Domů » Bleskovky » Intel a Micron představili 3D NAND SSD disky s výrazně vyšší kapacitou

Intel a Micron představili 3D NAND SSD disky s výrazně vyšší kapacitou

Po tom, co se pevné disky (HDD) staly nejpomalejším článkem počítačů, přišla snaha výrobců toto úzké místo odstranit. Řešením byl solid state-drive, neboli SSD, které neobsahuje mechanické součásti, konzumuje méně energie a umožňuje vyšší přenosové rychlosti.

Jeho nevýhodou však byla vysoká cena a malá kapacita. Vývoj naštěstí postupuje rychlým tempem a Intel, ve spolupráci se společností Micron, představili SSD disky s mnohem větší kapacitou. S pomocí 3D NAND technologie, kdy se na sebe buňky úložiště vrství, dokáží vměstnat na plochu o velikosti plátkové žvýkačky více, než 3,5 TB úložného prostoru a více než 10 TB na disky s velikostí 2,5“.

  

Intel a Micron na sebe skládají vrstvy datových buněk s kapacitou 32 GB a slibují brzké zvýšení kapacity na 48 GB. Další společností, která představila své produkty vyrobené 3D NAND technologií, je Toshiba; ta na sebe skládá vrstvy o nižší kapacitě (pouze 16 GB).

Samsung již využívá této technologie delší dobu, spolu s přicházející konkurencí však kapacity SSD disků znatelně vzrostou, a zároveň poklesne jejich cena.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

8 komentářů

 1. Paráda.. takový 10TB SSD disk.. už se těším

  • doplnenie: uz sa tesim,ked sa ten disk pokazi…

  • Pacikx (neregistrovaný)

   Já jsem zvědavej na cenu třeba 1TB modelu. Ty dnešní částky jsou neskutěčně přehnané…

  • salam00n: Tam není prakticky co by se pokazilo:)

   Pacikx (neregistrovaný): Tak 3D NAND tu už máme (Samsung) a s cenami to neudělalo prakticky nic. Aby se ceny pohnuly, musela by být nějaká konkurenční technologie, která by tlačila cenu dolů a to magnetický záznam není.

  • Velda (neregistrovaný)

   UNI: Ne, SSD se v životě ještě nikomu nepokazilo! Omg, kdy už přestaneš kecat o věcích, o kterých za prvé nic nevíš a za druhé si je nikdy neměl v ruce? Víš co je to „vada opravitelná, z cenových důvoda rešeno výměnou“? – Tak to se ti může stát jen u SSD.

  • Velda (neregistrovaný): tak když pominu tvůj omyl s „neměl v ruce“ (aneb tak 20 PC postavených s SSD v době, kdy jsi skuhral nad jejich cenou…), tak i tvá druhá polovina příspěvku je podivná.

  • Velda (neregistrovaný)

   Tak jeslti je jen sestavuješ, tak to potom chápu, to jsi za vodou!

   Jo, ty a sestavit PC… Ach, ty děti.

  • Velda (neregistrovaný): já chápu, že při pátku člověk popije a leze po netu, tedy zde je doporučení, další témata nechat na zítra:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).