se nám do rukou dostanou koncová zařízení. Služeb Atomu x3 využije dvacítka výrobců mobilních zařízení s operačními systémy Android a Windows 10 s cenou mezi 75 až 250 dolary (1 900 Kč až 6 100 Kč bez DPH). První modely mají přijít ve druhé polovině letošního roku.

   

Do vybavenějších tabletů a zařízení 2 v 1 míří čipsety Intel Atom x5 a x7, i ty jsou plně 64bitové a spoléhají se na vlastní grafické řešení Intel Gen 8. Vyrobeny jsou 14nm procesem, nabídnou podporu technologií RealSense, TrueKey, Pro WiDi a pochopitelně LTE Advanced. Použití výkonu nových Atomů již potvrdili výrobci Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo nebo Toshiba, první zařízení s cenou od 119 do 499 dolarů (3 000 Kč až 12 300 Kč bez DPH) mají přijít ještě v první polovině letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Fore (neregistrovaný)

    Ta MP400 a MP450 je vtípek ne? Však to už jsou 4 roky staré GPU a ta Mali 400 už v roce 2012 byla topová (i tak to nebyla žádná sláva) jen v provedení MP4, takže MP2 je opravdu hodně velká slabota. Mo pokud to budou nabízet za 5 dolarů, OK :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).