Domů » Bleskovky » Předpověď IDC pro konec roku: Letos se prodá o 10 % více smartphonů než loni

Předpověď IDC pro konec roku: Letos se prodá o 10 % více smartphonů než loni

I když do konce roku zbývá ještě necelý měsíc, analytická společnost IDC předčasně bilancuje a předkládá statistiku prodaných smartphonů a nositelné elektroniky v letošním roce a přidává výhled do 4 roky vzdálené budoucnosti.

 

V letošním roce se podle IDC prodá celkem 1,43 miliard smartphonů, což je o 9,8 procent více než loni. Růst je pomalejší než v předchozích obdobích, za což údajně může zpomalení dodávek v Asii a Pacifiku, Latinské Americe a také v západní Evropě. V budoucnu se má navíc tempo ještě více zpomalovat.

  

Statistice podílu operačních systémů nadále vládne Android, očekává se, že letos běžel na 81,2 procentech prodaných zařízení. Druhé místo patří iPhonům s 15,8% podílem, 2,2% pak připadá na platformu Windows Phone. Zatímco první dva jmenované systémy si oproti loňsku polepšily, Microsoft letos údajně stihne prodat pouze 31,3 milionů Lumií, což je o 10 procent méně než loni. V roce 2019 má být rozložení sil prakticky stejné, ovšem tomuto věštění nemůžeme přikládat větší váhu.

 

Nyní se pojďme podívat na trh s nositelnou elektronikou, i když pouze pohledem na třetí čtvrtletí, v němž se podle IDC prodalo 21 milionů kusů. Světu chytrých hodinek ve třetím kvartále vládl Apple, ovšem pokud do hry zapojíme i chytré náramky, vede s 22,2% podílem Fitbit. 

  

Druhé místo patří právě Applu, třetí je Xiaomi. V první pětici se překvapivě nenachází Samsung, kterého předběhla čínská společnost BBK.  

 

Poslední statistika IDC, na kterou se podíváme, je ze světa tabletů a jejich úhlopříček. Z ní je patrný pokles zájmu o malé tablety s displeji do devíti palců, za to vzrůstá zájem o kategorii 9 – 13″ tabletů.

Podle posledních prognóz má tento trend na svědomí rostoucí zájem o konvertibilní zařízení s odnímatelnou klávesnicí, což je kategorie, která má pomoci v růstu podílu Windows 10 na úkor Androidu.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments