Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Předpověď IDC pro konec roku: Letos se prodá o 10 % více smartphonů než loni

Předpověď IDC pro konec roku: Letos se prodá o 10 % více smartphonů než loni

I když do konce roku zbývá ještě necelý měsíc, analytická společnost IDC předčasně bilancuje a předkládá statistiku prodaných smartphonů a nositelné elektroniky v letošním roce a přidává výhled do 4 roky vzdálené budoucnosti.

 

V letošním roce se podle IDC prodá celkem 1,43 miliard smartphonů, což je o 9,8 procent více než loni. Růst je pomalejší než v předchozích obdobích, za což údajně může zpomalení dodávek v Asii a Pacifiku, Latinské Americe a také v západní Evropě. V budoucnu se má navíc tempo ještě více zpomalovat.

  

Statistice podílu operačních systémů nadále vládne Android, očekává se, že letos běžel na 81,2 procentech prodaných zařízení. Druhé místo patří iPhonům s 15,8% podílem, 2,2% pak připadá na platformu Windows Phone. Zatímco první dva jmenované systémy si oproti loňsku polepšily, Microsoft letos údajně stihne prodat pouze 31,3 milionů Lumií, což je o 10 procent méně než loni. V roce 2019 má být rozložení sil prakticky stejné, ovšem tomuto věštění nemůžeme přikládat větší váhu.

 

Nyní se pojďme podívat na trh s nositelnou elektronikou, i když pouze pohledem na třetí čtvrtletí, v němž se podle IDC prodalo 21 milionů kusů. Světu chytrých hodinek ve třetím kvartále vládl Apple, ovšem pokud do hry zapojíme i chytré náramky, vede s 22,2% podílem Fitbit. 

  

Druhé místo patří právě Applu, třetí je Xiaomi. V první pětici se překvapivě nenachází Samsung, kterého předběhla čínská společnost BBK.  

 

Poslední statistika IDC, na kterou se podíváme, je ze světa tabletů a jejich úhlopříček. Z ní je patrný pokles zájmu o malé tablety s displeji do devíti palců, za to vzrůstá zájem o kategorii 9 – 13″ tabletů.

Podle posledních prognóz má tento trend na svědomí rostoucí zájem o konvertibilní zařízení s odnímatelnou klávesnicí, což je kategorie, která má pomoci v růstu podílu Windows 10 na úkor Androidu.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Sten (neregistrovaný)

  predpoved IDC z roku 2012 :D

  [odkaz]

  • Peete (neregistrovaný)

   Tak to mě pobavilo :-)

  • Kostík (neregistrovaný)

   Windows to skoro dokázal, ale fakt jen skoro :D :D ALespoň je vidět, jaký jsou tyhle články odpady a ty společnosti co tohle dělají, by měli jít na pracák … Zbytečnost o hovn* … Ale tak možná by měl MS o 2-3% víc, kdyby si to sám nepotápěl.

 2. zemiak33 (neregistrovaný)

  tie analytické spoločnosti ešte niekto berie vážne?

  veď sa skoro nikdy netrafia

  tie ich predpovede vyzerajú ako keby som ja povedal, že o rok bude pršať… možno to vyjde a možno nie, ale ja aspoň za to neberiem peniaze

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  IDC se urcite myli. Jiz pristi rok ocekavam raketovy narust Windows a upadek Androidu a i OS. Do konce roku 2016 WP/W10M prekona iOS a zasi drtivou ranu Androidu. V roce 2017 pak nastane naprosta dominance mobilnich Windows, Android a iOS se budou potacet na okraji zajmu nekolika poslednich zoufalcu. V roce 2019 tady si na Android ani iOS uz nikdo nevzpomene.

 4. WiliamWallace (neregistrovaný)

  Mě by spíše zajímalo množství vyrobených telefonů podle jednotlivých výrobců (30 mil kusů mi nepřijde jako špatné) a také množství telefonů s jednotlivými systémy v provozu, to by podle mě o využívání jednotlivých systémů řeklo hodně.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel