Domů » Bleskovky » Insideři dostávají nové sestavení Windows 10 Mobile a Peněženku 2.0 s NFC platbami

Insideři dostávají nové sestavení Windows 10 Mobile a Peněženku 2.0 s NFC platbami

Microsoft v posledních týdnech vydává nová sestavení Windows 10 (Mobile) pro Insidery jako na běžícím páse. S blížícím se létem a chystaným příchodem výročního updatu stále systém ladí a odstraňuje z něj poslední nalezené chyby. V mobilní verzi se seznam známých chyb smrsknul na minimum, a tak si mohli v Redmondu dovolit vypustit sestavení s číslem 14367 do pomalého kruhu aktualizací. Rychlý kruh je ale opět o něco napřed, včera totiž vyšlo sestavení s číslem 14371.

Spousta oprav a nové chyby

Prakticky všechny novinky zveřejněné na oficiálním blogu začínají slovy „We fixed“, takže byla opět odstraněna spousta chyb, s nimiž bychom se snad v budoucnu neměli setkávat, tudíž není důvod se o nich rozepisovat. Opravy proběhly na mnoha místech – v Nastavení, Hudbě Groove, Centru akcí, klávesnici, Bluetooth, Wi-Fi, Microsoft Edge; zkrátka napříč celým systémem. Objevily se však i nové chyby, které v předchozích sestaveních přítomny nebyly:

 • Kvůli změně formátu záloh systému Windows 10 Mobile nebude po návratu na stabilní sestavení s číslem 10586 fungovat obnovení ze zálohy korektně, např. se nezachová rozestavění dlaždic na domovské obrazovce.
 • Starší Lumie se Snapdragonem 800 se mohou potýkat se sníženou výdrží na jedno nabití
 • Microsoft vyšetřuje i nepředvídatelné chování Wi-Fi, jemuž se věnuje diskuze na těchto stránkách

Peněženka 2.0

Microsoft také do Windows 10 Mobile v programu Insider (sestavení 14360 a vyšší) vypustil aktualizaci aplikace Peněženka. Ta povýšila na verzi 2.0, přičemž její největší novinkou je podpora bezkontaktních NFC plateb. Do peněženky si lze nahrát platební kartu, např. od Visa nebo MasterCard, a platit v obchodech s terminálem podporující NFC platby přímo smartphonem.

Bohužel stejně jako u konkurenčních systému NFC platby na Windows 10 Mobile nebudou fungovat v České republice, zatím fungují pouze u několika bank v USA a pro jejich používání je nutné vlastnit nejnovější Lumie 950, 950 XL a 650. Tato služba bude do ostrého provozu spuštěna letos v létě s výročním updatem mobilních Windows 10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

35 komentářů

 1. Nerozumiem tomu, prečo by to nemalo u nás fungovať. Na rozdiel od konkurenčných systémov, tento by mal fungovať všade, kde fungujú bežné bezkontaktné platby MasterCard/Visa kartami.

  • Johny (neregistrovaný)

   Asi pujde o nějakou byrokratickou záležitost. Z technického hlediska opravdu není důvod a osobně bych velmi ocenil, kdyby tato možnost existovala i pro PayPal apod. – i když tedy bezkontaktní platby nevedu z obavy ze zneužití :D

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Musí to posvětit banka, musí to posvětit karetní asociace, musí proto být přizpůsoben HW a SW v telefonu.

   Dané zařízení je dále nutné důkladně otestovat na všechny možné situace. A teď si představ kolik je stovek potencionálně podporovaných telefonů (najdi si třeba toto: Visa Mobile Compliant Pruducts List).

   A potom z toho vypadne, že je to velice komplikovaný proces, na kterém bankovní domy AKTIVNĚ pracují již třeba více než rok. Fakt to není prd*el:)

  • Johny (neregistrovaný)

   M.BoBo: Bankovních „domů“ se tohle přece vůbec netýká, ty pouze využívají službu kterou jim zprostředkovává VISA a spol. Z karty se ty peníze odečtou naprosto stejně a bezkontaktně s kartou můžete platit kdekoliv v zahraníčí, kde to technologie umožňují. To jestli to posvětí banka je naprosto druhořadá věc, která nemá vliv na to, jestli služba tady může fungovat nebo ne. To by bylo jako se ptát v každém papírnictví, jestli do čech můžu dovážet tužky z německa :-) Jediné na co se tedy může čekat je právní ošetření dané služby v daném státě (podobně, jako to bylo v případě streamování hudby u last.fm).

  • Johny (neregistrovaný): Bankovní dům ti vystavuje onu kartu:) Je to bermudský mnohoúhleník, bankovní dům, uživatel, obchodník, karetní asociace, poskytovatel platebního terminálu, výrobce přístroje. Do toho se rád míchá operátor (platby skrz SIM).

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Johny, právě těch bankovních domů se to sakra týká! Kreditní společnost tvůj bankovní účet nespravuje. Banka ano a proto je z její strany nutná autorizace platby. U NFC plateb bude použito kódování kvůli zamezení zneužití digitálních dat a stejný systém bude muset mít i banka. Prostě bez podpory banky máš smůlu. Tuším, že ČSOB už na to má i aplikaci. Až bude pro můj OS, tak to vyzkouším.

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Uni, už by to mělo jít i bez operátora. Kariérní společnosti spolupracují na vývoji NFC pláč je v tom zatím slušnej bordel.

  • Chmeldas (neregistrovaný): Ano, proto píši, že se do toho rád míchá, ne že je podmínkou:) Jestli se nepletu, tak aktuálně poslední PR nějaké banky „platby NFC“ bylo právě ve spojení s SIM, takový relikt, asi oprášili nějaký projekt.
   A dost tě zlobí T9 co, Kreditní=karetní, Karierní=karetní:)

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Přesně jak píše Chmeldas, banky se to sakra týká, jelikož si právě musí nechat vytvořit onu aplikaci, přes kterou se bude bude provádět platba a tu aplikaci také příkladně otestovat. Karetní asociace dodá jen svolení, ale vývoj je na bance.

   Třeba u KB už finišují poslední testy než se HCE pustí, ale vyladit to na „milion“ zařízení a mnoho terminálů (online, offline + různé finanční ústavy, které ho zpravují), kdy se u každého chová aplikace jinak, to nějaký čas zabere.

  • Johny (neregistrovaný)

   uni + Chmeldas: Ale to tu službu vůbec nezajímá, co máš za banku. To je pak na každý bance, jestli umožní platby přes mobily nebo ne, ale nebrání to tomu, aby daná služba v té dané zemi fungovala – OMG :D Jak Chmeldas píše, je pak pouze na bance, jestli platbu autorizuje, tzn. jestli když tu službu už použiješ u terminálu, jestli i zaplatíš nebo tam babce vyjede „platba neschválena“, není to ale důvod, proč tu ta služba obecně nemá fungovat. Banky jsou až back end samotné služby a je jen na nich, jestli to pak využijí nebo ne. Moc kecat do toho ale, jestli ve státě funguje nějaký standard, nemají absolutně žádnou, maximálně tak ČNR. (BTW když přijede američan a pokusí se bezkontaktně zaplatit na terminálu telefonem, tak zaplatí!Stejně tak pokud vy pojedete s bezkontaktní kartou do zahraničí, opět zaplatíte na všech terminálech. Proč? Protože tohle neřeší bankovní domy, ale karetní asociace a to bez ohledu na to, která banka to využije.)

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Uni, snaží se tam nacpat. Je to potenciální zdroj příjmů s minimem nákladů. Ve spojení se SIM je to opravdu přežitek.
   Jj, T9 mi dává na frak. Ještě jsem jí nevnutil svůj slovník. Svůj iP jsem to naučil, ale služební P8 se furt nějak brání. :D

  • Pohny (neregistrovaný): Tak znovu, je to banka, kdo ti vydává karty k tvému účtu. A pokud ti banka nevydá kartu (zde token? do zařízení), tak si s tím nezaplatíš, protože tvá placka není platební kartou, banka ti ji nevydala.
   Pak jak říkáš, nemají co kecat do procesu platby. Oni si své splnili, vydali ti kartu. Vlastně je to ten největší frontend:)

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Johny: Kdyby tvá teorie byla správná, tak třeba Apple Pay (trochu jiné HCE platby) funguje všude včetně ČR. I toto také (a nejenom) závisí na bance, která tuto službu také musí podporovat.

  • Johny (neregistrovaný)

   Uni: tak já nevim, tak si to přečti ještě jednou.

   Služba jako taková funguje nezávisle na tom, která banka do ní vstupuje a využívá ji. Banka je rozhodne back end ;-) To je jak kdybys tvrdil, že v čechách nemůžeme platit VISA, dokud se všechny banky nedomluví s asociací :D to je krav1na, VISA služba, stejně jako její NFC varianta není vázána na to která banka ji v budoucnu využije a rozhodně třeba mbank ji nemusí dát zelenou na oblast česke republiky :DDD Článek mluví o tom, že SLUŽBA jako taková tu nebude, nikoliv že ji banky nebudou nabízet, tohle se bank vůbec netýká.

  • Johny (neregistrovaný): Jo tak, to pak ano. Ale koho to zajímá, že si amík tady svou Lumií nezaplatí. 99% z nás nás zajímá, kdy MY si zaplatíme. A k tomu potřebujeme onu banku:-) A dle všeho, ani karetní společnosti CZ trh nezajímá, když jak říkáš jde v zásadě o byrokracii.
   Tady musí vzniknout popud že strany banky. A tady je sakra ta záhada, proč na to tak pečou…

  • Johny (neregistrovaný)

   M.Bobo ? A na to jsi přišel jak, že zrovna Apple Pay by mělo fungovat všude na základě mého příspěvku? Já řekl, že to vůbec nezávisí na bankách, jestli daná služba v dané zemi funguje! [odkaz] Jak je napsáno zde, s Apple Pay tu normálně platit můžeš, ale ŽÁDNÁ Z EVROPSKÝCH BANK danou službu nenabízí (to ale nemá s tím, jestli služba funguje nic společného, stejně jako to, že v čechách můžu jíst tamarind, přesto, že ho neprodává žádný řetězec) – to za prvé a za druhé služba je lokálně uzamčena v samotném zařízení a není možné ji vůbec využívat a to je merit věci, o kterém já tu mluvím. Že to, jestli daná služba bude na území ČR fungovat není vůbec otázkou bank, ty jsou až na backendu, jestli danou šlužbu nabídnou svým zákazníkům.
   1. službu musí nabízet Apple/Windows pro danou zemi
   2. služba musí mít v zemi právní oporu
   Pak služba funguje

   Pak až teprve přistupuje banka a může zvážit, jestli si danou službu pronajme. Ale nekecá vůbec do toho, jestli se služba v dané zemi spustí.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Jak píšeš v posledním odstavci „Pak až teprve přistupuje banka.. „, tak přesně tak to je a to tu celou dobu tvrdím. Bez banky bezkontaktní platby nespustíš. Ona banka musí mít vazby na karetní asociaci a musí HCE platby podporovat a i ty testy a vývoj si potom řeší banka.

   PS: Apple Pay můžeš využít i Ty, jen je nutné využít kartu jiné banky, konkétně britské banky (opět sme u bank) viz článek na letemsvetemapplem „Apple Pay funguje v České republice. Vyzkoušeli jsme jí a povíme vám, jak jí aktivovat“.

   České banky by Apple Pay také rádi přinesli pro své klienty, ale je složitý a nákladný proces.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ach jo… mě už to fakt nebaví… tak si třeba věř, že brambora je pánem světa.

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Johny, Johny, pravdu máte oba. Záleží na úhlu pohledu a definici služby. Bez podpory ze strany banky máš smůlu. Ano služba na našem území dostupná je, ale pro klienty našich bank dostupná není. Tím pádem jako by ani neexistovala. Je to stejne jako když si chceš v Irsku nabít telefon ze zásuvky. Zásuvku máš, nabíječku máš, telefon máš, ale bez redukce do zásuvky (podpora ze strany našich bank) telefon nepřipojíš…

  • Johny (neregistrovaný)

   Ne, není dostupná. Je dostupná technologie zprostředkovávající službu do ameriky kde dostupná je. Tady dostupná není (viz článek) protože primárně nefunguje na tom telefonu a neni lokalizovaná pro dané území!!! Američanovi funguje ne proto, že funguje u nás, ale proto, že má vše lokalizované u sebe a využívá jen danou technologii. Proboha používejte hlavu už konečně.
   Nakreslete si množiny (vennovy diagramy) nebo já už nevim. Na bankách opravdu nezáleží, jestli služba bude zpřístupněná v telefonu, jak se píše v článku a jak v prnim příspěvku naznačil Bobo. Kapiš? To je jak tvrdit že služba nebude dostupná, protože ty si jo nenainstaluješ… logicky! ale pro ty co jí budou chtít využít tu bude. Stejně tak tu bude pro banky až to projde schvalovacím procesem. Pochop už, že banky jsou klient té služby. Ty si jí pronajímají od těch karetních společností a převádí ji pak na své klienty – zjednodušeně řečeno.

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Hlavu by jsi měl začít používat ty. Bavím se o NFC platbách obecně. Že na bance nezáleží? Totální kravina! Bez podpory banky se můžeš jít klouzat. Musí to ošetřit právně i technicky na své strane. Funguje to jako kruh. Máš podporu banky, kreditní společnosti a telefonu? No problém. Funguješ i u nás. Tím pádem platí, co jsem napsal. Služba u nás dostupná je! Sice ne pro klienty našich bank, ale je. Zajišťuje ji kreditní společnost a banka klienta! Až naše banky vyřeší vše právně a technicky, tak službu zpřístupní i u nás.

  • Johny (neregistrovaný)

   nejsem jasnovědec. Četl jsi článek? Je o lokalizaci služby u nás. S tim banky nesouvisí. Tečka.

  • Johny (neregistrovaný)

   *jasnovidec

  • Johny (neregistrovaný)

   btw píšeš kraviny :-) vůbec nemáš o tom šajn, ale plácej si co chceš

 2. Coraq (neregistrovaný)

  Prosim vas. Co mate nove sestaveni. Lze aktivovat Cortanu i v systemu v cestine?

  • Nelze.

  • Tomas (neregistrovaný)

   Co mate porad s tohou cortanou. 99% uzivatelu, jako i ja, nema duvod pouzivat Cortanu

  • Možná ano, ale bohužel jsou na ní navěšeny falší fíčury, jako třeba quiet hourse :-( A tu bych sakra využil….

  • A to je taky problem ten telefon nastavit na anglicky jazyk?

  • Johny (neregistrovaný)

   Je, protože to ti přinese další problémy – kupříkladu absenci českých a dalších apps ;-)

  • Johny: Jazyk není to samé, co region (naštěstí). To, jaké apps se zobrazí ve storu, se řídí podle regionu. Cortana se řídí podle jazyka.

  • Chmeldas (neregistrovaný)

   Johny, na to by neměl mít jazyk v telefonu vliv. Absenci českých apps by měla způsobit až změna regionu. Teda jestli si to pamatuju dobře. Nějakou dobu už W10M nepoužívám.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ano, měl jsem za to, že Cortana je vázána nikoliv na jazyk, ale na region ( [odkaz] ) a proto jsem to bral i tak, že TomasSX1 se vyjadřuje k tomu.

  • Cortana je opravdu vázaná na region, nikoliv jazyk.. já třeba mám telefon v angličtině, ale region cz.. a cortana mi nejde.. i když bych ji milerád používal anglicky…

  • q (neregistrovaný)

   Insider momentalne nemam, ale mne sa zda, ze toto v Redstone uz neplati a je to viazane ba na jazyk

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).