Domů » Články » Insideři dostávají nová sestavení Windows 10. Jaké přináší novinky?

Insideři dostávají nová sestavení Windows 10. Jaké přináší novinky?

Po delší odmlce se opět podíváme, co nového se chystá do systému Windows 10. Za poslední týden vyšla v rychlém kruhu aktualizací hned dvě sestavení s čísly 17682 a 17686, dnes se v souhrnném článku podíváme, co přináší nového.

Vylepšení Sets

Microsoft stále ladí funkci Sets, která umožňuje pracovat s aplikacemi v panelech v jednom okně, namísto otvírání více oken. V sestavení 17682 byla upravena obrazovka při otevření nového panelu, aby bylo zjevná možnost otvírat další aplikace – nabízeny jsou nejčastěji používané aplikace, i kompletní seznam nainstalovaných titulů s podporou Sets. Vespod této obrazovky se bude nacházet nové tlačítko pro přepínání mezi aplikacemi a novinkami.

Ovládání bezdrátového promítání

Na podzim se částečně změní i funkce bezdrátové promítání obrazovky na jiné zařízení, např. projektor. V současnosti se promítání ukončuje přes centrum akcí, po podzimním updatu přibyde do horní části obrazovky proužek, který umožní kontrolovat stav připojení či rychlé odpojení, podobně jako u režimu vzdálené plochy.

Z tohoto panelu také bude možné přepínat se mezi třemi režimy – hry, produktivita a video; každý z nich bude nastavovat různou latenci a kvalitu obrazu pro maximální funkčnost.

Biometrická autentizace v Microsoft Edge

Microsoft také vývojářům webů zpřístupní nová API pro webovou autentizaci. Díky tomu budou moci přímo do svých webových stránek přidat podporu Windows Hello, tedy různým způsobům přihlášení, např. PINem nebo biometrickými údaji, použít také půjde externí autentizátory, jako bezpečnostní klíče FIDO, apod.

Nastavení po upgradu

I po úspěšné aktualizaci se může zobrazit následující dialog pro dodatečné nastavení některých funkcí, zejména těch, které se mezi jednotlivými sestaveními změnily.

Tuto nabídku bude možné přeskočit a přejít přímo na pracovní plochu.

Podrobné nastavení oblasti

Do sekce čas a jazyk v moderním nastavení přibyla položka pro úpravu oblasti a formátu zobrazení data, času, měny, kalendáře, apod.

Balíčky těchto nastavení pro jednotlivé jazyky půjde stáhnout jako aplikace přímo z Microsoft Store.

Počítač vás již nebude odposlouchávat

Microsoft také upravil defaultní přístup k mikrofonu. Ten bude automaticky blokován a při pokusu kterékoliv aplikace o přístup bude muset uživatel schválit v notifikaci.

Další novinky

Několik novinek přichází do používání smíšené reality, například nově nebude nutné mít k počítači připojený monitor; ten bude vyžadován pouze při prvním nastaven WMR v portálu smíšené reality.

Aplikace spuštěné ve smíšené realitě budou moci využívat nová API pro zachytávání okolí, bylo změněno i pár položek v UI, z nabídky Start například půjde jednoduše zastavit video

Do správy volitelných funkcí přibyla možnost instalace součástí Remote Server Administration Tools (RSAT). Po upgradu tyto položky v systému zůstanou a nebude nutné je instalovat odznova.

Známé chyby

S postupným vývojem je systém prošpikován mnoha chybami, které budou v budoucnu odstraňovány. Microsoft aktuálně ví o následujících:

  • Tmavý režim průzkumníka stále může vykazovat nedostatky, například se mohou objevovat světlé prvky
  • Po aktualizaci je nutné přeinstalovat Portál smíšené reality, nastavení prostředí nebude zachováno
  • Někteří Insideři se mohou setkávat s menší spolehlivostí a problémy s výkonem
  • Písma stažená z Microsoft Store nemusí v některých aplikacích fungovat
  • Nemusí korektně fungovat testování ovladačů, provedení testu může být zablokováno
  • Po přepnutí do kanálu pomalých aktualizací nemusí fungovat některé funkce, například vývojářský mód. Do pomalého kruhu aktualizací zatím nebyl uvolněn žádný build z podzimního updatu.

Další kolo Bug Bash

Microsoft s podzimním updatem dospěl do fáze, kdy si může dovolit spustit další kolo akce Bug Bash, kdy Insideři vyhledávají formou hry v systému chyby a reportují je Microsoftu. Nové kolo se odehraje mezi 22. červnem a 1. červencem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).