Domů » Články » Ingress: Tajemná hra s prvky rozšířené reality (představení)

Ingress: Tajemná hra s prvky rozšířené reality (představení)

Ruch okolo nové geolokační hry Ingress s prvky rozšířené reality jste už určitě museli zaznamenat. Každý ji chce vyzkoušet, ale získat pozvánku není vůbec jednoduché.

Svět kolem nás není takový, jakým se zdá,“ hlásá Google na webu jednoho ze svých nejnovějších projektů. Projektu, který hodlá skloubit objevování zajímavých míst a zisk informací pro Google pomocí hry s augmentovanou realitou. Jak to ale všechno vypadá, pracuje a v čem bude Ingress lepší než ostatní?

Začněme ale pěkně popořádku, Google stojí a padá prakticky úplně na inzerci. Většina jeho služeb je poskytována zcela zdarma a jednou z nejsilnějších a nejbohatších společností současnosti se jistě nestala díky dobré vůli nabídnout jen tak uživatelům vyhledávač, mapy, videa, operační systém, prohlížeč a řadu dalšího. Symbióza mezi nabízejícím Googlem a konzumující společností funguje více než dobře, tak proč se nepokusit tuto spolupráci prohloubit a získat nějaké ty další informace a peníze.

Informace jsou v této době ceněny zlatem, navíc se dají skvěle protěžit inzercí, zvláště pak, když to budou přímo uživatelé, kdo tyto informace budou přidávat a je to k tomu bude bavit. Vytvoření perfektní sítě POI (Points of Interest) pomocí geolokační hry je tak cestou, jež se jasně nabízí a na kterou se Google se svým projektem Ingress vydal.

Souboj mezi dvěma světy: Na kterou stranu se postavíte?

Ingress je jednoduchou hříčkou, která se okamžitě stala obrovským hitem mezi geeky a fanoušky technologií po celém světě a vhodila je do virtuální války mezi dvěma frakcemi – Resistance (Odpor) a Enlightened (Osvícení). Během svého putování po městech českých i zahraničních se pak budete snažit v rámci své skupiny bojovat za pravdu, jež je té či oné straně bližší. Bojovat pomocí obsazování jednotlivých portálů (systematicky umístěných v POI), které se ve vašem okolí nacházejí. 

Jistě si teď říkáte, že se vám na tomto jednoduchém principu zdá něco povědomého. Ke srovnání s Ingress se totiž jasně nabízí Foursquare. Když se na základní vlastnosti obou „her“ podíváte, dojdete v podstatě k tomu samému – snažíte se mapovat a získávat jednotlivá místa po celém světě. V Ingressu je to zisk portálů, ve Foursquare pak zisk titulů „Majora“. Jsou zde však dva hlavní rozdíly, které na první pohled nejsou vidět.

Prvním z nich je fakt, že se do Ingressu jen tak nedostanete. Celý systém totiž zatím funguje na principu pozvánek, bez níž se nemáte šanci bojů za jednotlivé frakce účasnit a Google tak není zaplaven ohromným množstvím nových návrhů na POI. Druhým rozdílem je pak to, že Google si lokace sám z návrhů hráčů vybírá a selektuje pouze opravdu zajímavá místa. Těmito kroky tak dělá před Foursquare (alespoň co se relevantních informací týče) obrovský krok.

   

Foursquare má sice za roky fungování obrovskou databázi jednotlivých lokací, zdaleka ne však všechny skutečně existují, stojí za zmínku nebo jsou správě označeny. To se Googlu nemůže stát, sice se portály neobjevují okamžitě (Google vždy jednou za čas návrhy zpracuje a z nich odpovídající vybere) a je jich znatelně méně než lokací ve Foursquare, každopádně pro relevanci POI v Google Maps je to skvělé.

 

To vše však Google znovu vrací k uživatelům, kteří návrhy musí posílat a následně je navštěvovat a hru hrát. Nenechal tak vůbec nic náhodě a krom samotné hry si dal práci i s vytvořením mnoha doplňujících informací, příběhů a videí, které perfektně doplňují pozadí univerza hry a války mezi Resistance a Enlightened. Vše můžete nalézt na webu Niantic Project.

-

Jak jsme již výše psali, bez pozvánek se do Ingress nemáte šanci dostat. Pokud tak budete chtít jednu z nich obdržet, můžete se zařadit do seznamu čekatelů na oficiálním webu, případě využít soutěží na Google+. Počítejte však s tím, že se rozhodně nedočkáte obratem e-mailu, ve kterém pozvánka bude. Na přístup do Ingress čekají tisíce zájemců a pár dní/týdnů holt budete muset vydržet.

V tuto chvíli je hra Ingress dostupná pouze pro Android, ale později by se měla objevit také ve verzi pro iOS. O Ingress, pozvánkách a dalších tipech můžete diskutovat také v našem fóru, kde má hra samostatné vlákno. Ingress má také českou a slovenskou komunitu přímo na Google+, ve které je nyní okolo 600 členů.

Zdroje: PocketNow; GooglePlay

Miroslav Václavík

13 komentářů

 1. Už čekám určitě víc než měsíc.

  • Než-li čekat až pošlou kód je lepší sledovat G+ a příslušné komunity. Je větší šance že ten kód tam někdo upne jen tak a ten kdo první přijde bere.

   Včera nebo předevčírem na Ingresii.cz se rozdaly tři kody.

  • Cleric: Nejsi ti nahodou z kolina? Kl3rik? :D

  • Jo jsem. Koukal jsem na tu paseku co jsi tam udělal. Jen mě štve že nemůžu zasáhnout, nezbývá mi moc volného času v týdnu.

 2. Ked je to od google, tak do mesiaca je urcite aj na WP :D

  • JirkaJJ (neregistrovaný)

   WP? Myslíte tu platformu s rozšířeností kolem 1%? No dovedu si představit, že nám tu bude microsoft brečet, jak je google zase ignoruje…

  • Další bude následovat iOS

  • JirkaJJ: Ty seš dneska nějakej vtipnej chlapče… Asi si nepochopil vtip, že?

   A procenty se tu neoháněj, když jim nerozumíš ;)

   Nebo neděláš náhodou na ministerstvu vnitra na sčítání volebních podpisů? To by se to pak vysvětlovalo…

  • vio (neregistrovaný)

   nieco podobne pre windows phone a iOS [odkaz]

 3. Jeste chvili a budu L4 :D

 4. kober (neregistrovaný)

  poslal jsem zadost, ale mam jenom android tablet a s tim se mi chodit po meste nechce, snad to brzy vyjde i pro iphone

 5. Pojede to i offline?

  • Musíš být připojen jak na GPS tak do sítě. Jinak to nezvládne tahat data. Není jich moc cca 40 MB za měsíc, ale i tak je potřebuješ

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).