Domů » Bleskovky » Infografika od Sony: proč vydání nového Androidu trvá tak dlouho?

Infografika od Sony: proč vydání nového Androidu trvá tak dlouho?

Kdykoliv vyjde nová verze operačního systému Android, začne zdlouhavé období, v němž výrobci zařízení připravují aktualizace pro svá starší zařízení, přičemž obrovské množství smartphonů se updatu vůbec nedočká. Společnost Sony nyní vydala infografiku, ve které ukazuje, jak je příprava aktualizací náročná (a proč se pro levnější zařízení vůbec nevyplatí).

Vše začíná u Google, který pár týdnů před oficiálním vydáním finálního kódu rozešle výrobcům tzv. Platform Development Kit, což je kolekce zdrojových dat, která výrobcům umožní zahájit proces vývoje, optimalizace a testování. Tyto poznatky jsou pak uplatněny v kroku 2, kdy výrobci dorazí finální kód systému a nastane čas přinutit nový Android běžet na některém ze starších zařízení. Pro tyto účely je zapotřebí dovybavit systém hardwarovými ovladači, např. pro fotoaparát a další speciální komponenty, s nimiž čistý Android nepočítá.

V dalších dvou krocích je zapotřebí zprovoznit veškeré důležité funkce, na prvním místě možnost telefonovat, posílat zprávy a připojit se k internetu, poté Sony do systému implementuje vlastní vzhled, nástroje a aplikace, které systém odliší od jeho čisté podoby. Po tomto kroku nastávají dvě fáze testování funkčnosti a stability, pochopitelně doprovázené zpětnou vazbou interních i externích testujících a mnoha návratům k předchozím krokům. Jakmile je systém připraven, nastává druhá fáze – certifikace a schválení.

Ta je opět rozdělena do několika kroků, nejprve je zapotřebí ověřit, že veškerá komunikace (např. přes Wi-Fi nebo Bluetooth) funguje podle oficiálních technologických standardů. Je-li tomu tak, posílá se software k operátorům, aby ověřili fungování v jejich sítích a případně systém dovybavili vlastními nástroji a aplikacemi. Jakmile proběhne celé kolečko schvalování a certifikování, je možné nový systém vypustit do světa, ovšem ani tím práce zdaleka nekončí. Sony nadále monitoruje své kanály s podporou, a na základě zpětné vazby reálných uživatelů plánuje vydávání dalších aktualizací firmwaru, které nejsou vázány na novou verzi Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments