Domů » Články » Insideři dostávají nové sestavení Windows 10 pro PC a smartphony. Novinek je spousta

Insideři dostávají nové sestavení Windows 10 pro PC a smartphony. Novinek je spousta

Microsoft měl včera rušný den. Nejenže vypustil do éteru Windows 10 Mobile pro vybrané starší smartphony, ale stihl ještě aktualizovat i počítačovou a mobilní verzi desítek v programu Insider. Na obou verzích nese sestavení číslo 14291 a je dostupné prozatím pouze v rychlém kruhu aktualizací. Instalace mobilní verze je omezena na smartphony Lumia 550, 650, 950, 950 XL, Alcatel OneTouch Fierce XL a Xiaomi Mi4, v následujících týdnech však bude dostupná dalším modelům z aktualizovaného seznamu zařízení schopných účastnit se programu Insider.

Doplňky v Edge

Insideři se dočkali dlouho očekáváné funkce, prohlížeč Microsoft Edge si konečně poradí s doplňky. V nabídce jsou prozatím pouze tři – Microsoft Translator, Reddit Enhancement Suite, a Mouse Gestures, tedy překladač webových stránek, soubor modulů pro pohodlnější čtení diskuzního fóra Reddit a podpora pro nová gesta myši.

edge

Doplňky jsou ukryty pod třemi tečkami vpravo nahoře v nabídce Rozšíření, stahovat je lze i z této stránky.

Microsoft Edge Extensions Preview – How to install extensions

Microsoft Edge se také naučil připínat otevřené panely do lišty do horní lišty. Připnuté panely jsou umístěny zcela vlevo a představuje pouze jejich ikona. Po zavření a znovuotevření prohlížeče zůstanou připnuté panely na svém místě.

Edge také rozšířil kontextovou nabídku při pravém kliknutí na adresu v adresním řádku, je zde klasická nabídka pro vyjmutí, kopírování a vkládání textu, nechybí zde ani položka vložit a rovnou otevřít. Microsoft také zvětšil tlačítko pro zavírání panelů v mobilní verzi Windows 10.

Vylepšené Windows Mapy

Když v týdnu společnost HERE oznámila ukončení podpory svých aplikací pro Windows 10, Microsoft uvedl, že se chystá aktualizovat svoji mapovou aplikaci, která funkce HERE aplikací přebírá. Vylepšená aplikace je součástí tohoto sestavení a je dostupná jak na počítačích a tabletech, tak i na smartphonech.

maps-app-pc-1024x695

  • Změněno bylo prostředí a uživatelské rozhraní, které má být lépe přizpůsobeno ovládání jednou rukou. Změnil se i vzhled navigace, zejména v režimu na šířku
  • Nově lze prohlížet více položek ve vyhledávání v jednu chvíli a přepínat se mezi nimi
  • Výsledky vyhledávání či návrhy tras lze minimializovat, aby mapa dostala co nejvíce prostoru
  • Štítky vyhledávání mají být viditelné přímo na mapě, nebude tak nutné neustále přepínat mezi zobrazenými výsledky a mapou
  • Pokud je aktivována Cortana, poskytuje hlasové navigační pokyny
  • Vylepšena byla logika pro vyhledávání v blízkém okolí
  • V seznamu oblíbených měst ve 3D lze nově vyhledávat, takže není nutné neustále scrollovat
  • Do seznamu oblíbených položek lze přidávat poznámky a jsou dostupné i v offline režimu

wp_ss_20160317_0001-576x1024

Nový budík a nové vstupy pro Japonce

Microsoft také lehce pozměnil desing aplikace budíku, zejména rozhraní pro volbu času.

wp_ss_20160317_0002-576x1024

Nové sestavení na tabletech také potěší ty, kteří píší japonským systémem kana. Pro tyto účely Microsoft připravil novou klávesnici, kterou je možné ovládat jednou rukou podobně jako na mobilních zařízeních.

JPN10KeyOnehandedSIP-1024x565

Windows 10 se také naučily rozpoznávat psanou japonštinu přímo z řádku pro psaní.

JPNHandwriting-1024x212

Feedback Hub: Nová aplikaci pro zasílání zpětné vazby

Insideři také s tímto sestavením dostávají nový nástroj pro zasílání zpětné vazby. Jmenuje se Feedback Hub a slučuje v sobě staré aplikace Windows Feedback a Insider hub. Nové řešení je dostupné jak na smartphonech, tak na PC, a nabízí jednoduchý přístup ke všem důležitým funkcím jako vyhledávání, hlasování k ostatním zpětným vazbám nebo zasílání nových podnětů. Těm lze nově přidělovat podrobnější vysvětlující komentář, aby bylo možné pro přehlednost zkrátit nadpisy jednotlivých problémů/nápadů. Insideři nově uvidí i odpovědi a komentáře inženýrů Microsoftu.

FeedbackHub14291-1024x609

Známé chyby

Sestavení 14291 opravuje mnoho chyb jak v počítačové, tak v mobilní verzi, přesto se několika chybám Microsoft nevyhnul.

Chyby na PC a tabletech

Zařízení Surface Pro 3/4 a Surface Book mohou mít potíže se zamrzáváním systému a nefunkčností ovládacích prvků, systém může zamrzat i po připojení ovladače z Xboxu 360/One. S nestabilitou se mohou potýkat i nějaké aplikace, například QQ, Windows Live Mail či Encoder 4, a také nejsou funkční bezpečnostní programy od společnosti Kaspersky.

Chyby na smartphonech

Problémy se nevyhnuly ani testovací verzi mobilních Windows. Pokud telefon s tímto sestavením uvedete do továrního nastavení a následně jej obnovíte ze zálohy, neobnoví se seznam zálohovaných aplikací a zůstanou po nich na domovské obrazovce šedé dlaždice. Ty sice lze odstranit a aplikace znovu nainstalovat, neuchovají si však svá nastavení. Microsoft tudíž obnovu do továrního nastavení nedoporučuje, nechcete-li přijít o svá data v aplikacích.

S novým sestavením také nefunguje synchronizace s náramky Microsoft Band 1 a 2, synchronizovat lze jednorázově při dočasné změně jazyka telefonu.

Mezi připojeným příslušenstvím není viditelný Microsoft Display Dock, pokud je na něm nainstalován firmware verze 3 a nižší.

Insideři navíc najdou v nastavení novou položku Aktualizace a bezpečnost programu Windows Insider, jedná se však o prozatím nefunkční odkaz, který bude aktivován v budoucnu, do té doby budou veškeré kroky spojené s Insider preview realizovány standardně skrze aplikaci Insider Program.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments