Domů » Články » Hub Keyboard pro iOS: Vyzkoušeli jsme novou klávesnici od Microsoftu. Co všechno umí?

Hub Keyboard pro iOS: Vyzkoušeli jsme novou klávesnici od Microsoftu. Co všechno umí?

Microsoft má se společností Apple poměrně zajímavé vztahy. Na jednu stranu poslední dobou aktivně vyvíjí celou řadu aplikací pro konkurenční platformu iOS a na stranu druhou se nebojí jít do ostrého boje ve světě marketingu, což dokazují nedávno zveřejněné reklamy do nebes vyzdvihující Surface Book a zesměšňující všechny MacBooky. Nám, uživatelům, je to ale docela jedno. Ostrý boj velkých konkurujících si společností se nám jednoduše vyplácí a nově vydaná klávesnice Hub Keyboard budiž toho důkazem.

Hub Keyboard je stejná jako každá jiná tuctová klávesnice, kterých je na iOS už jako máku. Přesto má pár funkcí, které zaujmou, a které zjednoduší práci s balíkem Office 365. Zároveň má i několik vážných záporů, a to zejména pro české uživatele. Vše ale popořádku.

Aplikaci se bohužel nepodařilo dohledat :-(

Instalace jako každá jiná

Samotná klávesnice je na App Store od 9. dubna 2016 oficiálně dostupná a co je důležité, je zdarma. Instalace probíhá klasicky, a abyste klávesnici zařadili mezi primární a aktivovali ji, musíte na vašem iPhonu zajít do Nastavení > Obecné > Klávesnice > Klávesnice > Přidat novou klávesnici a vybrat Hub Keyboard. Tu posléze přesuňte na první místo, abyste se na ni nemuseli pokaždé složitě přepínat z klávesnice jiné. Nezapomeňte udělit plný přístup a přihlásit se do vašeho účtu Office 365. Bez účtu je vám klávesnice na dvě věci.

Jiný jazyk než anglický v nabídce nehledejte. Hub Keyboard je ještě v ranné fázi a mnoho funkcí chybí. Microsoft by se však měl o aktualizace starat a nové funkce a jazyky postupně přinášet. Navíc ve verzi pro iOS chybí i vějířovité rozložení pro psaní jednou rukou, což je velká škoda. Zrovna tato funkcionalita zde neměla chybět a Microsoft, respektive tým Microsoft Garage, si měl dát radši na čas a oficiální vydání posunout.

Na pohled nudná, v nitru slaboduchá

Když se vám konečně klávesnice zobrazí, na pohled ničím specifickým nezaujme. Rozložení kláves je standardní a díky nulové podpoře ostatních jazyků si nepřehodíte ani „Y“ se „Z“. Vzhledem mi hodně připomíná klasickou defaultní klávesnici z iOS, jen je více hranatá, což ostatně není na škodu. Píše se na ní perfektně.

Jak jsem zmínil, s funkcemi to není žádná sláva. Klávesnice je v ranném stádiu a na každém kroku je to jednoduše znát. Navíc se mi nepodařila žádným způsobem zprovoznit funkce na vkládání kontaktů. Pokus o vyhledání kontaktu pokaždé končí hláškou „Request failed. Tap to refresh“. A co víc, klávesnice si ani nepamatuje posledních 5 zkopírovaných schránek textu – i tato funkce zde chybí. Chybí i možnost automatického překladu psaného textu do cizího jazyka.

Jediné co na 100 % funguje, je vyhledávání a sdílení dokumentů na OneDrive. Hledání proběhne rychle, a vy tak můžete komukoliv nasdílet daný dokument bez toho, aniž byste museli otevírat aplikaci OneDrive, dokument vyhledávat a sdílet jeho cestu. V případě, že sdílíte více dokumentů najednou, jejich cesty se vám ukládají do schránky a opětovné zasílání odkazů je pak otázkou chvilky. V horizontální posuvné roletě se všechny tyto dokumenty přehledně zobrazují.

Kuriózní lupa

Na závěr musím zmínit zvláštní kuriózní případ. Pokaždé když jsem se snažil vyvolat nabídku s mými dokumenty uloženými na OneDrive, klávesnice mi do textu vložila emotikon lupy. Možná se to jako problém nezdá, ale veřte, že pokud pracujete s označeným textem a budete si chtít zalistovat seznamem všech dokumentů, text vám přemázne malá lupa. Je to dosti otravné a jen to ukazuje nepřipravenost aplikace pro systém iOS.

Kuriózní případ s lupou
Kuriózní případ s lupou

Klávesnici z výše popsaných důvodů zatím nedoporučuji instalovat, nebo přesněji, nedoporučuji ji používat jako primární klávesnici. Microsoft ji musí ještě pořádně odladit a podle mého názoru neměla aplikace v tomto stavu do App Storu vůbec zavítat. Není 100% funkční, chybí jí podstatné funkce a oproti konkurenci toho nenabízí mnoho. Spíše vůbec nic.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

9 komentářů

 1. Inkvizitor (neregistrovaný)

  „Hub Keyboard je stejná jako každá jiná tuctová klávesnice, kterých je na iOS už jako šafránu. “

  Ta věta nedává smysl – nemělo tam být, pokud měl být použit příměr z rostlinné říše, „jako máku“?

  Jinak díky za zajímavý článek.

 2. Njn produkt od božského Microsoftu…

  • Wtf (neregistrovaný)

   Nejake komplexy ?

  • Michal (neregistrovaný)

   Jenom blbecek si do iphonu naisnstaluje nejakou kravinu od MS

  • Martin Alexandr

   Michal – co myslis tou Karvinou od MS jen tuhle aplikaci nebo všechny aplikace co vydal na iOS? Pokud myslíš všechny aplikace, tak v tom pripadě jsem ten blbeček jak tu tvrdíš, jelikož mam na iPadu několik aplikací od MS

  • tomas (neregistrovaný)

   Michal… Len blbecek vypusti nieco tak primitivne z ust… Nakolko office pouziva dost vela uzivatelov a firiem ked nie vecsina..

  • Michal (neregistrovaný)

   S officem souhlasim, ten pouzivam i ja :-) Jinak MS nema co nabidnout, to je proste fakt

 3. To jen dokazuje, že na kvalitu aplikací co se pustí do store každý sere.. dneska se závodí o počet..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).