Domů » Články » Insideři dostávají nové preview Windows 10: přináší spoustu novinek a větší transparentnost

Insideři dostávají nové preview Windows 10: přináší spoustu novinek a větší transparentnost

Microsoft včera večer vydal nové testovací sestavení systému Windows 10 s číslem 17083, a tak mohou Insideři objevovat nové funkce, které se připravují do následující velké jarní aktualizace.

Správa písem v Nastavení

Do moderního Nastavení se přesouvá další položka z Ovládacích panelů, a to správce písem, chcete-li fontů. V Nastavení bude možné v písmech vyhledávat a zobrazovat jejich podobu v textech v různých jazycích, pro které jsou navrženy.

Ve správci také bude možné pracovat s barevnými znaky či dynamickými písmy OpenType Variable, které umí měnit tloušťku ve více úrovních a nikoliv pouze ve dvou stavech normální a tučné.

Každé z písem pak dostane svoji zvláštní náhledovou obrazovku, do které bude možné zadat vlastní text pro kontrolu zobrazení.

Správce písem také dokáže jednotlivá písma ze systému odinstalovávat či naopak instalovat nová, k čemuž bude sloužit obchod aplikací Microsoft Store. Zatím se v něm nacházejí fonty z knihovny Microsoftu, v budoucnu se však bude nabídka rozrůstat.

Novinky v Timeline

Microsoft také ladí novou funkci Timeline, která se objevila v minulých sestaveních. Nově bude možné hromadně mazat záznamy z minulosti od určitého dne či hodiny. Vzhledem k množství odstraňovaných záznamů bude nutné tuto volbu potvrdit.

Druhou novinkou je podrobnější kontrola nad soukromím činností – v základu bude synchronizace aktivit s cloudem vypnutá a v časové ose se budou zobrazovat pouze činnosti za poslední čtyři dny na daném zařízení. Teprve po povolení bude možná synchronizace a ukládání aktivit z více zařízení.

Kontrola diagnostických dat

Microsoft se hned po představení Windows 10 setkal s nařčeními, že neoprávněně odesílá na své servery zašifrovaná data. V drtivé většině se jednalo o diagnostická data pro zlepšování služeb, přičemž jejich zasílání bylo možné vypnout (dokonce už při samotné instalaci systému). Pro větší transparentnost Microsoft do jarního updatu přidá uživateli možnost prohlížet si veškerá data odesílaná na servery Microsoftu, a to v seskupené podobě podle kategorií přesně tak, jak je redmondští dostávají.

V těchto datech bude dostupný i vyhledávač a filtr, pomocí nichž bude snadnější se v zasílaných orientovat, byť pro běžného uživatele se bude spíše jednat o nesrozumitelnou změť znaků.

Kvůli větší transparentnosti také bude možné v systému nastavovat změny v úrovni diagnostických dat, a to jak u správců systému, tak u běžných uživatelů.

Řízení oprávnění aplikací

Od tohoto sestavení dostanou uživatelé možnost rozhodnout se, které moderní aplikace budou mít přístup do složek s obrázky, videi nebo dokumenty. Pokud aplikace vyžaduje přístup do konkrétní složky, musí o něj požádat a získat povolení přímo od uživatele. Toto rozhodnutí bude možné kdykoliv změnit.

Další funkce

Období klidu se přejmenovává na Focus Assist (český překlad zatím neznáme) a bude možné vybrat si ze tří možností „zklidnění“ centra akcí – pouze prioritní oznámení, pouze alarmy, nebo zcela vypnuté

Službu Windows Hello bude možné nastavit přímo ze zamykací obrazovky, namísto jejího hledání v Nastavení

V detailu moderních aplikací v Nastavení bude nově možné nechat si zobrazit verzi aplikace

Aplikace, které se pouštějí po startu systému, bude možné třídit podle jména, stavu a dopadu na zpomalování startu systému

Byly vylepšeny virtualizační služby Hyper-V / WSL a některé funkce v usnadnění přístupu

Sets v jarním updatu nebudou

Microsoft u některých Insiderů v rámci A/B testu ověřoval schopnosti chystané funkce Sets, která umožňuje moderním aplikacím pracovat namísto v záložkách namísto klasického režimu v oknech. Microsoft však nyní uznal, že tato funkce není dostatečně připravena na to, aby se v jarní aktualizaci objevila, a odsunul ji do příští testovací větve Windows.

Známé chyby

Jako každé testovací sestavení, ani tohle se neobešlo bez chyb. Microsoft na svém blogu uvádí následující:

 • V tomto sestavení nefungují klienti VPN
 • Po instalaci písma z Microsoft Store a následné aktualizaci systému (budoucího Insider updatu), písmo nebude v další verzi dostupné, byť se tak bude v obchodě tvářit.
 • Ve smíšené realitě stále nejde otvírat InPrivate okna v Microsoft Edge, namísto nich se otevřou okna klasická
 • Přehrávání audia v Microsoft Edge se občas samovolně ztlumí; řešením je minimalizace a opětovná maximalizace prohlížeče
 • Win32 aplikace připnuté ke Startu mají prázdné dlaždice, které ukazují pouze název začínající písmenem W a vlnovkou
 • V některých případech nefunguje korektně multitasking na dotykových displejích
 • Odkaz do pokročilého nastavení displeje nefunguje, v případě nutnosti nastavení je možné otevřít dialog zadáním příkazu “rundll32 display.dll,ShowAdapterSettings 0” do okna „Spustit“.

Microsoft na svém blogu upozorňuje Insidery na výroční dotazník a také na blížící se Bug Bash, což je pravidelná akce, při níž Insideři v systému vyhledávají chyby a získávají za to body v doprovodné aplikaci. Hledání chyb bude trvat od 2. do 11. února.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

 1. Daniel Stiegler

  Pane Karásek,

  Microsoft nikde nevydal oficiání oznámí, které funkce se dostanou v rámci jarního updatu do Windows 10. Ovšem z toho co si můžete na internetu dohledat se nakonec dozvíte, že se od systému oznamování velkých funkcí opouští, neboť v Redmondu nejsou schopni dodržet deadline.
  Nechci tím Microsoft nijak extra hájit, ale bylo by fér se nad tím objektivně zamyslet a trochu lépe formulovat text, takto to vypadá že „zase něco nedodrželi“ a to není pravda.

 2. Příště konečně pokročilá správa barev.Já bych se zaměřil na jednu věc tu dodělal a potom vydal v updatu..Zlatý xpčka tam šlo nastavit snad všechno..Ještě integrovat linuxový aplikace – Balíčky i systémový – Kde,Gnome…atd.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).