Domů » Bleskovky » Insideři mohou aktualizovat: Windows 10 a 10 Mobile povyšují na nové sestavení

Insideři mohou aktualizovat: Windows 10 a 10 Mobile povyšují na nové sestavení

Pokud testujete Windows 10 (Mobile) v Insider programu, tak vězte, že jeho nová šéfka Dona Sarkar poprvé stiskla červené tlačítko a rovnou vypustila do světa nové sestavení jak pro počítače, tak pro smartphony. V obou případech nese číslo 14361 a je dostupné v rychlém kruhu aktualizací.

windows-anniversary-update

Co je nového na počítačích a tabletech?

Microsoft ve Windows 10 opět opravil velké množství chyb a přidal několik novinek, které se stanou součástí výroční letní aktualizace. Služba Windows Ink pro přirozenou práci s dotykovým perem funguje ještě lépe – u vybraných zařízení (např. Surface Book) umí pravítko využít celou plochu displeje / ikona služby u podporovaných aplikací je mnohem lépe viditelná / náhled aplikace SketchPad se načítá rychleji a tlačítko „smazat vše“ je více viditelné.

Další novinkou tohoto sestavení je oficiální doplněk služby LastPass pro prohlížeč Microsoft Edge či kontejner Hyper-V umožňující nativně používat ve Windows 10 Docker. Na základě zpětné vazby Insiderů bylo upraveno Nastavení, v němž se nově na každé obrazovce nachází tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku nastavení. Zvýrazněné položky v nastavení nově ctí zvolenou systémovou barvu a došlo i k drobnému nárůstu velikosti písma v názvu sekce nastavení.

settings-app-improvements-1024x832

Microsoft přebarvil i některé ikonky, například pro jednotku Blu-ray či pro ikonu sítě v Centru akcí – ta má nově znázorňovat, zda jste připojeni kabelem či bezdrátově. V Centru akcí se také zmenšily ikonky u notifikací.

Storage.Optical.Blueray_256

Proč nové sestavení neinstalovat?

Zdá se, že Microsoftu se s blížícím se létem daří odstraňovat závažné chyby anebo jich ve svém oficiálním seznamu změn méně uvádí. V tomto sestavení nelze otevřít položku Soukromí v nastavení, a nekorektně se může chovat prohlížeč Edge, pokud otevřete odkaz na stažení souboru z jiné aplikace. Ostatní chyby se týkají vybraných lokalizací systému – francouzští uživatelé tento build nedostanou, japonští uživatelé nemohou využívat predikcí textu a uživatelé v Číně a Brazílii přijdou o schopnost otevřít nabídku Start během instalace aplikace.

Co je nového na mobilech?

Žádná stěžejní novinka pro smartphony nepřišla, spíše se opravovaly chyby a přidávaly méně viditelné drobnosti jako vzhled u odstraňování více notifikací či schopnost zmenšit klávesnici pro psaní jednou rukou u 5palcových zařízení.

Proč raději s instalací na smartphone nespěchat?

Vývojáři aplikací přijdou s tímto sestavením o schopnost nahrát do telefonu aplikace přes Visual Studio 2015 Update 2, jediná možnost je přes příkazovou řádku. Nemusí také korektně fungovat vybrané funkce Cortany a po instalaci tohoto sestavení dojde k přeházení rychlých přepínačů v Centru akcí. U některých dual SIM zařízení stále nemusí fungovat datové připojení na sekundární SIM kartě.

Červnové lovení chyb

Microsoft v dubnu rozjel několikadenní akci Big Bug Bash, ve které Insideři formou úkolové hry hledali ve Windows 10 (Mobile) chyby. Jelikož se vydání ostré verze desítek blíží, chce Microsoft tuto akci zopakovat, a to příští týden během čtyř dní. Více informací bude brzy k dispozici ve Feedback Hubu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. kraken (neregistrovaný)

  Mam otázku. Uz dlhsie to nesledujem. Ako je to s aktualizáciou v Insider pre telefóny ktoré nemajú oficiálnu podporu. Teda Lumie nap 920. Ci dostavajú aj tieto zariadenia update cez Insider alebo skončili len na nejakej verzii. Dakujem.

  • ... (neregistrovaný)

   Tak Redstone buildy nedostávajú, iba 10586.xxx

   • kraken (neregistrovaný)

    Tak ze teraz ked prejdem z WP8.1 na insider tak dostanem najnovsi build? Uz som sa v tom nejak stratil.

   • nanichodnik (neregistrovaný)

    myslim, ze teraz mozte prejst uz len na release preview, pretoze uz aj v insider fast aj slow je RS1 build.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Jo, takovýhle články jsou vpohodě. Dobře členěnej a čitelnej changelog.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).