Domů » Články » Insideři mohou stahovat nové sestavení Windows 10: Další várka novinek z letního updatu

Insideři mohou stahovat nové sestavení Windows 10: Další várka novinek z letního updatu

Microsoft včera povýšil jak veřejnou, tak testovací verzi systému Windows 10 pro počítače a tablety. Update ostré verze žádné novinky nepřináší a víceméně pouze odstraňuje poslední chyby (více informací), aktualizace preview pro Insidery odhaluje další novinky, kterých se dočkáme v letním výročním updatu.

anniversary_update

Microsoft se s velkou letní aktualizací pomalu blíží do finiše, v minulém týdnu dokonce rozjel akci Bug Bash, v níž Insideři v rámci „hry“ odhalovali chyby v systému a zasílali o nich reporty. Microsoft jich nasbíral 375 tisíc a má dva měsíce na to, aby se s nimi vypořádal. Spoustu chyb opravuje již aktuálně vypuštěné sestavení s číslem 14342, kromě toho však došlo i na nové funkce.

Známé chyby

Než se ale pustíme do jejich soupisu, seznámíme vás s chybami, kterých se Microsoft v tomto sestavení dopustil:

 • Feedback Hub funguje pouze v angličtině a po aktualizaci systému mu první spuštění zabere 20 – 30 minut
 • Produkty společnost Symantec, jako Norton Antivirus či Norton Internet Security způsobují modrou obrazovku smrti, nefunguje ani aplikace QQ od společnosti Tencent
 • Linuxový terminál Bash nefunguje korektně s neanglickými klávesnicemi
 • V některých jazycích se v seznamu všech aplikací nezobrazí aplikace žádné
 • Nový smajlíci stále způsobují zobrazování čtverců ve vybraných aplikacích

Pokud vás výše uvedené chyby od instalace neodradily, můžete se těšit na následující novinky:

Microsoft Edge stahuje doplňky z obchodu a umí nová gesta

Doplňky pro Microsoft Edge bylo dosud nutné stahovat jako samostatné soubory, nyní se již nacházejí v obchodě aplikací. Kromě původních několika doplňků jsou zde i nové blokátory reklam AdBlock a AdBlock Plus. Máte-li nainstalované nějaké doplňky z předchozích sestavení, je nutné je odstranit a nainstalovat znovu z Windows Store, odkud se v budoucnu budou stahovat pořád.

adblock

Pokud používáte některé webové aplikace, například Skype for Web, budou vám z nich chodit oznámení v reálném čase přímo do Centra akcí, jestliže to podporují a udělíte jim k tomu práva.

Důležitou novinkou zejména pro tablety a později také pro smartphony je návrat dotykových gest v prohlížeči Edge. Gestem do strany lze vyvolat návrat na předchozí navštívenou stránku.

Přesměrování z webu do aplikací

Microsoft se také připravuje na novou funkci, která umožní přesměrování vybraných webových stránek do aplikací těchto služeb; pokud například odkaz na webové stránce směřuje na Facebook, nezobrazí se webová stránka Facebooku, ale spustí se nainstalovaná mobilní aplikace. Asociaci webových stránek s aplikacemi bude možné nastavit v Nastavení – Systém – Aplikace pro webové stránky.

Sdílení Wi-Fi sítí s kamarády končí

Microsoft se také rozhodl odstranit z Windows 10 funkci, která umožňovala sdílet s ostatními kontakty přihlašovací údaje k Wi-Fi sítím. Tato funkce byla prý velmi málo využívána, a Microsoftu se nevyplatí do ní nadále investovat prostředky.

Další drobnosti

Aktualizována byla nová univerzální aplikace Skype, která nově obsahuje tmavé téma a umožňuje uživatelům přepínat se mezi účty. Mobilní verze má tyto novinky dostat někdy v červnu.

Černé téma podporuje i dialog UAC, grafickou změnou prošla ikona funkce Windows Ink v hlavním panelu.

dark-mode-uac

Notifikace v Centru akcí je možné odstraňovat kliknutím na prostřední tlačítko myši (kolečko), ať už jednotlivě, nebo hromadně kliknutím na název aplikace.

Feedback hub nově Insiderům navrhuje kategorie, do nichž nejčastěji přispívají.

Linuxový terminál Bash nově spolupracuje se symlinky ve Windows a je mohou jej používat i uživatelé, kteří nemají přihlašovací jméno psané v latince.

Nové sestavení je dostupné pouze v rychlém kruhu aktualizací, dá se předpokládat, že se jedná o poslední větší přísun novinek, a budoucí buildy se již ponesou spíše ve znamení oprav chyb. Snad je Microsoft do léta opraví všechny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

 1. Steelspace (neregistrovaný)

  SKYPE: „umožňuje uživatelům přepínat se mezi účty“ No díky MS, že jsi implementoval konečně naprosto základní funkci do svý vlastní aplikace.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Ty wifi site me mrzi, je to docela uzitecna vec.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).